Տիեզերքի հետազոտման շնորհիվ մենք կբացահայտենք ինքներս մեզ․ Միջազգային տիեզերակայանի նախկին հրամանատարի բացառիկ հարցազրույցն «Արմենպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երբևէ մտածե՞լ եք, թե ինչպես են Միջազգային տիեզերակայանում անկշռության պայմաններում աստրոնավտները, օրինակ, լվացվում, սափրվում կամ լվանում ատամները։ Պարզվում է, որ միկրոգրավիտացիայի պայմաններում պարզապես չեք կարող քամել թաց շորը, իսկ լավ քուն ունենալու համար ձեզ ամենևին էլ հարկավոր չեն լինի մատրասը կամ բարձը։ Եվ եթե ստացվել է այնպես, որ հայտնվել եք անկշռության մեջ ու հուզվել եք, ապա շտապեք չորացնել արցունքներն անձեռոցիկով, քանի որ արցունքի կաթիլները չեն հոսելու ներքև, այլ թույլ գրավիտացիայի պատճառով աչքի վրա վերածվելու են ջրային գնդի ու փակելու են տեսողությունը։
Միջազգային տիեզերակայանում բնակվողների առօրյան Երկրի բնակիչներիս համար հասանելի ու տեսանելի դարձավ կանադացի աստրոնավտ, Միջազգային տիեզերակայանի նախկին հրամանատար Քրիս Հեդֆիլդի շնորհիվ։ Ավելի քան 160 օր տիեզերքում անցկացրած Հեդֆիլդը, ով նաև բաց տիեզերքում քայլած առաջին կանադացին է, իր երեք տիեզերական առաքելությունների ընթացքում արված տասնյակ տեսանյութերի միջոցով ցույց տվեց, թե ինչպիսին է կյանքը Երկրի ուղեծրում։ STARMUS փառատոնին մասնակցելու նպատակով Քրիս Հեդֆիլդն այցելել էր Հայաստան։ «Արմենպրես»-ը բացառիկ հարցազրույց է անցկացրել Հեդֆիլդի հետ, խոսել Տիեզերքի և տիեզերական հետազոտությունների ապագայի, մարդկային վախերի, երաժշտության ու մարդկանց միավորող արվեստի մասին։
Ի՞նչը ոգեշնչեց դառնալ աստրոնավտ
Նախ և առաջ՝ գիտաֆանտաստիկ գրականությունը։ Կոմիքսները, իսկ հետո գիտաֆանտաստիկ հեղինակների՝ Արթուր Քլարկի, Ռոբերտ Հայնլայնի և Այզեք Ազիմովի գրքերը։ Հետո գիտաֆանտաստիկան էր հեռուստատեսությունում՝ մասնավորապես «Star Trek»-ը, ինչին հաջորդեցին ֆիլմերը՝ «2001: Space Odyssey»-ի գլխավորությամբ։ Սակայն ֆանտազիան իրականություն դարձրած ամենակարևոր գործոնը մարդիկ էին, ովքեր իսկապես առաջին անգամ գնում էին Տիեզերք։ Սկզբում Յուրի Գագարինը և Ալան Շեփհարդը, ապա Ջոն Գլենն ու Ալեքսեյ Լեոնովը։ Այդ ամենը ֆանտազիան վերածեց հնարավորության։ 1969 թվականի ամռանը ես մոտ 10 տարեկան էի։ Դա հենց այն ժամանակ էր, երբ առաջին անգամ մարդիկ քայլեցին Լուսնի վրա։ Դա ինձ համար դրդող ուժ դարձավ։ Ես տեսա, թե ինչպես են մարդիկ ինքնակազմակերպվում և անում մի բան, որը մինչ այդ ֆանտաստիկա էր թվում։ Եվ ես մտածեցի՝ եթե դա հնարավոր է, ես հենց դրանով եմ ուզում զբաղվել։ Սակայն Կանադան այդ ժամանակ չուներ աստրոնավտներ, մենք չունեինք ՆԱՍԱ, չունեինք տիեզերական գործակալություն։ Բայց ես մտածեցի՝ ամեն բան փոխվում է, ես պետք է սկսեմ պատրաստվել։ Եվ այդպես, ես որոշեցի դառնալ աստրոնավտ 1969 թվականի հուլիսի 20-ին՝ այն օրը, երբ նրանք քայլեցին Լուսնի վրա։
Ո՞րն էր տիեզերական թռիչքների ընթացքում ամենավախենալու պահը
