Գիտությունը և արվեստը փոխկապակցված են. STARMUS-ի շրջանակներում կմատուցվի երբևէ չհնչած եզակի երաժշտություն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում STARMUS VI փառատոնի շրջանակներում կլինեն եզակի երաժշտական ոճի համերգներ. կհնչի այնպիսի երաժշտություն, որը երբեք չի հնչել և չի կրկնվելու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց STARMUS VI փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ Իսրաելյանը. Ասուլիսին մասնակցում էին նաև աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, System of a down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը, ամերիկահայ երաժիշտ, ստեղնաշարահար («Dream Theater», «Planet X» «KISS») Դերեք Շերինյանը, անգլիացի երաժիշտ (The Strawbs, Yes), կոմպոզիտոր եւ հեռուստահաղորդավար Ռիք Վեյքմանը, անգլիացի երաժիշտ, ջազ, փոփ, ռոք ոճի երաժշտության թմբկահար Սայմն Ֆիլիպսը, հայազգիջազդաշնակահար Տիգրան Համասյանը (խմբ. Համասյանն ասուլիսին մասնակցել է առցանց):
Գարիկ Իսրաելյանը հավելեց, որ աշխարհահռչակ երաժիշտները նպաստում են գիտության հանրայնացմանը:
«Մեծ պատիվ է հյուրընկալել այստեղ երաժիշտներին, ովքեր աջակցում են գիտությանը: Համոզված ենք, որ անհրաժեշտ է աջակցություն արվեստի համայնքից, որպեսզի հանրայնացնենք գիտությունը: Մեծ քանակի երաժիշտներ են միացել են STARMUS-ին, աջակցել են փառատոնի փիլիսոփայությանը, գաղափարախոսությանը: Եվ այս թիվը գնալով աճում է»,- ասաց Իսրաելյանը:
Փառատոնի համահիմնադիրը հայտնեց, որ STARMUS փառատոնը մեկնարկում է ցնցող համերգով, որին կմասնակցեն հայ երաժիշտներ՝ Տիգրան Համասյանը, Դերեկ Շերինյանը և անգլիացի երաժիշտ Ռիք Վեյքմանը:
Սեպտեմբերի 5-ին տեղի կունենա «Sonic Universe» համերգային ծրագիրը, որտեղ երաժշտության աշխարհահռչակ աստղերը գիտությունը կներկայացնեն երաժշտության ելևէջներով։ Այս միջոցառման շրջանակներում տեղի կունենա «Սթիվեն Հոքինգ» շքանշանի հանձնման պաշտոնական արարողությունը։
«Այդ օրը շատ հետաքրքիր համերգ է լինելու, տարբեր տեսակների երաժշտություններ համաձուլելու ենք, միացնելու ենք ամեն ինչ:
STARMUS-ի բոլոր համերգները եզակի են, չեն կրկնվում ոճի, համադրության տեսանկյունից: Եթե բաց թողնեք այս STARMUS-ը, ապա նույնը երբեք չեք տեսնի: Խոսքը ոչ միայն համերգի, այլ նաև դասախոսությունների մասին է»,- ասաց Իսրայելյանը:
Սեպտեմբերի 7-ին նույնպես համերգ տեղի կունենա, որի ընթացքում փառատոնի համահիմնադիր, Queen խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը կառաջնորդի այլ երաժիշտների. Մասնավորապես, համերգին կմասնակցեն Nemra ռոք խումբը, Ջիվան Գասպարյան-կրտսերը, ով դուդուկով հարգանքի տուրք կմատուցի համաշխարհային վարպետ Ջիվան Գասպարյանին:
«Հրաշալի փառատոն է սպասվում, հրաշալի ծրագիր»,- հավելեց Գարիկ Իսրայելյանը:
Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, System of a down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը, ով առաջին անգամ է միացել STARMUS-ին, ասաց, որ իր համար մեծ պատիվ է փառատոնին միանալը:
