Կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի իր 6.8 տոկոս բաժնեմասի կառավարումը հանձնեց ԱՆԻՖ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 6.8 տոկոս բաժնեմասի կառավարումը հանձնեց «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը (ԱՆԻՖ):
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ նախագիծը ներկայացրեց Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը: Նա նշեց, որ բաժնետոմսերի կառավարման արդյունավետությունը երաշխավորելու նպատակով՝ առաջարկվում է հավատարմագրային կառավարման մասին պայմանագրի հիման վրա բաժնետոմսերը հանձնել ԱՆԻՖ-ին՝ պահպանելով բաժնետոմսերի նկատմամբ պետության սեփականության իրավունքը։
«ԱՆԻՖ-ը հանդիսանում է 100 տոկոս պետական սեփականությամբ առևտրային կազմակերպություն, որի մանդատներից մեկը պետության ռազմավարական նշանակության ակտիվներում պետության՝ որպես սեփականատիրոջ, արդյունավետ ներկայացուցչությունն է»,- ասաց Բադալյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ դեռևս 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Կառավարությունը ստացավ 15 տոկոս Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերից նվիրատվություն և այն ժամանակ Կառավարությունը այդ բաժնեմասի կառավարումը հանձնեց ԱՆԻՖ-ին:
«Հիմա 2022 թվականի մարտի 24-ին մենք որպես նվիրատվություն ստացել ենք ևս 6,8 տոկոս: Այն ժամանակ այդ նվիրատվությունը ընդունել ենք գաղտնի որոշմամբ: Ինչու՞, որովհետև նվիրատուն իր կոմերցիոն հարցերի հետ կապված խնդրանք ուներ, որ գաղտնի պահվի: Հիմա իրենց համար գաղտնիության անհրաժեշտությունը վերացել է, և մենք այդ 6.8 տոկոս բաժնեմասը հանձնում ենք ԱՆԻՖ-ին կառավարման համար: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մարտի 24-ից հետո ունի 21,875 տոկոս բաժնեմաս, ինչը շատ կարևոր իրադարձություն է»,- ասաց վարչապետը:

Government transfers 6,8% shares of Zangezur Copper Molybdenum Combine to ANIF for management
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. The Government of Armenia transferred the management of 6,8% shares it holds at the Zangezur Copper Molybdenum Combine to the Armenian National Interests Fund(ANIF).
The government holds ownership right for the shares and ANIF will manage it under fiduciary management.
“ANIF is a 100% state-owned commercial organization whose mandates include the effective representation of the state, as the owner, in assets of strategic importance for the state,” the Deputy Chief of Staff of the Prime Minister’s Office Bagrat Badalyan said at the Cabinet meeting.
PM Nikol Pashinyan reminded that back in 2021 the Government received from the Zangezur Copper Molybdenum Combine 15% of shares as donation, and these 15% were given by the government to ANIF for management.
“Now in 2022, on March 24, we received another 6,8% in donation. Back then we accepted this donation by a confidential decision. Why? Because the donator had a request relating to their commercial affairs and asked for secrecy. Now, they don’t have the need for secrecy anymore and we are handing over these 6,8% shares to ANIF for management. After March 24 the Armenian government holds 21,875 percent shares, which is a very important development,” the PM said.