Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև. Մարուքյանն արձագանքել է Կլաարին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ուժերը երբեք պատերազմական հանցագործություններ չեն կատարել, անգամ համեմատության եզր չի կարող լինել այն ամենի հետ, ինչ արել են ադրբեջանական ուժերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ընդգծել է ՀՀ հատուկ հանձնարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի՝ «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում կատարած վերջին գրառմանը:
Կլաարը, մասնավորապես, գրել է, թե մի քանի տեսանյութեր է ստացել Ադրբեջանի դեմ իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին: Նա ընդգծել է, որ դեռ դրանք հաստատման և քննության կարիք ունեն, որ այդ ամենի իրական կատարողները նույնպես պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, ինչպես նաև նշել է, որ հակամարտությունը ակնհայտ խորը վերքեր է թողել երկու կողմերի համար:
«Պարզ է չէ՞, թե ինչ է կատարվում: Երբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների անհերքելի ապացույց է հայտնվում, դրա դեմն առնելու համար Ադրբեջանն արագ ներկայացնում է իբր նախկինում` 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայկական կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործություններ: Դրանից հետո շատ արագ զոհի և հանցագործի միջև դրվում է հավասարության նշան (իբր երկու կողմերն էլ նույնն են արել)»,-շեշտել է Մարուքյանը:
Նա ընդգծել է՝ փորձել լայնամասշտաբ պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած որևէ դեպք համեմատել խաղաղության պայմանագրի տեքստ քննարկելու ընթացքում իրականացված ակնհայտ պատերազմական հանցագործության հետ ուղղակի ոչ մի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում:
«Վստահ եմ, որ հայկական ուժերը երբեք նման պատերազմական հանցագործություններ չեն կատարել, անգամ համեմատության եզր չի կարող լինել այն ամենի հետ, ինչ մենք տեսանք այս զազրելի տեսանյութում: Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև»,-եզրափակել է Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը:
Ավելի վաղ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը մեկնաբանել է ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում տարածված տեսանյութը, որում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները դաժանաբար գնդակահարում հայ գերիներին։ «Հրապարակվել է հերթական տեսանյութը, որում հավանաբար մահապատժի են ենթարկվում հայ ռազմագերիներ։ Եթե տեսանյութի իսկությունը հաստատվի, ապա դա ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննվի և մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն»,-նշել էր Կլաարը:

Мы не позволим ставить знак равенства между жертвой военного преступления и преступником: ответ Марукяна Клаару
Армянские Вооруженные силы никогда не совершали военных преступлений, которые могли бы быть в сравнении с тем, что сделали азербайджанские силы. Как передает «Арменпресс», это ответ посла РА по особым поручениям Эдмона Марукяна на последний пост спецпредставителя ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаара в микроблоге Twitter.
В частности, Тойво Клаар написал, что получил несколько видеоматериалов о военных преступлениях, совершенных против Азербайджана. Он подчеркнул, что их еще нужно подтвердить и расследовать, что истинные виновники всего этого также должны быть привлечены к ответственности, и также отметил, что конфликт определенно привел к глубоким травмам с обеих сторон.
«Разве не понятно, что происходит? Когда появляются неопровержимые доказательства совершенных Азербайджаном военных преступлений, в целях противодействия Азербайджан оперативно, как и прежде, предъявляет военные преступления, якобы совершенные армянской стороной в ходе 44-дневной войны в 2020 года. После чего между жертвой военного преступления и преступником очень быстро ставится знак равенства, якобы обе стороны совершали то же самое», - прокомментировал Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что попытка сравнить какой-либо случай, произошедший во время широкомасштабной войны, с явным военным преступлением, совершенным в ходе обсуждения текста мирного договора просто не умещается ни в какую-либо логику.
«Я уверен, что армянские силы никогда не совершали подобных военных преступлений, не может быть никакого сравнения с тем, что мы видели на этом гнусном видео. Мы не позволим поставить знак равенства между жертвой военного преступления и преступником», - заключил посол Армении по особым поручениям.
Ранее спецпредставитель Евросоюза на Южном Кавказе Тойво Клаар прокомментировал распространенный по азербайджанским Telegram-каналам видеоматериал, на котором видно, как азербайджанские солдаты жестоко расстреливают армянских пленных. «Опубликован еще один видеоматериал, на котором, вероятно, казнят армянских военнопленных. Если подлинность данного видеоролика подтвердится, это военное преступление, которое должно быть расследовано, а виновные должны быть привлечены к ответственности», - отметил Тойво Клаар.