«Ես ու Գարիկ Իսրաելյանը արդեն մի քանի տարի է՝ շփվում ենք, քննարկում ենք փառատոնը, միասին ինչ-որ գործեր ենք անում, անձամբ հանդիպել ենք 2019 թվականին «WCIT»-ի շրջանակում: Գարիկը ասաց, որ STARMUS-ը ցանկանում է բերել Հայաստան: Ես դա ֆանտաստիկ միտք համարեցի: Հետո զանգեց և խրախուսեց, որ միանամ փառատոնին. ես համաձայնվեցի: Իսկապես հրաշալի է աստղաֆիզիկան, գիտական բացահայտումները, հայտնագործությունները մեկ փառատոնում տեսնելը: Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում այսպիսի փառատոններ են կազմակերպվում: Շատ հրաշալի արվեստագետներ են եկել Հայաստան: Ուրախ եմ, որ այս թիմի մի մասն եմ»,- ասաց Թանկյանը:
Թանկյանը նաև հայտնեց, որ փառատոնի շրջանակներում հայ խորհրդային ականավոր գիտնական, ինժեներ-կոնստրուկտոր Ալեքսանդր Քեմուրջյանի պատվին առանձին կատարում կունենա:
Անգլիացի երաժիշտ (The Strawbs, Yes), կոմպոզիտոր եւ հեռուստահաղորդավար Ռիք Վեյքմանը առաջին անգամ չէ, որ մասնակցում է փառատոնին: Դեռ 10 տարի առաջ Queen խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը նրան առաջարկել էր միանալ STARMUS-ին, ինչին Վեյքմանը դրական է արձագանքել:
«Կարծում եմ, որ Միացյալ Թագավորության դպրոցներում սխալ են անում, որ արվեստից գիտությունը տարաջատում են. դրանք փոխկապակցված երևույթներ են, և երբեք չպետք է դրանք տարանջատել: Կարծում եմ, որ չափազանց կարևոր է, որ STARMUS-ը կարողանում է համադրել այս երկուսը: Շատ հպարտ եմ, որ այս փառատոնի մասնիկն եմ կազմել և կազմում եմ: Եվ շատ հրաշալի է, որ Հայաստանում եմ: Խնդրում եմ օգնեք համատեղել արվեստը և գիտությունը, որովհետև դրանք մեկ միասնություն են, առանձին չեն»,- ընդգծեց Վեյքմանը:
Անգլիացի երաժիշտ, ջազ, փոփ, ռոք ոճի երաժշտության թմբկահար Սայմն Ֆիլիպսը առաջին անգամ է Հայաստանում և առաջին անգամ է մասնակցում STARMUS-ին:
«Սա վստահաբար ամենահրաշալի փորձն է: Միշտ էլ հրաշալի է գալ նոր երկիր, որտեղ չես եղել: Ես ու Դերեկը 22 տարիների ընթացքում համագործակցել ենք տարբեր ծրագրերով և 9 ալբոմ ենք գրել միասին, բայց կենդանի կատարում չենք ունեցել: Գարիկի հրավերը հանդիսացավ այդ կայծը: Շատ բարդ երաժշտական կտոր ենք ստեղծել, և հաճելի կլինի այդ երաժշտությունը հնչեցնել հայ լսարանի առջև»,- ընդգծեց Ֆիլիպսը:
Ջազդաշնակահար Տիգրան Համասյանի կարծիքով՝գիտությունը և արվեստը ենթադրում է բավականին բարդ կառուցվածքների համադրություն:
«Ես անձամբ ոգեշնչվում եմ երաժշտությամբ, արվեստի տարբեր այլ արտահայտումներով, ձևերով, փորձում եմ այնտեղ տեսնել մաթեմատիկա, երկրաչափություն: Կարծում եմ, որ շատ լավ նախաձեռնություն է արվեստը և գիտությունը միջոցառման շրջանակում համադրելը»,- եզրափակեց Համասյանը:
Հայաստանումփառատոնն անցկացվելու է «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» խորագրով և նվիրված է լինելու Մարսի վրա «Մարս 3» տիեզերակայանի առաջին վայրէջքի 50-ամյակին: Հատկանշական է, որ «Մարս 3»-ը դեպի Կարմիր մոլորակ է տեղափոխել հայ մեծանուն ինժեներ Ալեքսանդր Քեմուրջյանի Prop-M (փրոփ-էմ) ռոբոտը։
STARMUS աշխարհահռչակ փառատոնը կապված է Սթիվեն Հոքինգի, Բրայան Մեյի, Ալեքսեյ Լեոնովի և աշխարհահռչակ այլ հայտնի անունների հետ, անցկացվում է 2011 թվականից և միավորում է գիտությունը, կրթությունը, արվեստն ու տեխնոլոգիաները։
