ԵԱՏՄ երկրները քննարկում են Ստրատեգիական նախաձեռնությունների եվրասիական գործակալության ստեղծման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) քննարկվումէ Ստրատեգիական նախաձեռնությունների եվրասիական գործակալության ստեղծման գաղափարը: Այդ հարցը քննարկել են Միության պետությունների տնտեսական գերատեսչությունների ղեկավարաները եւ ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին (ԵԱՏՀ)՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հարթակներում:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 29-ին այդ մասին հաղորդվում Է ԵԱՏՀ-ի տելեգրամ-ալիքում:
ԵԱՏՀ-ի ինտեգրացման եւ մակրոէկոնոմիկայի նախարար Սերգեյ Գլազեւը, որի խոսքը բերված Է հաղորդագրության մեջ, ճշտել Է, որ առաջարկվում Է չստեղծել նոր ինստիտուտ, այլ աշխատանքը կառուցել ստրատեգիական պլանավորման ազգային գործակալությունների կոնսորցիումի հիման վրա:
«Այդ կոնսորցիումի գործունեության նպատակը կարող Է դառնալ ընդհանուր մեթոդաբանության մշակումը ներդրումային նախագծերի գնահատման համար, ներդրումային գրավչության բարձացման եւ ներդրումային նախագծերի պատրաստման վերաբերյալ»,- ասել Է Գլազեւը:
Նշվում Է, որ հետագայում ստացված փորձի հիման վրա հնարավոր Է զարգացման ինստիտուտի ստեղծում՝ մշակված սկզբունքների եւ մոտեցումների օգտագործմամբ: Կողմերը համաձայնվել են շարունակել աշխատանքն այդ ուղղությամբ եւ ԵԱՏՀ-ին առաջարկել են մշակել Ստրատեգիական նախաձեռնությունների եվրասիական գործակալության ստեղծման հայեցակարգ եւ համաձայնագրի նախագիծ: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը կայացել Է Ղրղզստանում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Страны ЕАЭС обсуждают создание Евразийского агентства стратегических инициатив
В Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) обсуждается идея создания Евразийского агентства стратегических инициатив для содействия развитию регионов. Данный вопрос рассмотрели руководители экономических ведомств государств союза и представители Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) на полях Евразийского межправсовета. Как передает Арменпресс, об этом сообщается в телеграм-канале ЕЭК в понедельник.
Министр по интеграции и макроэкономике ЕЭК Сергей Глазьев, чьи слова приводятся в сообщении, уточнил, что предлагается не создавать новый институт, а строить работу на основе консорциума национальных агентств стратегического планирования.
"Целью деятельности такого консорциума может стать выработка общей методологии для оценки инвестиционных проектов, подготовка рекомендаций по повышению инвестиционной привлекательности, содействие регионам в привлечении инвестиций и в подготовке инвестпроектов", - сказал Глазьев.
Отмечается, что в дальнейшем на основании полученного опыта возможно создание института развития с использованием выработанных принципов и подходов. Стороны согласились продолжить работу в этом направлении и предложили ЕЭК разработать концепцию и проект соглашения о создании Евразийского агентства стратегических инициатив.