Պահերը վախենալու չեն, պարզապես մարդիկ են երբեմն վախենում։ Պահերը պարզապես պահեր են, և մեզնից է կախված՝ վախենալ, թե ոչ։ Մարդիկ գրեթե միշտ վախենում են, երբ պատրաստ չեն ինչ-որ բանի։ Եթե պատրաստ չես, ապա վախենում ես։ Սակայն եթե պատրաստ ես, ապա չես վախենում։ Եվ այս պարագայում իրադարձությունը կարևոր չէ։ Դա նման է, օրինակ, հեծանիվ վարելուն. հեծանիվը երբեք չի փոխվում, իսկ երբ սովորում ես վարել, այլևս չես վախենում։ Տիեզերական թռիչքները նման են հեծանիվ վարելուն։ Եթե գիտես, թե ինչպես, եթե սովորում ես, անգամ եթե դա վտանգավոր է, այլևս չես վախենում։ Իմ շաթլի առաջին թռիչքի ժամանակ մահանալու հավանականությունը 1-ը 38-ի էր։ Դա լավագույն դեպքում։ Սակայն ես իմ ողջ կյանքում պատրաստվել էի դրան՝ նախ որպես ինժեներ, ապա ռազմական օդաչու, ապա փորձարկիչ օդաչու, ապա տարիներով մարզվել էի որպես աստրոնավտ։ Ու անգամ այն պարագայում, երբ դա կյանքումս արած ամենավտանգավոր բանն էր, ինձ հետ շատ ավելին էր տեղի ունենում, քան պարզապես վախենալը։ Բաց տիեզերքում քայլելը ևս վտանգավոր է, սակայն միևնույն ժամանակ այն պարզապես հիասքանչ է և ցնցող։ Եվ ես նախընտրում եմ ապրել կյանքս` պատրաստ տարբեր բաների, քան ուղղակի վախենալ։ Ուստի, ես երբեք Տիեզերքում չեմ վախեցել, սակայն այդ ամենն իսկապես վտանգավոր էր։
Ի՞նչ զգացիք, երբ առաջին անգամ Տիեզերքում տեսաք Երկիր մոլորակը
Այն չափազանց գեղեցիկ է։ Դու այնքան հեռուն ես կարողանում տեսնել։ Երևանի վրայով թռչելիս դու կարող ես տեսնել ամբողջ Ալպյան սարերը, կարող ես տեսնել Կոպենհագենը, Հռոմը, Մոսկվան. այս ամենն ընդամենը պատուհանից նետված մեկ հայացքի միջոցով։ Դու այնքան բան ես կարողանում տեսնել, և այդ ամենն աննկարագրելի գեղեցիկ է։ Սկզբում այն ամենը, ինչ կարող ես տեսնել, այն է, ինչ ակնկալում էիր։ Դու փնտրում ես այն ամենը, ինչ քեզ կարող է ծանոթ լինել, քանի որ դրանից հետո ես փորձում ռացիոնալացնել մնացյալ ամեն բան։ Ես Երկրի շուրջ պտտվել եմ շուրջ 2650 անգամ։ Եվ ամեն անգամ աշխարհի շուրջ պտտվելիս ավելի ու ավելի լավ ես սկսում ամեն բան տեսնել։ Իսկ վերջում, կարծես, առանձնահատուկ փոխհարաբերության մեջ ես մտնում Երկրի հետ։ Եվ իսկապես սկսում ես նկատել դրա գեղեցկությունը։ Երկիրը շռայլորեն ու անչափելիորեն գեղեցիկ է։ Եվ ես այնքան բախտավոր եմ, որ կարողացել եմ այն տեսնել այդպիսին։
Տիեզերքի հետազոտումը մարդկությանն ո՞ւր կտանի առաջիկա տասնամյակներում
Մենք միայն վերջերս ենք Ջեյմս Վեբի աստղադիտակը ուղարկել Տիեզերք, և այն ժամանակի մեջ հետ է նայում։ Աստղադիտակը տեսնում է «մեծ պայթյունից» 250 մլն տարի հետոն։ Մենք կարողացել ենք գալակտիկա գտնել։ Հասկանո՞ւմ եք՝ մի ամբողջ գալակտիկա։ Միլիարդավոր աստղեր, որոնք արդեն ձևավորվել էին «մեծ պայթյունից» 250 մլն տարի հետո։ Եվ մենք այդ ամենը կարողանում ենք տեսնել։ Ուստի երբ հարցնում եք, թե տիեզերական ճանապարհորդությունը մեզ ուր կտանի՝ այն տանելու է ժամանակի մեջ հետ՝ դեպի ժամանակների սկիզբը։ Այն տանում է մեզ նաև մեր ընկալումների խորքից այն կողմ։ Այն նաև մեզ կօգնի պարզել, թե արդյոք մենք Տիեզերքում միայնակ ենք։ Արդյոք սա եղած միակ կյանքն է։ Որևէ այլ տեղում կա՞ այլ բանական կյանք։ Այս պահին մենք չունենք այս հարցի պատասխանը։ Եվ մենք չենք կարողանալու պատասխանել այդ հարցին պարզապես տեղներս նստելով։
