Վերին Լարսի անցակետում իրավիճակի շտկումը բեռնատարների հերթերի բացակայությունն ապահովելն է. Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերին Լարսի անցակետում մեզ համար իրավիճակի շտկումը Վրաստանում բեռնատարների հերթերի բացակայությունն ապահովելն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` կառավարության նիստից հետո հարց ու պատասխանի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասաց, որ բազմաթիվ տնտեսավարողներ վնասներ են կրել և ամեն ինչ դիտարկվում է ժամանակի մեջ: Եթե խնդիրը խորը լինի, օժանդակության ծրագրեր կգործեն:
«Մենք մեր վրացի գործընկերներին խնդրել ենք, որպեսզի ծաղիկները և թարմ ձուկը ևս մտցնենք հատուկ կատեգորիայի մեջ, որ այդ ապրանքներով բեռնված բեռնատարները ևս կարողանան առանց հերթի անցնել Վրաստանի տարածքով և մոտենալ Վերին Լարսի անցակետին»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` բազմաթիվ բեռնատարներ առաջ ուղիղ Եվրոպայից մտնում էին Ռուսաստան, այժմ պետք է շրջանցեն այդ ամբողջ տարածաշրջանը, իսկ ամենամոտ անցակետը Լարսի անցակետն է:
«Ես հունիսի 11-ին Վերին Լարսի անցակետում հանդիպել եմ ռուս գործընկերոջս, որպեսզի խնդրին լուծում տանք: Մեր պայմանավորվածության արդյունքում հունիսի 20-ին արդեն ՌԴ կառավարությունը որոշում է ընդունել երկրորդ մաքսազերծման զոնա բացել Վերին Լարսի անցակետի մոտակայքում, որը, ըստ մեր գնահատականի, պետք է 30 տոկոսով ավելացնի թողունակությունը: Դա այսօրվա 400-450 մեքենաների փոխարեն 650-700 մեքենան է օրական»,-պարզաբանեց Քերոբյանը:

Ситуацию на КПП Верхний Ларс можно исправить, обеспечив отсутствие очередей грузовых машин: министр экономики РА
Ситуацию на КПП Верхний Ларс можно исправить, обеспечив отсутствие очередей грузовых машин в Грузии. Как сообщает «Арменпресс», после заседания правительства министр экономики РА Ваан Керобян отвечая на вопросы, сказал, что многие хозяйствующие субъекты понесли убытки, и все это рассматривается. При больших потерях, сработают программы содействия.
«Мы попросили наших грузинских коллег, цветы и свежую рыбу также внести в особую категорию, чтобы машины, груженные этим товаром, могли бы без очереди проезжать через территорию Грузии и выезжать к КПП «Верхний Ларс», - сказал он.
По словам министра, раньше много грузовых машин въезжали в Россию напрямую из Европы, теперь им приходится объезжать всю эту область, а ближайший пункт пропуска - КПП Ларс.
«11 июня я встретился со своим российским коллегой на КПП «Верхний Ларс» для разрешения этого вопроса. В результате нашей договоренности 20 июня правительство России приняло решение об открытии второй зоны таможенного оформления в районе КПП «Верхний Ларс», что, по нашей оценке, должно увеличить пропускную способность на 30%. Вместо сегодняшних 400-450 машин в сутки будут проезжать 650-700 машин», - пояснил Ваан Керобян.