Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև. Մարուքյանն արձագանքել է Կլաարին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ուժերը երբեք պատերազմական հանցագործություններ չեն կատարել, անգամ համեմատության եզր չի կարող լինել այն ամենի հետ, ինչ արել են ադրբեջանական ուժերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ընդգծել է ՀՀ հատուկ հանձնարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի՝ «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում կատարած վերջին գրառմանը:
Կլաարը, մասնավորապես, գրել է, թե մի քանի տեսանյութեր է ստացել Ադրբեջանի դեմ իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին: Նա ընդգծել է, որ դեռ դրանք հաստատման և քննության կարիք ունեն, որ այդ ամենի իրական կատարողները նույնպես պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, ինչպես նաև նշել է, որ հակամարտությունը ակնհայտ խորը վերքեր է թողել երկու կողմերի համար:
«Պարզ է չէ՞, թե ինչ է կատարվում: Երբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների անհերքելի ապացույց է հայտնվում, դրա դեմն առնելու համար Ադրբեջանն արագ ներկայացնում է իբր նախկինում` 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայկական կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործություններ: Դրանից հետո շատ արագ զոհի և հանցագործի միջև դրվում է հավասարության նշան (իբր երկու կողմերն էլ նույնն են արել)»,-շեշտել է Մարուքյանը:
Նա ընդգծել է՝ փորձել լայնամասշտաբ պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած որևէ դեպք համեմատել խաղաղության պայմանագրի տեքստ քննարկելու ընթացքում իրականացված ակնհայտ պատերազմական հանցագործության հետ ուղղակի ոչ մի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում:
«Վստահ եմ, որ հայկական ուժերը երբեք նման պատերազմական հանցագործություններ չեն կատարել, անգամ համեմատության եզր չի կարող լինել այն ամենի հետ, ինչ մենք տեսանք այս զազրելի տեսանյութում: Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև»,-եզրափակել է Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը:
Ավելի վաղ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը մեկնաբանել է ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում տարածված տեսանյութը, որում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները դաժանաբար գնդակահարում հայ գերիներին։ «Հրապարակվել է հերթական տեսանյութը, որում հավանաբար մահապատժի են ենթարկվում հայ ռազմագերիներ։ Եթե տեսանյութի իսկությունը հաստատվի, ապա դա ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննվի և մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն»,-նշել էր Կլաարը:

We will not allow equation of war crime victim and criminal – Ambassador at-Large Marukyan’s response to EU’s Klaar
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Armenia will not allow the equation between a victim of a war crime and the criminal, Ambassador at-Large Edmon Marukyan said in a statement in response to a tweet by EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar.
“EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar tweeted that today he has received several videos allegedly showing war crimes committed against Azerbaijan. He emphasized that these videos are yet to be investigated and authenticated, so that the real perpetrators are held accountable also, and he also noted that the conflict has left deep wounds on both sides.
It’s clear what’s happening, isn’t it? As soon as irrefutable evidence surfaces on war crimes committed by Azerbaijan, in order to counter it Azerbaijan quickly presents false accusations of war crimes allegedly committed by the Armenian side during the 44-Day War of 2020. Soon thereafter an equal sign is put between the victim and the criminal (as if both sides have done the same).
Moreover, it is simply completelyunreasonable to try and compare any incident that happened at large-scale wartime with an explicit war crime committed during the discussions of a draft peace treaty.
I am sure that the Armenian forces have never committed such war crimes; there can’t even be any edge of comparison with everything we saw in the horrific video showing Azeri extrajudicial killings of Armenian prisoners of war. We will not allow the equation between a victim of a war crime and the criminal,” Marukyan said.
The footage of the gruesome killings of Armenian PoWs by Azeri troops was posted online in Azeri social media.
Earlier on October 2, following the release of the video showing the killings of Armenian PoWs by Azeri troops, Klaar had tweeted: “Another horrible video has emerged of Armenian prisoners of war apparently being executed. If this video is proven to be authentic then this is a war crime that needs to be investigated and the perpetrators punished."