Այս պահին մենք հորատման աշխատանքներ ենք անում Մարսի վրա՝ փորձելով գտնել հանածոներ։ Իսկ Ջեյմս Վեբի աստղադիտակը կարող է իրականում վերլուծել այլ մոլորակների մթնոլորտը։ Եվ եթե մենք կարող ենք գտնել մթնոլորտ, որը ցույց կտա արդյունաբերական արտադրանք, ապա այնտեղ բանական կյանքի առկայության հավանականությունը շատ մեծ կլինի։
Այս ամենը մեզ տանում է բացահայտումների չավարտվող մի ճանապարհորդության։ Բացահայտում այն մասին, թե ինչպես է ամեն բան աշխատում, և դրա շնորհիվ մենք կբացահայտենք ինքներս մեզ։ Այդ ամենը մեզ նաև շատ բան է սովորեցնում Երկրի մասին. ինչպե՞ս է աշխատում Երկիրը՝ որպես փակ համակարգ, որպես «տիեզերանավ», որը հոգ է տանում բոլորիս մասին։ Ո՞րն է Երկրի պատմությունը։ Ինչո՞ւ է Վեներան այդքան տարբեր։ Ինչո՞ւ է Մարսն այդքան տարբեր։ Ինչո՞ւ է մեր մոլորակն այնպիսին, ինչպիսին այսօր է։ Եվ ի՞նչն է կարևոր՝ Երկրի վրա կյանքն առողջ պահելու համար։ Տիեզերական թռիչքներն այդ ամենը կանեն մեզ համար։
Ի՞նչ խորհուրդ կտաք երիտասարդներին, ովքեր ցանկանում են զբաղվել Տիեզերքի բացահայտմամբ
Կարծում եմ՝ չափազանց կարևոր է լինել հետաքրքրասեր։ Եվ ասելով սա, ես նկատի չունեմ երկու տարեկան երեխայի հետաքրքրասիրությունը, ով պարզապես անդադար հարցնում է՝ ինչո՞ւ։ Պետք է իսկապես շատ աշխատել՝ հասկանալու սեփական հետաքրքրասիրությունների պատասխանը և այդ պատասխանը դարձնել սեփական էության մասը։ Քանի որ որքան ավելի շատ բան ես հասկանում, այնքան ավելի մեծ կարողություններ ես ունենում։ Նաև ավելի պարզ ես սկսում տեսնել քեզ շրջապատող աշխարհը։ Ուստի կարծում եմ՝ առաջինը, շատ կարևոր է մշտապես հետաքրքրվել, թե ինչպես է ամեն բան աշխատում։
Երկրորդը, պետք է առողջ մարմին ունենաս, որպեսզի կարողանաս թռնել հիվանդանոցներից ու բժիշկներից այդքան հեռու։ Պետք է կարողանաս ինքդ քեզ առողջ պահել։ Եվ դա անհատական ընտրություն է։ Պետք է ընտրես այն ամենը, ինչով սնվում ես։ Պետք է ընտրես, թե ինչքան վարժություններ ես անելու՝ մարմինդ առողջ պահելու համար։
Երրորդը, տիեզերանավերը շատ բարդ են ու տեխնիկական, ուստի պետք է հասկանաս, թե ինչպես է այդ տեխնիկան աշխատում։ Այսինքն, հարկավոր է որակյալ տեխնիկական կրթություն։ Հաշվի առնելով, թե հիմա ինչպիսի զարգացած աշխարհում ենք ապրում, դա այսպես, թե այնպես ձեզ հարկավոր է։
Եվ վերջում՝ անհրաժեշտ է սովորել կայացնել որոշումներ ու հավատարիմ մնալ դրանց։ Հեշտ է թևաթափ լինել ու մեղադրել ուրիշներին։ Մինչդեռ ամեն ոք, անկախ տարիքից, կարող է սկսել կայացնել որոշումներ ու ամուր կառչել դրանցից։ Հիմա սեպտեմբերն է, կարող ես ինքդ քո համար որոշել սեպտեմբերին ամեն օր 100 հրում անել, կամ սովորել ճապոներեն հինգ բառ։ Կամ գուցե որոշում ես սեպտեմբերին ամեն օր «Բիգ Մակ» (խմբ. - Big Mac, համբուրգերի տեսակ) ուտել։ Սեպտեմբերի վերջին դու միանգամայն ուրիշ մարդ կդառնաս։ Իսկապես կարևոր է հասկանալ, որ կարող ես մեկ ամսում փոխել ինքդ քեզ՝ պարզապես որոշումներ կայացնելով ու դրանց հավատարիմ մնալով։ Ուստի մտածեք, թե ինչեր կարող եք անել ձեր կյանքի հետ... Եվ եթե ցանկանում եք հրթիռներով թռնել, պետք է իմանաք, թե ինչպես կայացնել որոշումներ ու հավատարիմ մնալ դրանց։
