Խոսակցություն սկսելով Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ՝ որևէ իլյուզիա չունենք, բայց այն պետք է շարունակվի. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեղծված բարդ աշխարհաքաղաքական վիճակում Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վարի ակտիվ արտաքին քաղաքականություն եւ այդ ակտիվության մասին որոշակի պատկերացում տալիս է վարչապետի մակարդակով տեղի ունեցած միջազգային շփումները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2021 թվականի ընթացքում չորս անգամ երկկողմ հանդիպում եմ ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, չորս անգամ՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի, երեք անգամ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, երկու անգամ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիի հետ: Երկկողմ ձևաչափով հանդիպումներ եմ ունեցել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի, Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հետ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջնորդությամբ երեք անգամ հանդիպում եմ ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ այս բոլոր շփումների առանցքային եւ հիմնական նպատակը մեկն է. այս նոր իրադրության մեջ ավելի լավ հասկանալ ինչ է մտածում եւ ինչ է ուզում աշխարհը եւ մեր մտածածն ու ցանկացածը ավելի հասկանալի դարձնել աշխարհին, միեւնույն ժամանակ՝ մեր մտածածը եւ ցանկացածը առավել համահունչ դարձնել գլոբալ միտումներին, վարել հնարավորինս բալանսավորված արտաքին քաղաքականություն, վարել բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն
Կառավարության ղեկավարն այս իմաստով կարեւոր համարեց ՀՀ վարած տարածաշրջանային քաղաքականությունը:
«Իրանի եւ Վրաստանի հետ մեր ավանդական ակտիվ շփումները փորձում ենք ավելի ակտիվացնել, միեւնույն ժամանակ՝ խոսակցություն սկսելով նաեւ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ: Այստեղ, իհարկե, որեւէ իլյուզիա չունենք, բայց այն, որ խոսակցությունը պետք է շարունակվի՝ իրական երկխոսություն դառնալու ձգտումով, կարծում եմ՝ ակնհայտ է եւ բխում է Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերից:
Պետական շահը, մեր երկրի պետական շահն է այն գործոնը, որ պետք է դառնա մեր մոտիվացիան բոլոր գործողություններում»,- նկատեց ՀՀ վարչապետը:

Мы не имели никаких иллюзий, начиная разговор с Азербайджаном и Турцией, но он должен продолжиться: премьер-министр РА
В нынешней непростой геополитической ситуации Республика Армения должна проводить активную внешнюю политику, и международные контакты, проводимые на уровне премьер-министра, дают определенное представление об этой активности. Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе своего выступления в Национальном собрании 13 апреля.
«В 2021 году у меня были четыре двусторонние встречи с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, четыре встречи с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили, три встречи с президентом Европейского Совета Шарлем Мишелем, две с президентом Исламской Республики Ирана Ибрагимом Раиси. Также состоялись двусторонние встречи с президентом Франции Эммануэлем Макроном, президентом Кипра Никосом Анастасиадисом, премьер-министром Литовской Республики Ингридой Шимоните. При посредничестве президента Российской Федерации Владимира Путина, президента Европейского Совета Шарля Мишеля, президента Франции Эммануэля Макрона я трижды встречался с президентом Азербайджана», - подчеркнул Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, ключевая и главная цель всех этих контактов заключается в одном - в этой новой ситуации лучше понять, что думает и чего хочет мир. Сделать наше мышление более понятным миру, более созвучным глобальным тенденциям. Вести, по возможности, сбалансированную внешнюю политику. Глава правительства в этом смысле отметил важность проводимой РА региональной политики.
«Наши традиционные активные контакты с Ираном и Грузией мы пытаемся активизировать, в то же время, начав разговор также с Азербайджаном и Турцией. Конечно, у нас нет никаких иллюзий, но то, что разговор должен продолжаться с целью превратиться в реальный диалог, я думаю, это очевидно и отвечает государственным интересам Республики Армения.
Государственный интерес нашей страны - это тот фактор, который должен стать нашей мотивацией во всех действиях», - отметил премьер-министр РА.