Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը երբեք չի կապել նախապայմանների հետ. Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը երբեք չի կապել նախապայմանների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի Հանրապետության Հատուկհանձնարարություններովդեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ ակնկալում է, որ թուրքական կողմն էլ նույն կերպ կվարվի:
«Գնում է մի գործընթաց, որով փորձ ենք անում հարաբերությունները կարգավորել, սահմանները բացել, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել: Կստացվի դա, թե ոչ կախված է Թուրքիայի անկեղծությունից»,-ասաց նա:
Էդմոն Մարուքյանը վստահեցրեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը դեռ ճանաչելու ու դատապարտելու են:
«Ինձ համար այս օրը ուժեղ պետություն կառուցելու օր է: Ցեղասպանության կանխարգելման միակ միջոցը ուժեղ և արդյունավետ պետություն ունենալն է»,-ընդգծեց դեսպանը:
Մարուքյանի խոսքով՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարևոր է, որպեսզի երկու երկրների հասարակությունները խոսեն իրար հետ:

Армения никогда не связывала нормализацию отношений с Турцией с предусловиями: Эдмон Марукян
ЕРЕВАН, 24 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Армянская сторона никогда не связывала нормализацию отношений с Турцией предусловиями.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами на холме Цицернакаберд заявил посол по особым поручениям Республики Армения Эдмон Марукян, добавив, что ожидает того же от турецкой стороны.
"Идет процесс, которым мы пытаемся нормализовать отношения, открыть границы, установить дипломатические отношения. Сработает это или нет, зависит от искренности Турции», — сказал он.
Эдмон Марукян заверил, что Геноцид армян все равно будет признан и осужден.
«Для меня это день построения сильного государства. Единственный способ предотвратить геноцид — это иметь сильное и эффективное государство», — сказал он.
По словам Марукяна, в контексте нормализации отношений с Турцией общества двух стран могут разговаривать друг с другом.