Ո՞րն եք համարում 21-րդ դարի ամենամեծ գիտական նվաճումը
Աստված իմ, դրանք այնքան շատ են եղել... Կարծում եմ՝ այն, թե ինչպես ենք շփվում համացանցում, մեր մեծագույն նվաճումն է։ Մեր մտքերը կիսելու մակարդակն ուղղակի աննախադեպ է մարդկության պատմության մեջ։ Հայտնագործությունների տեմպերն արագանում են, քանի որ մենք կարողանում ենք ողջ աշխարհով մեկ այդպես հեշտորեն կիսվել մեր մտքերով ու հայտնագործություններով։ Խնդիրները լուծելու մեր կարողությունն ավելի մեծ է, քան երբևէ։ Ուստի կարծում եմ, որ հաղորդակցությունն այս դարաշրջանում մինչև հիմա ունեցած մեր մեծագույն նվաճումն է, քանի որ այն մեզ թույլ է տալիս շատ այլ բաներ անել։
Տիեզերքում Ձեր կողմից Դեյվիդ Բոուիի «Space Oddity» երգի կատարումն այնքան հիշարժան է․ եթե հնարավորություն ունենայիք կատարել այլ երգ, ապա ո՞րը դա կլիներ
Ես Տիեզերքում գրել ու ձայնագրել եմ մի ամբողջ երաժշտական ալբոմ։ Ես մի երգ ձայնագրեցի, որը կոչվում էր «Is Somebody Singing?» (թագմ. - «Ինչ-որ մեկը երգո՞ւմ է»)։ Եվ ես այդ երգը կենդանի կատարմամբ երգեցի միաժամանակ յոթ հարյուր հազար ուսանողների հետ։ Պատկերացնո՞ւմ եք՝ նույն պահին յոթ հարյուր հազար ուսանող, և բոլորը երգում են նույն երգը։ Դա երգ է գաղափարների, ավելի լավ մարդ լինելու և այն մասին, թե ինչպես ինքդ քեզ դարձնես այն, ինչի մասին երազում ես։ Մի հայտնի կանադական երաժշտական խումբ կա, ես այս երգը գրել եմ դրա առաջատար կատարող Էդ Ռոբերտսոնի հետ։ Դա հիանալի տարբերակ էր մարդկանց համար՝ կիսվելու տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված իրենց փորձառությամբ։ Եվ երաժշտությունը հենց դրա համար է։ Երաժշտությունը հաղորդակցվելու ևս մի տարբերակ է։ Դու կարող ես նվագելու միջոցով ստիպել ինչ-որ մեկին արտասվել կամ ծիծաղել՝ անգամ նրանց հետ նույն լեզվով չխոսելով։ Այդպիսին է արվեստը։ Այդ պատճառով ես տիեզերանավում գրեցի, նվագեցի ու ձայնագրեցի երաժշտություն։ Ես հարյուրավոր երգեր գիտեմ, ես նվագում եմ սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ, երաժշտական խմբերի հետ գնում եմ շրջագայությունների։ Օրինակ, նախորդ ամիս մենք նվագում էինք Տեխասում։ Երաժշտությունն ամենուր ինձ հետ է, անգամ երբ ես Տիեզերքում եմ։
Գտնվելով Միջազգային տիեզերակայանում՝ ի՞նչն էիք ամենաշատը կարոտել Երկրի վրա
Ես չեմ ապրում կյանքս՝ ինչ-որ բաներ կարոտելով։ Ես փորձում եմ կյանքս ապրել՝ ուշադրություն դարձնելով ու վայելելով այն ամենը, ինչի հասել եմ։ Դու կարող ես ամբողջ կյանքդ ապրել՝ ցանկանալով լինել այլ վայրում, սակայն կարծում եմ՝ դա ապրելու պարզապես խենթ տարբերակ է։
