Պետությունը տնտեսավարողներին է վերադարձրել 146 մլրդ դրամի ԱԱՀ-ի գումար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը 2021 թվականի ընթացքում տնտեսավարողներին է վերադարձրել 146 մլրդ դրամի ավելացված արժեքի հարկի գումար՝ 2017-ի 60 մլրդ դրամի համեմատ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը:
«Մենք հարկեր-ՀՆԱ առումով ունեցել ենք աննախադեպ ցուցանիշ, երբ ՀՆԱ-ի 22.7 տոկոսն արձանագրել ենք հարկային եկամուտների ձևով: Մենք միջնաժամկետում ունենք խնդիր՝ այդ ցուցանիշը հասցնել 25 տոկոսի: Դա, իհարկե, հեշտ չի լինելու նաև հարկային դրույթները նվազեցնելու ֆոնին, բայց մենք այդ խնդիրը դրել ենք և պետք է փորձենք լուծել»,-ասաց Փաշինյանը:
2021-ի ընթացքում 146 մլրդ դրամի ավելացված արժեքի հարկի գումարի է վերադարձվել տնտեսավարողներին: Վարչապետը պարզաբանեց՝ արտահանման պարագայում ԱԱՀ-ն վերադարձվում է տնտեսավարողներին:
«ԱԱՀ-ի առանձնահատկություններից ելնելով՝ ներքին շրջանառության ընթացքում նաև գոյանում են դեբետային գումարներ: Եվ 2021-ի ընթացքում 146 մլրդ դրամ մենք վերադարձրել ենք տնտեսավարողին: 2017-ին ԱԱՀ-ի վերադարձը կազմել է 60 մլրդ դրամ, 2017-ի նկատմամբ 140 տոկոսով ավելացրել ենք ԱԱՀ-ի վերադարձը»,-ասաց վարչապետը:
Նա հավելեց, որ 2021-ի ավարտին չի եղել դեբետային գումարների վերադարձի գծով հարկ վճարողներից ստացված որևէ դիմում, որի դիմաց գումարը փաստացի վերադարձված չլինի: Փաշինյան ընդգծեց՝ սա նշանակում է, որ ԱԱՀ-ի գծով պարտքի խնդիրն ընդհանրապես լուծել են:
2018 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ կառավարությունը 125 մլրդ դրամի ԱԱՀ-ի դեբետի գումար է պարտք եղել տնտեսավարողներին: Այդ գումարից մոտ 50 մլրդ դրամը հուսահատ գումար էր: «Երբ 2017-ին ընդունվել էր հարկային նոր օրենսգիրքը, կառավարությունն ասել էլ էր, որ նախկինում ունեցած պարտքերը դնում են մի կողմ և դրան չեն անդրադառնալու: 2019-ին, երբ մենք արդեն բյուջեի եկամուտները գերակատարում էինք, որոշեցինք վերադարձնել ԱԱՀ-ի ժամկետանց դեբետները, որոնք կուտակվել էին անկախության առաջին օրերից սկսած: Այսինքն՝ դա, ըստ էության, հուսահատ պարտք էր, որ վերադարձրեցինք տնտեսավարողին»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանն անկեղծացավ՝ դա կարող էին չանել, բայց համարեցին, որ պետության հեղինակությունը ամենակարևորն է, չի կարող այնպես լինել, որ պետությունը գումար վերցնի ինչ-որ մեկից և չվերադարձնի: Այդ ժամանակ պետությունը նախատեսել էր 56 մլրդ դրամ պետք վերադարձնել, բայց փաստացի վերադարձրել է 42 մլրդ դրամ, որովհետև շատ ընկերություններ լուծարվել են: Նա նշեց, որ հիմա գործնականում ՀՀ-ում 30 տարի գոյություն ունեցած խնդիրը չկա: Իսկ եթե կա ԱԱՀ-ի դեբետի պարտք, նշանակում է, որ տնտեսավարողը դեռ չի հասցրել դիմում տալ, որ 1 ամսվա ընթացքում ստանա:

Government returned 146 billion drams VAT money to economic entities in 2021
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. The government has returned 146 billion drams of value added tax (VAT) to economic entities in 2021, compared to the 60 billion drams in 2017, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said while presenting the 2021 state budget performance report at the joint session of parliamentary standing committees.
“We had an unprecedented taxes-GDP figure, when we registered the 22.7% of the GDP in the form of tax revenues. In the medium-run we have a task to raise this figure to 25%. Of course, this will not be easy, also in the background of reducing the tax provisions, but we have put this task and must try to solve it”, the PM said.
As for the 146 billion drams returned in VAT to businesses, the PM said that in case of export VAT is returned to economic entities.
“Debit funds emerge in the domestic turnover due to the peculiarities of VAT. And in 2021 we returned 146 billion drams to the economic entities. In 2017 the VAT return comprised 60 billion drams, we increased the VAT return by 140% compared to 2017”, the PM added.
As of January 1, 2018, the government owned a VAT debit of 125 billion drams to businesses. “When the new Tax Code was adopted in 2017, the government said they put aside the previous debts and will not address it. In 2019, when we were already overfilling the budget revenues, we decided to return the overdue VAT debits existing since the first days of independence. In other words, this was, in fact, a hopeless debt which we returned to economic entities”, he said.
He said they couldn’t not do it, but they considered the state’s reputation as the most important factor. He said that the government planned that time to return 56 billion drams in debt, but actually it returned 42 billion drams because many companies have been dissolved. Pashinyan said that there is practically no problem in Armenia that has existed for 30 years. And if there is a VAT debit debt, it means the economic entity has not yet managed to apply to get it within a month.