ԱՄՆ Կոնգրեսը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակումը․ Նենսի Փելոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Կոնգրեսը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ անօրինական և մահաբեր հարձակումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 18-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը նախ շնորհակալություն հայտնեց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին ԱՄՆ կոնգրեսի պատվիրակությանն ընդունելու համար։ Փելոսին ուրախությամբ նշեց երկու երկրների խորհրդարանների միջև փոխգործակցության ամրապնդման շարունակականությունը։
«Ավելի վաղ, Միացյալ Նահանգներում ընդունեցինք ձեզ, քննարկեցինք մի շարք հարցեր Հայաստանում ժողովրդավարության և անվտանգության խթանման ուղղությամբ։ Այսօր ինձ համար պատիվ է այստեղ լինել։ Այսօր ես Հայաստանում եմ, Ներկայացուցիչների պալատի առաջին խոսնակն եմ, ով այցելում է Հայաստանի Հանրապետություն։Մենք շարունակում ենք մեր երկխոսությունը այստեղ։ Մենք շատ արդյունավետ հանդիպում ունեցանք»,- ասաց Փելոսին։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը հայտնեց, որ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպման ժամանակ վերահաստատել են անվտանգային, տնտեսական, ժողովրդավարական հարցերում Հայաստանի հետ աշխատելու ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնառությունը։
Փելոսին հիշեցրեց, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը առաջատար դեր է ունեցել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում, որը 2019 թվականին օրենսդրորեն ընդունվեց, և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից հաստատվեց։
«Մենք երախտապարտ ենք նախագահ Բայդենին այդ օրենքը ստորագրելու համար և շնորհակալ ենք, որ նա հրավիրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այս տարի մասնակցելու Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին»,- ընդգծեց Փելոսին։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը նշեց, որ հանդիպումների ժամանակ մշտապես ուշադրության կենտրոնում են պահում Հայաստանի անվտանգային հարցերը։
Փելոսին ցավալիորեն արձանագրեց, որ իր այցից առաջ Հայաստանի ինքնիշխանության նկատմամբ տեղի ունեցավ հարձակում։
«Հայաստանը մեզ համար կարևոր նշանակություն ունի, և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի մահացու հարվածները և հարձակումները ԱՄՆ Կոնգրեսի անունից խոստորեն դատապարտում ենք։
ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ հստակ և վաղուց նշել է, որ ռազմական լուծում համակարտությունը չի կարող ունենալ։ Մենք շարունակում ենք հետևել իրադարձություններին և մենք ցանկանում ենք ձգտել, որպեսզի բանակցային, խաղաղ և տևական լուծում լինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»,- ընդգծեց Փելոսին։

Конгресс США решительно осуждает нападение Азербайджана на Армению. Нэнси Пэлоси
Конгресс США решительно осуждает незаконное и смертоносное нападение Азербайджана на Республику Армения.
Как передает Арменпресс, об этом 18 сентября заявила спикер Палаты представителей США Нэнси Пэлоси в ходе совместной пресс-конференции со спикером НС Аленом Симоняном.
«Ранее мы принимали Вас в США, мы обсудили ряд вопросов в направлении продвижения демократии и безопасности в Армении.И сегодня для меня большая честь находиться здесь.Сегодня я в Армении, я первый спикер Палаты представителей, посетивший Республику Армения. Мы продолжаем наш диалог здесь.У нас была весьма продуктивная встреча», — сказала Пэлоси.
Спикер Палаты представителей США сообщила, что в ходе встречи с Алленом Симоняном была подтверждена приверженность Конгресса США сотрудничеству с Арменией в вопросах безопасности, экономики и демократии.
Пэлоси напомнила, что Конгресс США сыграл ведущую роль в признании Геноцида армян, который был принят законом в 2019 году и утвержден президентом США Джо Байденом.
«Мы признательны президенту Байдену за подписание этого закона и благодарны за то, что он пригласил премьер-министра Никола Пашиняна принять участие в Саммите демократии в этом году», — подчеркнула Пелоси.
Спикер Палаты представителей США отметила, что во время встреч вопросы безопасности Армении всегда находятся в центре внимания.
Пэлоси с болью отметила, что перед ее визитом было совершено посягательство на суверенитет Армении.
«Армения имеет для нас большое значение, и от имени Конгресса США мы осуждаем смертоносные удары и нападения Азербайджана на Армению.
США - как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, давно и четко заявили, что консенсус не может иметь военного решения.Мы продолжаем следить за событиями и хотим стремиться к переговорному, мирному и прочному решению Нагорно-Карабахского конфликта», — подчеркнула Пэлоси.