Պետք է խորանալ անցյալի հատկապես ամենասարսափելի էջերի մեջ, որպեսզի դրանք չկրկնվեն․ իտալացի լրագրող
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեկ դար շարունակ Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի կողմից Թուրքիայի վրա, ըստ էության, ճնշում չի գործադրվել ցեղասպանությունը ճանաչելու և հաշտեցմանը հասնելու համար։Սա ողբերգական սխալ էր, ինչպես որ ներկայիս մոտեցումն է Թուրքիայի նկատմամբ։ Ըստ այդ մոտեցման՝ նախապատվությունը տրվում է բիզնեսին՝ ի հաշիվ մարդու իրավունքների: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց իտալացի լրագրող, գրող Սիմոնե Ձոպելարոն՝ անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ Թուրքիան 107 տարի անց շարունակում է ժխտողական քաղաքականությունը և արդյոք կոչերից, բանաձևերից զատ այլ քայլերի անհրաժեշտություն կա։ Իտալացի լրագրողը շատ կարևոր է համարում այդ հարցի հետ կապված տարբեր մակարդակներում աշխատելը: Նրա խոսքով՝ դրանում, անկասկած, կարևոր դեր ունի մշակույթը:
«Թուրք գրողներն ու ռեժիսորները բազմաթիվ ակտիվիստների հետ տարիներ առաջ կարևոր քայլեր են կատարել այս ուղղությամբ: Այս ամենն ի վերջո խեղդվեց Էրդողանի նոր բռնապետական մոտեցումների հետևանքով: Շատ հայեր նույնպես կարևոր ներդրում ունեն: Ես գիտեմ Պիետրո Քյուչյուքյանին, ով հավաքագրել է տասնյակ պատմություններ թուրքերի մասին, ովքեր դեմ են եղել ցեղասպանությանը։ Բայց ևս մեկ անգամ նշենք՝ ինչպե՞ս կարող են այս գործիչներն առաջ գնալ այնպիսի ավտորիտար համատեքստում, ինչպիսին ներկա համակարգն է: Եվրոպան պետք է ազատվի իր բոլոր ավտոկրատներից, այդ թվում՝ Էրդողանից: Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության մի մասը, ես դա ասում եմ նաև անձնական փորձից, պատրաստ է ճանաչել ցեղասպանությունը: Բայց դա երբեք չի լինի, քանի դեռ նրանց ձայնը լռեցվում է պետության կողմից»,-ասաց Սիմոնե Ձոպելարոն։
Իտալացի լրագրողը նկատեց, որ Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված այսօր շատ բան է փոխվել: Ըստ նրա՝ ժխտողական թեզերն այժմ շատ քիչ են ընդունված ակադեմիական և քաղաքական աշխարհում, և նույնիսկ սովորական մարդկանց շրջանում՝ շնորհիվ նաև հաջողված ֆիլմերի և գրքերի, որոնցով գոնե ընդհանուր պատկերացում են ունենում խնդրի մասին: Դրանից բացի, կարևոր փաստ է այն, որ Մեծ եղեռնի հետ կապված իրազեկումը նպաստել է ցեղասպանություն հասկացության հանրահռչակմանը՝ մշակված Ռաֆայել Լեմկինի կողմից:
Ի՞նչ պարագայում կամ ի՞նչ պայմաններում Թուրքիան ի վերջո կառերեսվի ճշմարտությանը: Հարցին ի պատասխան, իտալացի լրագրողը նկատեց, որ ցեղասպանության ճանաչումը մի պետության կողմից, որը մեղավորների ժառանգորդն է, միշտ երկար է տևում:
«Փիլիսոփա Գյունթեր Անդերսը պատմեց մեզ, թե ինչպես, նույնիսկ 1970-ականների վերջին, գերմանացիների մեծամասնությունը չցանկացավ առերեսվել Շոահին (հրեական Հոլոքոստը-խմբ.): Այսօր Էրդողանի Թուրքիան Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը չէ, և պետության համար վճռորոշ կլինի գնալ այդ ճանապարհով: Հանգամանքները, որոնց մասին հարցնում եք, ես վախենամ, որ դրանք ներկայում չկան, բայց շուտով կարող է լինել հավանականություն, թեև ես շատ կասկածում եմ, որ կա կամք մինչև վերջ այն ուղին անցնելու, ինչ գերմանացիներն անվանում են Schuldfrage՝ մեղքի հարց»,-ասաց նա:
Իտալացի լրագրողը նկատում է՝ ի՞նչ նշանակություն ունի հիշատակելը, եթե նույնիսկ այսօր անտարբեր ենք մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանության նկատմամբ: Նա հիշեցրեց, որ նոր հազարամյակում արդեն տեսել ենք առնվազն մեկ ցեղասպանություն՝ եզդիների նկատմամբ իրականացվածը, և այն, իհարկե, վերջինը չի լինի, եթե չակտիվացվեն կանխարգելման մեխանիզմները խորհրդարաններում և միջազգային կառույցներում։ Այդ համատեքստում Սիմոնե Ձոպելարոն տեղեկացրեց, որ Միլանում գտնվող հիմնադրամը, որի հետ ինքն աշխատում է՝ «Gariwo»-ն, անցյալ տարի մի քանի կարևոր առաջարկներ է արել Իտալիայի խորհրդարանին։ Մասնավորապես, խորհրդարանում նշանակել իտալացի խորհրդական՝ աշխատելու ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականի և ԵՄ կառույցների հետ համագործակցությամբ: Առաջարկվում է խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին պարտավորեցնել մշակել տարեկան զեկույց՝ հանրությանը ներկայացնելով աշխարհում նոր ցեղասպանությունների վտանգները և դրանց կանխարգելման համար ձեռնարկվելիք հնարավոր միջոցները: Դրանից բացի, կարևորվում է նաև Իտալիայում մարդու իրավունքների անկախ գործակալության ստեղծումը, ինչն առաջարկվում է Եվրամիության կողմից, որը, համագործակցելով Միջազգային քրեական դատարանի հետ, մշտապես կհետաքննի աշխարհում մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակը և մարդկության դեմ հանցագործությունները։
«Մեզ պետք է հանձնառություն, որը կապում է անցյալն ու ներկան, և որը գալիս է կրթությունից դեպի մշակույթ և քաղաքականություն: Մենք չենք կարող իմանալ մեր ապագան, բայց պետք է խորանալ մեր անցյալի, հատկապես ամենասարսափելի էջերի մեջ, որպեսզի դրանք չկրկնվեն: Ցավոք, վերջին ամիսների իրադարձություններն ամենավատն են հուշում մեր ապագայի համար։ Այդ իսկ պատճառով ավելի քան երբևէ կարևոր է հիշել և գործել»,-հավելեց իտալացի լրագրողը։
Անդրադառնալով այս օրերին Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև ընթացող երկխոսությանը՝ Սիմոնե Ձոպելարոն նշեց, որ մտերմացումն անհրաժեշտություն կլիներ, բայց ըմբռնումով է մոտենում շատ հայերի մտավախությանը: Նրա խոսքով՝ այսօրվա Թուրքիան ավտորիտար է և բռնի, Էրդողանը՝ անվստահելի է, և նրա ագրեսիվ դերը Ղարաբաղում անհերքելի է: Եթե նման մերձեցումն իրականություն դառնար, ապա, ըստ նրա, դա կարևոր քայլ կլիներ ընդհանուր հիշողության և խաղաղության համար:
«Բայց զգույշ եղեք, եկեք վերցնենք Իտալիայի և Սլովենիայի օրինակը. երկու ժողովրդավարական պետություններ, որոնք Եվրամիության մաս են կազմում, և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում կատարված հանցագործություններ. ընդհանուր հիշողությունը դեռ շատ դեպքերում չի բավականացնում, իսկ լարվածությունը չի անցել նույնիսկ վերջերս: Այնպես որ, պետք չէ այս առումով կեղծ լավատեսություն տարածել: Ինչ էլ որ լինի, դա երկար ճանապարհ է և ոչ առանց խոչընդոտների»,- հավելեց իտալացի լրագրողը:

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. For a century, little or no pressure was put on Turkey by Europe and the US to recognise the genocide and achieve reconciliation, and this was a tragic mistake, just as the current approach to Turkey, which privileges business at the expense of human rights, is wrong and counterproductive, Italian journalist, writer Simone Zoppellaro told ARMENPRESS when asked whether actions other than calls and resolutions are needed given that Turkey continues its policy of denial 107 years since the Armenian Genocide.