Հայաստանը սեպտեմբերին հյուրընկալելու է աշխարհահռչակ տիեզերագնացների՝ Չարլզ Բոլդենին (Charles Bolden), Քրիս Հադֆիլդին (Chris Hadfield), Ջիմ Բագյանին (Jim Bagian), Ջորջ Նիլդին (George Nield), Չառլի Դյուկին (Charlie Duke), Նոբելյան մրցանակակիրների՝ Էդվարդ Մոուզերին (Edvard Moser), Քիփ Թորնին (Kip Thorne), Էմմանուել Շարպենտիեին (Emmanuelle Charpentier), գիտնականների՝ Թոնի Ֆադելին (Tony Fadell), Բրայան Գրինին (Brian Greene), Դոննա Սթրիքլենդին (Donna Strickland), արտիստների՝ Sons of Apollo խմբին, Ռիք Վեյքմանին (Rick Wakeman), Սերժ Թանկյանին (Serj Tankian), Տիգրան Համասյանին (Tigran Hamasyan), Անդրեյ Մակարևիչին (Andrey Makarevich), Դերեկ Շերինյանին (Derek Sherinian), մի շարք այլ միջազգային ճանաչում ունեցող արտիստների ու գիտնականների, ովքեր Հայաստան կայցելեն հատուկ փառատոնին մասնակցելու նպատակով:

Наука и искусство взаимосвязаны: в рамках STARMUS прозвучит никогда ранее не звучавшая уникальная музыка
В рамках фестиваля STARMUS VI в Армении состоятся уникальные концерты. Прозвучит музыка, никогда ранее не звучавшая и которую не услышат снова. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявил соучредитель фестиваля STARMUS VI Гарик Исраелян. Гарик Исраелян также добавил, что известные музыканты способствуют популяризации науки. В пресс-конференции принимали участие известный рок-музыкант, солист группы «System of a down» Серж Танкян, американский музыкант армянского происхождения, клавишник «Dream Theater», «Planet X» «KISS» Дерек Шеринян, английский музыкант (The Strawbs, Yes), композитор и телеведущий Рик Вейкман, английский музыкант, барабанщик музыки в стиле джаз, поп, рок Саймон Филлипс, джазовый пианист Тигран Амасян.
«Для меня большая честь принимать здесь музыкантов, которые поддерживают науку. Мы считаем, что для популяризации науки необходима поддержка художественного сообщества. К STARMUS присоединилось большое количество музыкантов, поддержавших философию и идеологию фестиваля. И их количество увеличивается», - сказал Исраелян.
Соучредитель фестиваля сообщил, что фестиваль STARMUS начнется с потрясающего концерта, в котором примут участие Тигран Амасян, Дерек Шеринян и Рик Уэйкман.
5 сентября состоится концертная программа «Sonic Universe», где звезды мировой музыки представят науку посредством музык. В рамках этого мероприятия пройдет официальная церемония вручения медали Стивена Хокинга.
«В этот день также будет очень интересный концерт, мы будем сочетать разные жанры музыки, все соединим.
Все концерты STARMUS уникальны, неповторимы по стилю и сочетанию. Если вы пропустите этот STARMUS, вы больше никогда не увидите их. Речь не только о концертах, но и о выступлениях», - отметил Гарик Исраелян.
7 сентября состоится концерт, на котором выступит Брайан Мэй, соучредитель фестиваля, гитарист группы Queen. В концерте примут участие и рок-группа «Немра», Дживан Гаспарян-младший, он своим дудуком даст дань уважения Мастеру Дживану Гаспаряну.
«Ожидается прекрасный фестиваль, прекрасная программа», - добавил Гарик Исраелян.
Серж Танкян, солист группы «System of a down», впервые присоединившийся к STARMUS, сказал, что для него большая честь присоединиться к фестивалю.