Երբեմն ես կարոտում եմ մարդկանց, հատկապես նրանց, ովքեր երիտասարդ են մահացել… Ես կարոտում եմ որոշ մարդկանց, կուզեի նրանք դեռ այստեղ լինեին: Սակայն ես չեմ կարոտում իրերը։ Իհարկե, ամեն ինչ, ինչ կցանկանայիր, այդ պահին չես գտնի տիեզերանավում, սակայն դու չես վատնում ժամանակդ այդտեղ՝ ցանկանալով լինել այլ վայրում կամ ինչ-որ բան կարոտելով։ Դու ունես սնունդ, ջուր, օդ։ Ամբողջ աշխարհն ամեն 92 րոպեն մեկ անցնում է կողքովդ, դու անկշռության մեջ ես, հարյուրավոր փորձարկումներ ես անում… Ու եթե այլ կերպ նայես, դու Տիեզերքում ես։ Ես ժամանակ չեմ վատնել ինչ-որ բան կարոտելու վրա։

Эксклюзивное интервью бывшего командира Международной космической станции «Арменпресс»
Вы когда-нибудь задумывались, как на Международной космической станции, будучи в невесомости, астронавты моются, бреются или чистят зубы? Получается, что в условиях микрогравитации не так уж и просто отжать мокрую одежду, а для хорошего сна вовсе не понадобятся ни матрас, ни подушка. А если случилось так, что вы очутились в невесомости, расчувствовались и пустили слезу, то спешите вытереть слезы салфеткой, потому что слезные капли не будут стекать вниз, и из-за слабой гравитации превратятся в водяной шарик на глазу и помешают вам видеть.
Повседневная жизнь обитателей Международной космической станции стала доступна и видна жителям Земли благодаря канадскому астронавту, бывшему командиру Международной космической станции Крису Хэдфилду. Проведя более 160 дней в космосе, Хэдфилд, который стал первым канадцем, вышедшим в открытый космос, посредством десятков видеороликов, снятых во время его трех космических миссий показал, на что похожа жизнь на околоземной орбите. Крис Хэдфилд посетил Армению для участия в фестивале STARMUS. В эксклюзивном интервью «Арменпресс» Крис Хэдфилд рассказал о космосе, о будущем космических исследований, человеческих страхах, музыке и искусстве, объединяющем людей.
Что вдохновило Вас стать космонавтом?
Прежде всего, научная фантастика. Комиксы, а затем и книги писателей-фантастов Артура Кларка, Роберта Хайнлайна и Айзека Азимова. Затем научная фантастика на телевидении, особенно «Star Trek», потом фильм «2001: Space Odyssey». Но самым главным фактором, сделавшим фантастику реальностью, были люди, которые на самом деле впервые отправились в космос. Сначала Юрий Гагарин и Алан Шепард, затем Джон Гленн и Алексей Леонов. Все это превратило фантастику в реальность. Летом 1969 года мне было около 10 лет. Именно тогда люди впервые ступили на Луну. Это стало для меня движущей силой. Я видел, как люди самоорганизуются и делают то, что до сих пор казалось фантастикой. И я подумал, что если это возможно, то и я хочу это сделать. Но в то время в Канаде не было астронавтов, у нас не было НАСА, у нас не было космического агентства. Но я подумал: все меняется, надо начинать готовиться. Итак, я решил стать астронавтом 20 июля 1969 года, в день, когда они ступили на Луну.