“Since I studied at the University of Bologna, twenty years ago, I have seen the attention paid to this subject grow year by year. A topic that, also due to the Cold War, was still little known and studied outside the Armenian communities in the last century. Today much has changed. The denialist theses are now very little accepted in the academic and political world, and even ordinary people, thanks also to successful films and books, have at least a general idea of the issue. A not insignificant fact, moreover, is that the awareness of the Metz Yeghern has contributed to the popularization of the concept of genocide, as elaborated by Raphael Lemkin.
For a century, little or no pressure was put on Turkey by Europe and the US to recognise the genocide and achieve reconciliation. This was a tragic mistake, just as the current approach to Turkey, which privileges business at the expense of human rights, is wrong and counterproductive. Now, it is crucial to work on different levels. Culture undoubtedly plays an important role in this. Turkish writers and directors, together with many activists, took important steps in this direction years ago. All this ended up being stifled by Erdogan's new dictatorial drift. Many Armenians have also made important contributions. I am thinking of Pietro Kuciukian, who collected dozens and dozens of stories of the Turkish Righteous who opposed the genocide. But, once again, how can these figures be promoted in an authoritarian context such as the current one? Europe must get rid of all its autocrats, including Erdogan. A part of Turkish civil society, I say this also from personal experience, is ready to recognize the genocide. But this will never happen as long as their voice is silenced by the state,” Zoppellaro said.
Asked on his opinion on when and under what circumstances Turkey would recognize the Armenian Genocide, as well as the current process of normalization between Armenia and Turkey, the Italian journalist said: “The recognition and acknowledgement of genocide by a state that is heir to its perpetrators is always a long process. The philosopher Günther Anders told us how, even at the end of the 1970s, the majority of Germans did not want to face the Shoah. Now, Erdogan's Turkey is not the Federal Republic of Germany, and it would be crucial for the state to commit to a path not yet taken. The circumstances you ask about, I am afraid, are not the present ones, but a possibility may soon open up, although I doubt very much that there is the will to go all the way through what the Germans call Schuldfrage, the question of guilt.
Now, a new Turkey that acknowledges the Armenian genocide and the crimes of the Ottomans would undoubtedly be able to dialogue with its minorities, starting with the Kurds, and have a more constructive approach to its neighbours. And it would be able to live in peace and prosperity, as has rarely happened in Turkey in the last century.
A rapprochement would be essential, but I well understand the fears of many Armenians. Today's Turkey is authoritarian and violent, Erdogan unreliable, and his role in the aggression in Karabakh is unquestionable. If such a rapprochement were to become a reality, it would be an important step towards a possible common memory and peace. But beware, let us take the case of Italy and Slovenia, two democracies that are part of the European Union, and the crimes committed during the Second World War: a common memory is still lacking in many respects, and tensions have not been absent, even recently. So we should not spread false optimism in this regard. Whatever happens, it will be a long road and not without obstacles.
As Gabriele Nissim writes, it is necessary to translate the 'never again' into a here and now, recalling the example of Raphel Lemkin. What is the point of commemorating if, even today, we remain indifferent to crimes against humanity and genocide? The new millennium has already seen at least one genocide, the one against the Yazidis, and it will certainly not be the last if we do not activate prevention mechanisms in our parliaments and international institutions. The Milan-based foundation I work with, Gariwo, made some important proposals to our parliament last year: Appoint an Italian genocide advisor in Parliament to work in collaboration with the UN Special Advisor on Genocide Prevention and EU institutions; to commit the Foreign Affairs Committee of Parliament to draw up an annual report presenting to public opinion the dangers of new genocides in the world and the possible measures to be taken to prevent them; the creation in Italy of an autonomous and independent human rights agency, as proposed by the European Union, which, in collaboration with the International Criminal Court, would permanently investigate the state of rights in the world and crimes against humanity. We need a commitment that links past and present, and that goes from education to culture and politics. We cannot know our future, but we must go deep into our past, especially the most terrible pages, to ensure that they do not recur. Unfortunately, the events of recent months suggest the worst for our future. That is why it is more important than ever to remember and act.”