Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը երբեք չի կապել նախապայմանների հետ. Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը երբեք չի կապել նախապայմանների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի Հանրապետության Հատուկհանձնարարություններովդեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ ակնկալում է, որ թուրքական կողմն էլ նույն կերպ կվարվի:
«Գնում է մի գործընթաց, որով փորձ ենք անում հարաբերությունները կարգավորել, սահմանները բացել, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել: Կստացվի դա, թե ոչ կախված է Թուրքիայի անկեղծությունից»,-ասաց նա:
Էդմոն Մարուքյանը վստահեցրեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը դեռ ճանաչելու ու դատապարտելու են:
«Ինձ համար այս օրը ուժեղ պետություն կառուցելու օր է: Ցեղասպանության կանխարգելման միակ միջոցը ուժեղ և արդյունավետ պետություն ունենալն է»,-ընդգծեց դեսպանը:
Մարուքյանի խոսքով՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարևոր է, որպեսզի երկու երկրների հասարակությունները խոսեն իրար հետ:

Armenia never linked normalization of relations with Turkey with preconditions - Ambassador-at-Large
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The Armenian side has never linked the normalization of the relations with Turkey with preconditions, Ambassador-at-Large Edmon Marukyan told reporters in the Tsitsernakaberd Memorial on the occasion of the 107th anniversary of the Armenian Genocide.
He said he is expecting that the Turkish side will also do so.
“A process is underway by which we are trying to normalize the relations, open the borders and establish diplomatic relations. Whether it will happen or not depends on Turkey’s sincerity”, he said. “For me, this day is a day of building a strong state. The only mean of preventing genocide is to have a strong and effective state”, he said.
In the context of the normalization of the relations with Turkey, Marukyan said it’s important for the societies of the two countries to speak to each other.