Каким был самый страшный момент во время космического полета?
Страшных моментов нет, просто люди иногда боятся. Моменты - это всего лишь моменты, и от нас зависит, бояться их или нет. Люди почти всегда боятся, когда они к чему-то не готовы. Если вы не готовы, значит, вы боитесь. Однако, если вы готовы, то вы не боитесь. И в данном случае происходящее не имеет значения. Это как, например, езда на велосипеде. Велосипед же не меняется, и когда вы научитесь ездить, вы перестанете бояться. Космические полеты похожи на езду на велосипеде. Если вы знаете, как, если вы учились этому, даже если это опасно, вы больше не боитесь. Шанс погибнуть во время моего первого полета на Шаттле был 1 к 38. Это в лучшем случае. Но я готовился к этому всю свою жизнь, сначала как инженер, потом как военный летчик, потом как летчик-испытатель, и годами уже как космонавт. Это было самое опасное, что я сделал в своей жизни, но со мной происходило гораздо большее, чем просто страх. Ходить в открытом космосе опасно, но в то же время это - просто прекрасно и ошеломляюще. И я предпочитаю прожить свою жизнь, будучи подготовленным, к разным вещам, чем просто бояться. Поэтому я никогда не боялся в космосе, хотя все это было действительно опасно.
Что Вы почувствовали, когда из космоса впервые увидели планету Земля?
Это очень красиво. Вы можете видеть большие пространства. Пролетая над Ереваном, можно увидеть все Альпийские горы, можно увидеть Копенгаген, Рим, Москву. И все это, окинув лишь взглядом из окна. Вы можете увидеть так много, и все это неописуемо красиво. Сначала вы видите только то, что ожидали. Вы ищете все, что может быть вам знакомо, потому что после этого пытаетесь рационализировать все остальное. Я облетел Землю около 2 650 раз. И каждый раз, облетая Землю, вы начинаете видеть все лучше и лучше. И, в конце концов, вы как бы вступаете в особые отношения с Землей. И вы действительно начинаете замечать ее красоту. Земля роскошно и неизмеримо красива. И мне так повезло, что я смог увидеть ее такой.
Куда приведет человечество освоение космоса в ближайшие десятилетия?
Мы лишь недавно отправили в космос телескоп Джеймса Уэбба, и он смотрит в прошлое. Телескоп видит то, что было за 250 миллионов лет после «большого взрыва». Нам удалось обнаружить галактику. Вы предствляете, целая галактика? Миллиарды звезд, которые образовались уже через 250 миллионов лет после «большого взрыва». И все это мы можем видеть. Поэтому, когда вы спрашиваете, куда заведет нас космическое путешествие, оно вернет нас во времени, к началу времен. Это также уведет нас за пределы глубины нашего восприятия. Поможет нам узнать, одни ли мы во Вселенной. Это единственная жизнь? Есть ли другая разумная жизнь где-нибудь еще? В настоящее время у нас нет ответов на эти вопросы. И мы не сможем ответить на эти вопросы, просто сидя на месте.
Сейчас мы проводим буровые работы на Марсе, пытаясь найти минералы. А телескоп Джеймса Уэбба действительно может анализировать атмосферы других планет. И если мы сможем найти атмосферу, показывающую промышленное производство, то вероятность разумной жизни там будет очень высока.
Все это приведет нас в бесконечное путешествие открытий. Открытие того, как все работает, и через это мы познаем и себя. Все это тоже многому научить нас о Земле. Как работает Земля как закрытая система, как «космический корабль», который заботится обо всех нас? Какова история Земли? Почему Венера так отличается? Почему Марс такой? Почему наша планета такая, какая она сегодня? И что важно для поддержания жизни на Земле здоровой? Все это за нас сделают космические полеты.
Какой совет Вы дали бы молодым людям, которые хотят заняться освоением космоса?
