ԵՄ դեսպանը բոլոր կողմերին կոչ է անում չլարել ներքաղաքական իրավիճակը և ձեռնպահ մնալ ատելության խոսքից
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միությունը չափազանց կարևորում և աջակցում է ժողովրդավարական կառավարման համակարգի բարեփոխումները, իրավունքի գերիշխանության հաստատումը, խտրականության դեմ պայքարը Հայաստանում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Դատական իշխանությունը՝ որպես ժողովրդավարության երաշխավոր» խորհրդաժողովի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ-ում Եվրամիության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Մենք մշտապես աջակցել ենք արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացմանը, ինչի նպատակով երկարաժամկետ ու կարճաժամկետ աջակցություն ենք տրամադրել: Մենք բարձր ենք գնահատում այն ջանքերը, որ Հայաստանը վերջին տարիներին գործադրել է ժողովրդավարական գործընթացների առումով: Նաև շատ կարևոր է այն,որ քաղաքական ղեկավարությունը հանձնառու է շարունակել սահմանադրական բարեփոխումները, որոնք նախատեսված են դատաիրավական բարեփոխումների 2019-2021 թվականների ռազմավարությամբ»,- ընդգծեց Վիկտորինը:
ԵՄ դեսպանի խոսքով՝ անկախ դատական համակարգը ժողովրդավարական երկրում երաշխավորն է մարդկանց իրավունքների և ազատությունների, ուստի Սահմանադրական դատարանը կարևոր դերակատարում ունի ամրապնդելու հասարակության վստահությունը դատական համակարգի նկատմամբ:
«Հայաստանը բազմաթիվ մարտահրավերների առջև է կանգնած, և մենք շատ տպավորված ենք, որ իշխանությունները պատրաստակամորեն շարունակում են ընթանալ բարեփոխումների ուղիով: Ներկայումս երկրում մեծ լարվածություն կա, և շատ կարևոր է, որպեսզի բոլոր կողմերն աշխատեն միասին՝ պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները: Մենք ուշի ուշով հետևում ենք երկրում ներքաղաքական իրավիճակին և բողոքի ցույցերին: Բոլոր կողմերին մեկ ուղերձ ենք փոխանցում՝ նվազեցնել լարող իրավիճակը: Շատ կարևոր է, որպեսզի մարդիկ կարողանան ազատ բարձրաձայնել իրենց կարծիքը, իսկ իրավապահ մարմիններն ու ոստիկանական ուժերը պետք է ձեռնպահ մնան բիրտ ուժի գործադրումից: Տեղի ունեցած որոշ միջադեպեր ենթակա են քննության, որոշ դեպքերում դա արդեն իսկ տեղի է ունենում, գործերը հասնում են դատարան և կայացվում է որոշում: Այդպես է աշխատում ժողովրդավարությունը»,- ասաց Վիկտորինը:
ԵՄ դեսպանը կարևորում է, որ Հայաստանում բոլոր կողմերը ձեռնպահ մնան ատելության խոսքից, սադրանքներից: Նրա խոսքով՝ պետք է դատապարտվի ցանկացած բռնություն:
«Այս իրավիճակում, կարծում եմ, որ ավելի քան կարևոր է խրախուսել վստահությունը մեր Սահմանադրական դատարանի և դատական համակարգի նկատմամբ»,- եզրափակեց Վիկտորինը:

EU Ambassador to Armenia calls on all sides to refrain from hate speech, not to escalate domestic political situation
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The European Union strongly supports and highlights the reforms of the democratic system of governance, the establishment of the rule of law and the fight against discrimination in Armenia, the EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin said at a conference entitled “Judiciary as a Guarantor of Democracy” in Yerevan on June 8.
“We have always supported the implementation of justice reforms, and for this purpose we have provided long-term and short-term support. We highly value the efforts Armenia has made in recent years in terms of democratic processes. It’s also very important that the political leadership is committed to continue the constitutional reforms that are envisaged by the 2019-2021 judicial reforms strategy”, the EU Ambassador said.
The Ambassador said independent judiciary in a democratic country is the guarantor of human rights and freedoms, therefore, she said, the Constitutional Court has an important role to play to strengthen the public trust towards judiciary.
“Armenia is facing numerous challenges, and we are very impressed that the authorities willingly continue moving on the path of reforms. There is currently big tension in the country, and it’s very important that all sides work together to protect the constitutional rights of the citizens of Armenia. We closely follow the domestic political situation and the protests in the country. It’s very important for the people to be able to voice their opinion freely, and the law enforcement agencies and police forces should refrain from using brute force. Some incidents that have taken place should be investigated, it already happens in some of the cases, the cases reach to the court and a ruling is being made. That’s how democracy works”, Andrea Wiktorin said.
The Ambassador said it’s very important that all sides in Armenia refrain from hate speech and provocations. Any violence must be condemned, she added. “In such situation, I think, promoting trust towards our Constitutional Court and the judiciary is more than important”, she said.