Եկամուտների աճից մինչև կապիտալ ծախսերի բարձր կատարողական. նախարարն ԱԺ-ում ներկայացրեց բյուջեի կատարման հաշվետվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2021 թվականին պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են՝ պայմանավորված տնտեսության վերականգնման և դրա արդյունքում հարկային եկամուտների աճով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկմանը:
Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ տարեկան տնտեսական աճը, որը սկզբնապես ծրագրված էր 3.2 տոկոս, կազմել է 5.7 տոկոս: «Տնտեսական աճն առավելապես պայմանավորված է եղել ծառայությունների աճով, որոնք ձևավորել են 4 տոկոսային կետը: Աճի կեսն ապահովել են կացության և հանրային սննդի ծառայությունները: Արդյունաբերության աճի ազդեցությունը եղել է 0.8 տոկոսային կետ»,-ասաց նախարարը:
Իսկ գյուղատնտեսության կրճատումը բացասաբար է ազդել տնտեսական աճի վրա: Ընդհանուր աճի ցուցանիշը կրճատվել է 0.2 տոկոսային կետով:
«2021 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են՝ պայմանավորված տնտեսության վերականգնման և դրա արդյունքում հարկային եկամուտների աճով: Բյուջեի ընդհանուր եկամուտները կազմել են 1 տրիլիոն 683,8 միլիարդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ աճելով 7,9 տոկոսով, ճշտված ծրագրի նկատմամբ եկամուտների կատարողականը կազմել է 99,6 տոկոս: Եկամուտների 94,2 տոկոսը ձևավորել են հարկային եկամուտները՝ 1 տրիլիոն 587 միլիարդ դրամ չափով, ինչը 2021 թվականի համախառն ներքին արդյունքի 22,7 տոկոսն է»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ՝ հարկերն աճել են 14,6 տոկոսով՝ հիմնականում հարկման բազաների, սպառման ու ներմուծման աճի հաշվին, ինչպես նաև դրոշմանիշային վճարների ու խտանյութերի արտահանման տուրքի ներդրման արդյունքում:
Տարվա հարկային եկամուտները մոտ 147 միլիարդ դրամով ավելին էին, քան սկզբնապես պլանավորված է եղել տարվա բյուջեով: Ճշգրտված բյուջեի հարկային եկամուտների ծրագիրը կատարվել է 100,2 տոկոսով:
Նախորդ տարվա 22.4 տոկոսի նկատմամբ հարկերը-ՀՆԱ-ի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 0.3 տոկոսային կետով և հասել 22.7 տոկոսի:
Իսկ ինչ վերաբերում է կապիտալ ծախսերին, ապա կատարողականը գրանցել է վերջին տարիների համեմատությամբ բարձր, ճշտված պլանի նկատմամբ 92.5 տոկոս ցուցանիշ: 2020-ի համեմատությամբ ընթացիկ ծախսերն ավելացել են մոտ 120 մլրդ դրամ կամ 7,2 տոկոսով:
2021-ի արդյունքով կառավարության պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է 60.3 տոկոս, որը 3.2 տոկոսային կետով բարելավվել է նախորդ տարվա համեմատ:

YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. The 2021 state budget revenues increased in Armenia connected with the economy recovery and the growth in tax revenues as a result of it, Minister of Finance Tigran Khachatryan said while introducing the 2021 state budget performance annual report in the Parliament.
He reminded that the annual economic growth, which was initially planned to be 3.2%, comprised 5.7%. “The economic growth was mostly connected with the growth in services, which have formed the 4 percentage point. Half of the growth has been ensured by accommodation and catering services. The impact of the industry growth has been 0.8%”, the minister said.
However, the cut in agriculture negatively affected the economic growth, as the overall growth figure has been cut by 0.2%.
“In 2021 the state budget revenues of Armenia increased connected with the recovery of the economy and the growth in tax revenues as a result. The total revenues of the budget comprised 1 trillion 683,8 billion drams, increasing 7.9% compared to the previous year, the revenue performance to the adjusted program comprised 99.6%. 94.2% of the revenues has been formed by tax revenues – 1 trillion 587 billion drams, which is the 22.7% of the GDP of 2021”, he said.
The taxes increased by 14.6% compared to the same period of the previous year. The budget’s tax revenue plan has been fulfilled by 100.2%.
The taxes-GDP rate increased by 0.3%, reaching 22.7%.
As for the capital expenditures, the performance has registered the highest growth compared to the past year – 92.5%. Compared to 2020, the current expenditures have increased by nearly 120 billion drams or 7.2%.
With the results of 2021, the government debt to GDP comprised 60.3%, which has improved by 3.2% compared to the previous year.