ԵԱՏՄ երկրների և Իրանի միջև ազատ առևտրի հիմնական համաձայնագրի կնքումը բանակցային փուլում է. Քերոբյան
ԵԱՏՄ երկրների և Իրանի միջև ազատ առևտրի հիմնական համաձայնագրի կնքումը  բանակցային փուլում է. Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականին առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ կազմել է 2.74 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20.7 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկմանը:
Նրա խոսքով՝ արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ 2021 թվականին կազմել է 888.8 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 25.2 տոկոսով, իսկ ներմուծումը կազմել է 1.85 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 18.6 տոկոսով:
«Ներդրումները 2021 թվականին ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում ԵԱՏՄ երկրների կողմից օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է 32.4 միլիարդ դրամ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համար աճելով 111.8 միլիարդ դրամով: Նույն ժամանակահատվածում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերը ԵԱՏՄ երկրներից կազմել է 40.1 միլիարդ դրամ, ինչը 2020 թվականի նկատմամբ աճել է 99.7 միլիարդ դրամով»,-ասաց Քերոբյանը՝ հավելելով, որ ներդրումները կատարվել են հիմնականում Ռուսաստանից 32.4 միլիարդ դրամ՝ հանքարդյունաբերության և էներգետիկայի ոլորտում, և Բելառուսից 6.9 միլիոն դրամ՝ մեծածախ առևտրի ոլորտում:
Անդրադառնալով սակագնային կարգավորման ոլորտին, Քերոբյանն ասաց, որ 2021 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովի կողմից ընդունվել է սակագնային կարգավորման 18 որոշում:
Վահան Քերոբյանն ասաց, որ ՀՀ առևտրաշրջանառությունը Իրանի հետ 2021 թվականին կազմել է 502.8 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 25.2 տոկոսով:
«Իրականում առևտրաշրջանառության աճի տեմպը էապես ավելի բարձր էր: Այն զգալիորեն վնասվել է անցած տարվա աշնանը բեռնափոխադրումների առումով առաջացած խնդիրների պատճառով: Գորիս -Կապան ճանապարհի մի հատված մեր հսկողությունից դուրս մնաց, դրա պատճառով ապրանքաշրջանառության հետ կապված լուրջ խնդիրներ առաջացան»,-ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ 2021 թվականին ՀՀ առևտրաշրջանառությունը Չինաստանի հետ աճել է 30.7տոկոսով, Սերբիայի հետ 20.6 տոկոսով:
«Այժմ տարբեր բանակցային փուլերում են գտնվում ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Իսրայելի , Եգիպտոսի, Հնդկաստանի, և նաև ԵԱՏՄ երկրների և Իրանի արդեն ոչ ժամանակավոր, այլ հիմնական ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը»,-հավելեց նա:

Ведутся переговоры о подписании основного соглашения о свободной торговле между государствами-членами ЕАЭС и Ираном
В 2021 году торговый оборот со странами ЕАЭС составил 2,74 млрд долларов, что на 20,7% больше, чем в предыдущем году. Как сообщает Арменпресс, об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС сказал министр экономики Армении Ваан Керобян.
По его словам, экспорт в страны ЕАЭС в 2021 году составил 888,8 млн долларов, увеличившись на 25,2% по сравнению с предыдущим годом, а импорт составил 1,85 млрд долларов США, увеличившись на 18,6% по сравнению с предыдущим годом.
«Инвестиции в реальный сектор экономики Армении в 2021 году и объем чистого притока иностранных инвестиций стран ЕАЭС составил 32,4 млрд драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 111,8 млрд драмов. За этот же период чистый приток прямых иностранных инвестиций из стран ЕАЭС составил 40,1 млрд драмов, увеличившись по сравнению с 2020 годом на 99,7 млрд драмов», - сказал Керобян, добавив, что инвестиции были осуществлены в основном из России - 32,4 млрд драмов (в горнодобывающую промышленность и энергетику), и из Беларуси - 6,9 млн драмов (в сфере оптовой торговли).
Коснувшись сферы тарифного регулирования, Керобян отметил, что в 2021 году ЕЭК приняла 18 решений по тарифному регулированию.
Ваан Керобян отметил, что торговый оборот Армении с Ираном в 2021 году составил 502,8 млн долларов, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 25,2%.
«На самом деле темпы роста торгового оборота были значительно выше. Однако из-за проблем с транспортировкой грузов прошлой осенью оборот сильно пострадал. Часть дороги Горис-Капан осталась вне нашего контроля, поэтому возникли серьезные проблемы с торговым оборотом», - сказал он.
По словам министра, в 2021 году торговый оборот Армении с Китаем увеличился на 30,7%, с Сербией - на 20,6%.
«В настоящее время ведутся переговоры о подписании соглашений о свободной торговле между государствами-членами ЕАЭС и Израилем, Египтом, Индией и государствами-членами ЕАЭС и Ираном - уже не временное, а основное», — добавил он.