«Мы с Гариком Исраеляном общаемся уже несколько лет, обсуждаем фестиваль, вместе делаем какую-то работу, познакомились в 2019 году в рамках WCIT. Гарик сказал, что хочет привезти STARMUS в Армению. Я подумал, что это фантастическая идея. Потом он позвонил и предложил мне присоединиться к фестивалю. Я согласился. Действительно замечательно видеть астрофизику, научные открытия, открытия в одном фестивале. Я очень рад, что такие фестивали организуются в Армении. В Армению приехало много замечательных художников. Я рад быть частью этой команды», - сказал Танкян.
Он также сообщил, что в рамках фестиваля он выступит в честь выдающегося армянского советского ученого, инженера-конструктора Александра Кемурджяна.
Английский музыкант (The Strawbs, Yes), композитор и телеведущий Рик Уэйкман не впервые участвует в фестивале. 10 лет назад гитарист Queen Брайан Мэй предложил ему присоединиться к STARMUS, на что Уэйкман ответил положительно.
«Я думаю, что школы в Соединенном Королевстве совершают ошибку, отделяя науку от искусства, это взаимосвязанные явления, и их никогда не следует разделять. Я считаю чрезвычайно важным, что STARMUS может сочетать в себе эти две направления. Я очень горжусь тем, что был и остаюсь частью этого фестиваля. И замечательно, что я в Армении. Пожалуйста, помогите объединить искусство и науку, потому что они составляют единое целое, а не отдельные направления», - подчеркнул Уэйкман.
Английский музыкант, джазовый, поп, рок-барабанщик Саймон Филлипс впервые в Армении и впервые участвует в STARMUS.
«Это, безусловно, самый удивительный опыт. Всегда здорово приехать в новую страну, в которой ты никогда не был. Дерек и я сотрудничали в различных проектах более 22 лет и вместе записали 9 альбомов, но ни разу не выступали вживую. Приглашение Гарика стало искрой. Мы создали очень сложное музыкальное произведение, и будет приятно сыграть эту музыку перед армянской аудиторией», - подчеркнул Филипс.
По словам джазового пианиста Тиграна Амасяна, наука и искусство предполагают соединение достаточно сложных структур.
«Меня лично вдохновляет музыка, различные другие выражения и формы искусства, я стараюсь видеть в них математику, геометрию. Я думаю, что это очень хорошая инициатива объединить искусство и науку в рамках мероприятия», - заключил Амасян.
Фестиваль науки и искусства STARMUS VI в Армении пройдет под названием «STARMUS VI. 50 лет на Марсе» и будет посвящен 50-летию первой посадки на Марс космической станции «Марс-3». Примечательно, что «Марс-3» был доставлен на Красную планету роботом «Проп-М» (Prop-M), созданным известным армянским инженером Александром Кемурджяном.
Фестиваль STARMUS, связанный с именами Стивена Хокинга, Брайана Мэйя, Алексея Леонова и других знаменитостей, проводится с 2011 года, он объединяет науку, образование, искусство и технологии.
Фестиваль STARMUS был основан астрофизиком Гариком Исраеляном и легендарным гитаристом Queen, астрофизиком Брайаном Мэйем, став площадкой, объединившей всемирно известных ученых, нобелевских лауреатов, астронавтов, мыслителей, деятелей науки, культуры и искусства, в рамках которой они делятся своими знаниями, опытом и последними открытиями. Их объединение вокруг одной платформы делает возможным выявление проблем нашей современности и поиски путей их решений.
В сентябре Армения примет всемирно известных астронавтов: Чарльза Болдена, Криса Хэдфилда, Джима Багяна, Джорджа Нилда, Чарли Дьюка, нобелевского лауреата Эдварда Мозера, Кип Торна, Эммануэля Шарпантье, ученых Тони Фаделла, Брайана Грина, Донну Стрикленд, артистов америкаской группы Sons of Apollo, Рика Уэйкмана, Сержа Танкяна, Тиграна Амасяна, Андрея Макаревича, Дерека Шериняна и других всемирно известных артистов и ученых, которые посетят Армению специально для участия в фестивале.