Կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի իր 6.8 տոկոս բաժնեմասի կառավարումը հանձնեց ԱՆԻՖ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 6.8 տոկոս բաժնեմասի կառավարումը հանձնեց «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը (ԱՆԻՖ):
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ նախագիծը ներկայացրեց Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը: Նա նշեց, որ բաժնետոմսերի կառավարման արդյունավետությունը երաշխավորելու նպատակով՝ առաջարկվում է հավատարմագրային կառավարման մասին պայմանագրի հիման վրա բաժնետոմսերը հանձնել ԱՆԻՖ-ին՝ պահպանելով բաժնետոմսերի նկատմամբ պետության սեփականության իրավունքը։
«ԱՆԻՖ-ը հանդիսանում է 100 տոկոս պետական սեփականությամբ առևտրային կազմակերպություն, որի մանդատներից մեկը պետության ռազմավարական նշանակության ակտիվներում պետության՝ որպես սեփականատիրոջ, արդյունավետ ներկայացուցչությունն է»,- ասաց Բադալյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ դեռևս 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Կառավարությունը ստացավ 15 տոկոս Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերից նվիրատվություն և այն ժամանակ Կառավարությունը այդ բաժնեմասի կառավարումը հանձնեց ԱՆԻՖ-ին:
«Հիմա 2022 թվականի մարտի 24-ին մենք որպես նվիրատվություն ստացել ենք ևս 6,8 տոկոս: Այն ժամանակ այդ նվիրատվությունը ընդունել ենք գաղտնի որոշմամբ: Ինչու՞, որովհետև նվիրատուն իր կոմերցիոն հարցերի հետ կապված խնդրանք ուներ, որ գաղտնի պահվի: Հիմա իրենց համար գաղտնիության անհրաժեշտությունը վերացել է, և մենք այդ 6.8 տոկոս բաժնեմասը հանձնում ենք ԱՆԻՖ-ին կառավարման համար: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մարտի 24-ից հետո ունի 21,875 տոկոս բաժնեմաս, ինչը շատ կարևոր իրադարձություն է»,- ասաց վարչապետը:

Правительство управление 6,8% акций Зангезурского медно-молибденового комбината передало АНИФ
Правительство управление 6,8% акций Зангезурского медно-молибденового комбината передало закрытому акционерному обществу «Фонд государственных интересов Армении» (АНИФ).
Как передает «Арменпресс», на очередном заседании правительства проект представил заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян. Он отметил, что для обеспечения эффективности управления акциями предлагается передать акции АНИФ на основании договора о доверительном управлении с сохранением государственной собственности на акции.
«АНИФ - 100-процентная государственная коммерческая организация, одним из мандатов которой является эффективное представление государства как собственника в стратегически важных активах государства», - сказал Бадалян.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что еще 30 сентября 2021 года правительство получило в дар 15 % акций Зангезурского медно-молибденового комбината, и тогда правительство передало управление этой долей АНИФ.
«24 марта 2022 года мы получили в дар еще 6,8 %. Тогда мы приняли этот дар тайным решением. Эта было по просьбе дарителя, чтобы сохранить конфиденциальность его коммерческих дел. Теперь необходимость конфиденциальности для них отпала, и мы передаем эти 6,8% акций в управление ANIF. Правительство Республики Армения после 24 марта имеет долю в 21,875 %, что очень важно», - отметил премьер-министр.