Սեպտեմբերի 1-ից կբարձրանա կենսաթոշակի և նպաստի չափը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ից կբարձրանա կենսաթոշակի և նպաստի չափը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության օգոստոսի 24-ի հերթական նիստի ժամանակ նախագիծը ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար` Նարեկ Մկրտչյանը:
Նախագծով առաջարկվում է 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ից սահմանել`
աշխատանքային կենսաթոշակի չափը հաշվարկելու համար հիմնական կենսաթոշակի չափը՝ 21000 դրամ (18000 դրամի փոխարեն),
զինվորական կենսաթոշակի չափը հաշվարկելու համար հիմնական կենսաթոշակի չափը՝ 20000 դրամ (18000 դրամի փոխարեն),
նվազագույն կենսաթոշակի չափը` 30500 դրամ (28600 դրամի փոխարեն),
պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության շարքային կազմի զինծառայողի հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակի չափերը`
ա․ առաջին խմբի հաշմանդամի համար՝ 45000 դրամ (43000 դրամի փոխարեն),
բ․ երկրորդ խմբի հաշմանդամի համար՝ 35000 դրամ (33000 դրամի փոխարեն),
գ․ երրորդ խմբի հաշմանդամի համար՝ 32000 դրամ (30000 դրամի փոխարեն),
պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության շարքային կազմի մահացած (զոհված) զինծառայողի ընտանիքի անդամի կերակրողին կորցնելու դեպքում զինվորական կենսաթոշակի չափը՝ 32000 դրամ (30000 դրամի փոխարեն)։
Արդյունքում ակնկալվում է, որ աշխատանքային կենսաթոշակի միջին ամսական չափը կավելանա շուրջ 3100 դրամով կամ 7.1 տոկոսով, զինվորական կենսաթոշակները՝ 5200 դրամով կամ 6.8 տոկոսով:
Առաջարկվում է բարձրացնել նաև ծերության, հաշմանդամության և կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստների չափերը` դրանք սահմանելով 30500 դրամ (28600 դրամի փոխարեն), իսկ հաշմանդամ երեխա ճանաչված անձի համար՝ 39000 դրամ (37000 դրամի փոխարեն)։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ բավականին լավ տնտեսական ցուցանիշներ են գրանցվել, և պետական եկամուտները հարկային եկամուտների մասով գերակատարվել է ավելի քան 70 միլիարդ դրամով:
«Կենսաթոշակի և նպաստի բարձրացումը, որը պետք է իրականացվեր 2023 թվականի հունվարի մեկից, որոշեցինք իրականացնել 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ից: Բազային կենսաթոշակը ավելանում է 17 տոկոսով, իսկ կենսաթոշակի միջին բարձրացումը 7 տոկոսով: Ուզում եմ ասել նաև, որ մյուս տարվա հուլիսի 1-ի կենսաթոշակի և նպաստի բարձրացումը շարունակում է մնալ ուժի մեջ»,- ասաց վարչապետը:

С 1 сентября увеличится размер пенсий и пособий
С 1 сентября 2022 года увеличится размер пенсий и пособий. Как сообщает «Арменпресс», на очередном заседании правительства 24 августа проект представил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
Проектом с 1 сентября 2022 года предлагаются следующие установки:
размер базовой пенсии для расчета размера трудовой пенсии - 21 000 драмов (вместо 18 000 драмов);
размер базовой пенсии для расчета размера военной пенсии - 20 000 драмов (вместо 18 000 драмов);
минимальный размер пенсии: 30 500 драмов (вместо 28 600 драмов);
размеры военной пенсии по инвалидности рядового военнослужащего срочной службы:
а. для инвалида первой группы: 45 000 драмов (вместо 43 000 драмов),
б. для инвалида второй группы: 35 000 драмов (вместо 33 000 драмов),
в. для инвалида третьей группы: 32 000 драмов (вместо 30 000 драмов),
в случае потери кормильца члена семьи рядового военнообязанного, размер военной пенсии составит 32 000 драмов (вместо 30 000 драмов).
В результате принятия проекта ожидается увеличение среднемесячного размера трудовой пенсии примерно на 3100 драмов или 7,1 %, военной пенсии - на 5200 драмов или 6,8 %.
Предлагается также увеличить размер пособий по старости, инвалидности и потере кормильца, установив их в размере 30 500 драмов (вместо 28 600 драмов), для лиц, признанных ребенком-инвалидом, в размере 39 000 драмов (вместо 37 000 драмов).
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что были зафиксированы неплохие экономические показатели, а доходы государства в части налоговых поступлений превысили более чем на 70 млрд драмов.
«Мы решили повышение пенсий и пособий, которое было предусмотрено на 1 января 2023 года, реализовать с 1 сентября 2022 года. Базовая пенсия увеличивается на 17 %, а средняя пенсия увеличивается на 7 %. Хочу отметить, что повышение пенсий и пособий с 1 июля следующего года также остается в силе», - сказал премьер-министр.