Վերին Լարսով բեռնափոխադրող ավտոմեքենաների թողունակությունն աճել է 10 տոկոսով, բայց խնդիրը լուծված չէ․ Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2022 թվականի հուլիսին հայկական բեռնափոխադրող ավտոմեքենաների ընդհանուր ծավալը հունիսի նկատմամբ 10 տոկոսով աճել է Վերին Լարսի անցակետում բացված մաքսազերծման երկրորդ ուղու հաշվին, բայց դեռ հերթերի խնդիրը լուծված չէ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ վստահեցնելով, որ արագ փչացող ապրանքների տեղափոխման հետ կապված խնդիրներ չկան, այդպիսի ապրանքներ փոխադրող բեռնատարներն անցնում են առանց հերթի։
«Մենք շարունակում ենք աշխատանքը ռուս գործընկերների հետ, որպեսզի տարբեր ուղղություններով մեծացնենք Վերին Լարսի թողունակությունը թե՛ պրոցեսների, թե՛ ենթակառուցվածքների առումով»,– ասաց Քերոբյանը։
Հարցին՝ Հայաստանն ի՞նչ է անում այդ ուղղությամբ, Էկոնոմիկայի նախարարը պատասխանեց՝ հարկավոր է խնդրի մասին շատ խոսել։
«Մենք ուղղակի պետք է շատ խոսենք և ընկերներին պատմենք, թե ինչով է դա կարևոր մեզ համար», - ասաց նա՝ նշելով նաև, որ հայկական ընկերությունները տրանզիտի համար գումար են վճարում, իսկ դա եկամուտ է ապահովում։

Пропускаемость грузовых автомобилей через Верхний Ларс увеличилась на 10%, но проблема не решена: министр экономики
В июле 2022 года пропускаемость армянских грузовых автомобилей за счет открытия второго пути таможенного оформления на КПП «Верхний Ларс» по сравнению с июнем увеличилась на 10 %, но проблема очередей пока не решена. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил министр экономики РА Ваан Керобян, заверив, что проблем с перевозкой скоропортящихся продуктов нет, грузовики, перевозящие такие товары, проезжают без очереди.
«Мы продолжаем работу с российскими партнерами по увеличению пропускной способности Верхнего Ларса по различным направлениям, как с точки зрения процессов, так и с точки зрения инфраструктуры», - сказал Керобян.
На вопрос: что делает Армения в этом направлении, министр экономики ответил, что о проблеме нужно много говорить.
«Мы просто должны много говорить и рассказывать нашим друзьям, как это важно для нас», - сказал он, отметив, что армянские компании платят деньги за транзит, а это приносит доходы.