ԱՄՆ-ն զգալի ապացույցներ է տեսել, որ Ադրբեջանն է հրետակոծում ՀՀ տարածքը և վնասում ենթակառուցվածքները. պետդեպ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգները տեսել է բավական ապացույցներ այն փաստի, որ Ադրբեջանը հրետակոծում է Հայաստանի տարածքը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը։
«Ինչպես արդեն ասացինք՝ պետքարտուղար Բլինկենի հայտարարության մեջ նա կոչ էր արել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, դադարեցնել ռազմական ուժերի ներգրավումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարևոր հարցերի կարգավորման գործում... Մենք զգալի ապացույցներ ենք տեսել, որ Ադրբեջանը հրետակոծում է Հայաստանի տարածքը և զգալի վնաս հասցնում Հայաստանի ենթակառուցվածքներին։ Սակայն ամենակարևորը մեզ համար այն է, որ երկու կողմերն էլ հանձնառու լինեն ռազմական գործողությունների դադարեցմանը և ավելի լայն համատեքստում ապաէսկալացմանը»,- նշեց Փրայսը։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն վերաբերում այն փաստին, որ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին՝ միջամտելու հակամարտությանը՝ պետդեպի խոսնակը հայտարարեց. «Մենք կոչ ենք արել տարածաշրջանի բոլոր երկրներին՝ օգտագործել իրենց ազդեցությունը և կառուցողական քայլեր ձեռնարկել՝ հասնելու ռազմական գործողությունների դադարեցմանն ու ապաէսկալացմանը։ Իհարկե, դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես հակամարտության մեկ կողմից օտար ուժերի ներգրավումը կարող է ծառայել այդ նպատակին, բայց կրկին պետք է նշեմ, որ մեր շեշտը բռնություններին վերջ դնելու վրա է»։

США видели веские доказательства, что Азербайджан обстреливает территорию Армении и наносит ущерб инфраструктуре: Госдеп
США видели достаточно доказательств того, что Азербайджан обстреливает территорию Армении.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе ежедневного брифинга с журналистами заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс.
«Как мы уже говорили, в своем заявлении госсекретарь Блинкен призвал президента Азербайджана Алиева немедленно прекратить боевые действия, прекратить привлечение вооруженных сил к урегулированию важных вопросов между Арменией и Азербайджаном. Мы видели веские доказательства того, что Азербайджан обстреливает территорию Армении и наносит значительный ущерб инфраструктуре Армении. Но самое главное для нас - чтобы обе стороны были привержены прекращению боевых действий и деэскалации в более широком контексте», - сказал Нед Прайс.
Отвечая на вопрос, как США относятся к тому, что Армения обратилась к ОДКБ с просьбой о вмешательстве в конфликт, представитель Госдепартамента заявил: «Мы призвали все страны региона использовать свое влияние и предпринять конструктивные шаги для прекращения боевых действий и достижения деэскалации. Конечно, довольно трудно представить, как участие иностранных сил на одной стороне конфликта может послужить этой цели, но я снова должен отметить, что наш упор делается на прекращение насилия».