ՌԴ-ի գլխավոր դատախազը նշել է դատախազների դերը Լեռնային Ղարաբաղում Էսկալացիա թույլ չտալու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը նշել Է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի դատախազությունների դերը Լեռնային Ղարաբաղում Էսկալացիա թույլ չտալու հարցում: Հունիսի 16-ին նա աշխատանքային հանդիպում Է անցկացրել Հայաստանի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ, որը ժամանել Է մասնակցելու Պետերբուրգի XXV միջազգային տնտեսական համաժողովին, հաղորդել են Ռուսաստանի Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եռակողմ ձեւաչափով Ադրբեջանի պաշտոնակիցների հետ համատեղ մենք քիչ ջանքեր չենք գործադրել այդ տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնան, տեղի բնակչության շրջանում լարվածության Էսկալացիա թույլ չտալու ուղղությամբ»,- հայտնել Է Ռուսաստանի գլխավոր դատախազը, որի խոսքը մեջբերել են մամուլի ծառայությունում:
Նա հաստատակամ համոզվածություն Է հայտնել, որ, երբ խոսքը վերաբերում Է խաղաղության եւ անվտանգության վերականգնմանը, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանությանը, հանցագործությունների հետաքննությանը, չպետք Է լինի միակողմանի եւ միտումնավոր մոտեցում: Ռուսաստանի գլխավոր դատախազը հայտարարել Է ըստ ամենայնի աջակցություն ցույց տալու, այդ թում տեղեկատվության փոխանակման եւ կատարված խախտումների մասին նախազգուշացումների հաղորդման՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղաբաշխված ռուսաստանցի զինվորական դատախազների պատրաստակամության մասին:
Հանդիպման ընթացքում Կրասնովը շնորհակալություն Է հայտնել Դավթյանին Ռուսաստանի դատախազության հետ համագործակցությանը կառուցողական, կշռադատված մոտեցման համար, որը ցուցադրում Է ռուս-հայկական ամուր բարեկամությունը, եւ նշել Է իր պաշտոնակցի նվիրվածությունը մասնագիտական Էթիկայի, անկախության եւ անաչառության սկզբունքներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Russian Prosecutor General Igor Krasnov highlighted the role of the Prosecutions of Armenia, Russia and Azerbaijan in preventing escalation in Nagorno Karabakh.
On June 16 Igor Krasnov met with Armenia’s Prosecutor General Artur Davtyan on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum, the Office of the Prosecutor General of Russia said.
“Together with the Azerbaijani officials in a trilateral format, we have made every effort for the restoration of peace in that region and for the prevention of escalation of tension within the local population”, the Russian Prosecutor General said.
He said there should not be a unilateral and deliberate approach if the talk is about restoring peace and security, protecting human rights and freedoms and investigating crimes. He expressed the readiness of the Russian military prosecutors stationed in Nagorno Karabakh to provide all support.
At the meeting Igor Krasnov thanked Artur Davtyan for the constructive approach to the cooperation with the Russian Prosecutor General’s Office and highlighted Mr. Davtyan’s dedication to the principles of professional ethics, independence and impartiality.