Փաշինյանը հանձնարարել է ժամանակին բացված, սակայն կիսատ մնացած, չշահագործվող հանքերի համար նոր ներդրողներ գտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ժամանակին բացված, հետո կիսատ մնացած, հիմա չշահագործվող հանքերի համար գտնել նոր ներդրողներ, իրենց աջակցությամբ շահագործել դրանք: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց Վլադիվոստոկում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը՝ անդրադառնալով ներկաներից մեկի հարցին, թե արդյոք բոլոր հանքերն են հանձնված, թե կան այնպիսիները, որոնց տենդերին կարելի է մասնակցել:
«Հայաստանում կան հանքեր, որոնք ժամանակին բացվել են, մի քիչ շահագործվել են, կիսատ են մնացել: Հիմա ես հանձնարարել եմ, որ ինչքան բացված կիսատ հանքեր կան, որոնք չեն շահագործվում, գտնել նոր ներդրողներ, իրենց աջակցությամբ շահագործել»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նաև ընդգծեց, որ Հայաստանի ամենախոշոր ձեռնարկությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է, որը մոտ 20 տարի առաջ օտարվել էր, մինչև այդ ամբողջությամբ պետական էր: «Հիմա մեր կառավարությունը միջոցներ ձեռնարկեց: Եվ այսօր ՀՀ-ն այդ գործարանի 21 տոկոս սեփականատեր է: Ընդ որում, ես կարծում եմ, որ 20-25 տոկոսը բավարար է, քանի որ մասնավորն ավելի լավ կաշխատեցնի»,-նշեց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ կառավարությունը շատ լավ գործընկերներ ունի, որոնց հետ աշխատում է, որ գործարանն առավել արդյունավետ լինի:

Пашинян поручил найти новых инвесторов для неэксплуатируемых рудников
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поручил для рудников, которые когда-то были открыты, а сейчас не эксплуатируются, найти новых инвесторов и эксплуатировать эти местонахождения при их поддержке. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом на встрече с представителями армянской общины Владивостока, коснувшись вопроса одного из присутствующих о том, все ли рудники сданы или есть такие, в тендерах которых можно принять участие.
«В Армении есть шахты, которые когда-то открыли, немного отработали и оставили незавершенными. Сейчас я поручил, чтобы нашли новых инвесторов и эксплуатировали при их поддержке как можно больше открытых и незавершенных рудников, которые не эксплуатируются», - сказал премьер-министр.
Пашинян также подчеркнул, что крупнейшим предприятием Армении является Зангезурский медно-молибденовый комбинат, который был отчужден около 20 лет назад, до этого он был полностью государственным. «Сейчас наше правительство приняло меры. И сегодня Республике Армения принадлежит 21 процент этого комбината. При этом, я думаю, что 20-25 процентов достаточно, потому что частный сектор будет эксплуатировать лучше», - сказал он.
По словам Пашиняна, у правительства есть очень хорошие партнеры, с которыми оно работает над тем, чтобы сделать комбинат более эффективным.