Я думаю, очень важно быть любознательным. И когда я говорю это, я не имею в виду любознательность двухлетнего ребенка, который все время спрашивает, что и почему. Вы должны очень много работать, чтобы найти ответ на собственное любопытство и сделать этот ответ частью своего существования. Потому что чем больше вы понимаете, тем больше у вас возможностей. Кроме того, вы начинаете лучше понимать окружающий мир. Поэтому я считаю, в первую очередь, очень важно всегда интересоваться, как все работает.
Во-вторых, нужно иметь здоровое тело, чтобы летать, и быть так далеко от больниц и врачей. Вы должны быть в состоянии сохранить свое здоровье. И это личный выбор. Вы должны выбирать, что вы едите. Выбирать, сколько упражнений вы будете делать, чтобы сохранить свое тело здоровым.
В-третьих, космические корабли очень сложны и высокотехничны, поэтому нужно понимать, как работает эта технология. Другими словами, необходимо качественное техническое образование. Учитывая развитый мир, в котором мы сейчас живем, вам - это так или иначе нужно.
И, наконец, необходимо научиться принимать решения и придерживаться их. Легко быть самодовольным и обвинять других. Между тем любой, независимо от возраста, может начать принимать решения и придерживаться их. Сейчас сентябрь, вы можете сами для себя решить делать ли в сентябре по 100 отжиманий в сентябре, или выучить пять слов на японском языке. Или же в сентябре есть ежедневно по Биг Маку. В конце сентября вы станете совсем другим человеком. Очень важно понимать, что вы можете изменить себя за месяц, просто принимая решения и придерживаясь их. Так что подумайте, что вы можете сделать со своей жизнью. И если вы хотите летать на ракетах, вам нужно уметь принимать решения и придерживаться их.
Что Вы считаете величайшим научным достижением 21 века?
Боже мой, их было так много... Я думаю, что то, как мы общаемся в интернете, является нашим самым большим достижением. Уровень обмена мыслями просто беспрецедентен в истории человечества. Темпы открытий ускоряются, потому что мы можем легко делиться своими идеями и открытиями со всем миром. Наша способность решать проблемы выше, чем когда-либо. Так что я думаю, что общение - это наше самое большое достижение этого века, потому что оно позволяет нам делать так много других вещей.
Ваше исполнение в космосе песни Дэвида Боуи «Space Oddity» просто незабываемо. Если бы вы могли спеть еще одну песню, что бы Вы спели?
В космосе я написал и записал целый музыкальный альбом. Написал песню под названием «Is Somebody Singing?» (Там кто-то поёт?). И я спел эту песню вместе с семьюстами тысячами студентов одновременно. Вы можете себе представить семьсот тысяч студентов, одновременно поющих одну и ту же песню? Это песня об идеях, о том, как стать лучше и о том, как сделать из себя то, о чем мечтаешь. Есть известная канадская музыкальная группа, я написал эту песню вместе с их вокалистом Эдом Робертсоном. Для людей это был отличный способ поделиться своими знаниями о том, что происходит. И для этого существует музыка. Музыка - еще один способ общения. Музицируя, вы можете заставить кого-то плакать или смеяться, даже не говоря с ним на одном языке. Таково искусство. Вот почему на космическом корабле я писал, исполнял и записывал музыку. Я знаю сотни песен, играю с симфоническими оркестрами, езжу на гастроли с музыкальными коллективами. Например, в прошлом месяце мы выступали в Техасе. Музыка со мной везде, даже когда я в Космосе.
Находясь на Международной космической станции, по каким земным вещам Вы скучали больше всего?
Я не проживаю свою жизнь, скучая по чему-то. Я стараюсь жить своей жизнью, обращая внимание и наслаждаясь всем тем, чего я достиг. Вы можете прожить всю свою жизнь, желая оказаться где-то в другом месте, но я думаю, что это просто сумасшедший образ жизни.
Иногда я скучаю по людям, особенно по тем, кто умер молодым... Я скучаю по некоторым людям, я бы хотел, чтобы они были еще здесь. Но я ничего не пропускаю. Конечно, на космическом корабле вы не найдете всего, что хотите, но вы не тратите время впустую, желая оказаться где-то еще или что-то упустить. У вас есть еда, вода, воздух. Земля проходит мимо вас каждые 92 минуты, вы невесомы, вы делаете сотни опытов... А если смотреть на это по-другому, вы в Космосе. Я не тратил времени зря.