Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը դատապարտել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի հարձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը դատապարտել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է ինստիուտի «Թվիթեր»-ի էջում արված գրառումների մեջ։
«Դատապարտում ենք Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի գործած պատերազմական ագրեսիան։ Չնայած հրադադարի մասին համաձայնությունների՝ Ադրբեջանի կառավարության ընդհանուր հռետորաբանությունը մատնացույց է անում հայկական ինքնությունն ու տարածքը ոչնչացնելու շարունակական մտադրությունը։
Հայաստանի սահմանների շարունակվող ռմբակոծությունը պատերազմական հանցագործություն են և պետք է դատապարտվեն աշխարհի կողմից»,- հայտնել են Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտից՝ նշելով, որ ՆԱՏՕ-ն, Ռուսաստանն ու Իրանը պետք է ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ՝ դադարեցնելու հայ ժողովրդի նկատմամբ շարունակվող ցեղասպանական արարքները։
«Աշխարհը չի կարող նորից մի կողմ քաշվել և թույլ տալ հայերի ոչնչացումը։ Աշխարհը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի՝ կանխելու հայերի դեմ ցեղասպանությունը՝ մեկուսացնելով և պատժամիջոցներ կիրառելով Ադրբեջանի դեմ»,- նշել են ինստիտուտից՝ ընդգծելով, որ պետք է անմիջապես դադարեցնել ռազմական օգնության տրամադրումը Թուրքիային ու Ադրբեջանին, ինչպես նաև Թուրքիային հեռացնել ՆԱՏՕ-ի կազմից։
Սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի,Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառում է նաև ԱԹՍ-ներ: ՀՀ զինված ուժերը համարժեք պատասխան են տալիս: Իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին ժամը 08.00-ի դրությամբ էական փոփոխություններ չի կրել: Սահմանի որոշ հատվածներում դիրքային մարտերը նույնպես շարունակվում են: Հակառակորդը չի դադարեցնում առաջխաղացման փորձերը: Հայկական կողմը հայտնել է զոհերի և վիրավորների մասին:

Институт Лемкина по предотвращению геноцида осудил нападение Азербайджана на суверенную территорию Армении
Институт Лемкина по предотвращению геноцида осудил нападение, совершенное Азербайджаном 13 сентября на суверенную территорию Армении. Как передает «Арменпресс», заявление опубликовано на странице института в Twitter.
«Мы осуждаем военную агрессию Азербайджана против Республики Армения и армянского народа. Несмотря на соглашения о прекращении огня, общая риторика азербайджанского правительства указывает на сохраняющееся намерение уничтожить армянскую идентичность и территорию.
Продолжающиеся бомбардировки границ Армении являются военным преступлением и должны быть осуждены миром», - заявили в Институте Лемкина по предотвращению геноцида, отметив, что НАТО, Россия и Иран должны оказать давление на Азербайджан и Турцию, чтобы они прекратили продолжающиеся акты геноцида против армянского народа.
«Мир не может снова остаться в стороне и допустить уничтожение армян. Мир должен предпринять немедленные шаги для предотвращения Геноцида против армян путем изоляции и введения санкций против Азербайджана», - говорится в заявлении института В нем подчеркнуто, что военная помощь Турции и Азербайджану должна быть немедленно прекращена, а Турция должна быть исключена из НАТО.
13 сентября в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел из артиллерии и крупнокалиберных орудий армянских позиций в направлении Гориса, Сотка и Джермука. Противник использует и БПЛА. Вооруженные силы Республики Армения дают адекватный ответ. Ситуация на армяно-азербайджанской границе по состоянию на 08:00 существенных изменений не претерпела. На отдельных участках границы идут позиционные бои. Противник не прекращает попыток продвижения. Армянская сторона сообщила о жертвах и раненых.