Քննարկումները շարունակվում են․Գրիգորյանը սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով հանձնաժողովի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի շուրջ քննարկումները շարունակվում են։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողովը ստեղծվել է, և հնարավո՞ր է՝ լինի հանդիպում, որովհետև Բրյուսելում եռակողմ հանդիպմանը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ մինչև ապրիլի վերջ պետք է այդ հանձնաժողովը ստեղծվի։
«Սրա շուրջ քննարկումները շարունակվում են։ Իհարկե, մենք հույս ունեինք, որ հնարավոր է լինելու մինչև ապրիլի վերջ գտնել լուծումներ և առաջ շարժվել։ Բայց կարող եմ ասել, որ այս պահին էլ ինտենսիվ քննարկումները շարունակում են և հույս կա, որ մոտակա շրջանում այդ հանդիպումը կլինի։
Քննարկումները մոտեցումների շուրջ է աշխատանքային խմբի հետ կապված, նաև այլ մասերով հարցեր կան, որոնց պատասխանները դեռ վերջնական չենք գտել։ Հենց գտնենք պատասխանները, հրապարակային հայտարարություն կլինի և հանդիպում կլինի»,- ասաց Գրիգորյանը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ բանակցություններից հետո կողմերը հայտարարություն էին տարածել մինչև ապրիլի վերջ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով ստեղծելու մասին, որը կզբաղվի բուն դելիմիտացիայի և սահմանների երկայնքով անվտանգության ու կայունության ապահովման հարցերով։

Обсуждения продолжаются: секретарь Совета безопасности о Комиссии по делимитации границ
Продолжаются обсуждения вокруг двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы. Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства заявил секретарь Совета безопасности Армен Григорян, отвечая на вопрос, создана ли двусторонняя комиссия по делимитации армяно-азербайджанской границы, возможно ли ее встреча, так как на трехсторонней встрече в Брюсселе была достигнута договоренность, что комиссия должна быть к концу апреля.
«Обсуждения по этому поводу продолжаются. Конечно, мы надеялись, что к концу апреля нам удастся найти решения и двигаться вперед. Но могу сказать, что на данный момент интенсивные обсуждения все еще продолжаются, есть надежда, что эта встреча состоится в ближайшее время.
Обсуждения касаются подходов, связанных с рабочей группой, есть и другие вопросы, окончательные ответы на которые мы еще не нашли. Когда они будут найдены, будет публичное объявление, и состоится встреча», - сказал Григорян.
После трехсторонних переговоров между председателем Европейского совета Шарлем Мишелем и премьер-министрами Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым стороны объявили о создании до конца апреля 2022 года двусторонней комиссии по делимитации и безопасности армяно-азербайджанской границы.