Բրյուսելում ճկունություն ենք ցուցաբերել. Փաշինյանը՝ զորքերի հայելային ետքաշման առաջարկից հրաժարվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մանրամասներ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ Բրյուսելում ունեցած հանդիպման վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացրեց ԱԺ-ում ունեցած ելույթում:
«Այո, ես համաձայնություն եմ տվել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները սկսեն խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները: Ինչ է սա նշանակում գործնականում, ինչ ժամանակացույց, ինչ ձեւաչափ՝ դա դեռ պիտի քննարկվի եւ որոշվի: Բայց Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը որքան հնարավոր է արագ, այո, մտնում է մեր պլանների մեջ: Բայց պիտի ասեմ, որ այստեղ էլ իլյուզիաներ չունենք, որովհետեւ չենք բացառում, որ Ադրբեջանը կփորձի խաղաղության բանակցությունների գործընթացը հնարավորինս արագ փակուղի մտցնել՝ դա դարձնելով Հայաստանի եւ Արցախի դեմ նոր ագրեսիայի, ագրեսիվ գործողությունների առիթ: Նույն հաշվարկը մենք ունենք, ի դեպ, նաեւ դելիմիտացիայի աշխատանքների կապակցությամբ, որովհետեւ չենք բացառում, որ Ադրբեջանը այդ գործընթացը օգտագործի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ձեւակերպելու համար, դե յուրե հայտարարելով, որ ոչ մի տարածքային պահանջ էլ չունի»,- նշեց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ հասկանալով եւ հաշվարկելով բոլոր ռիսկերն ու մարտահրավերները՝ եկել են այն եզրակացության, որ նույն կետում կանգնելը եւ գործընթացում որոշակի առաջընթաց չապահովելը ոչ միայն չի նվազեցնում, այլ ավելի է սրում ռիսկերը: «Այս է պատճառը, որ մենք նաեւ դելիմիտացիայի հարցում ենք Բրյուսելում եկել համաձայնության՝ մինչեւ ապրիլի վերջը ստեղծել դելիմիտացիայի եւ սահմանային անվտանգության հարցերով Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ հանձնաժողով, եւ սկսել աշխատանքները: Ո՞րն է այս հարցում մեր մարտավարությունը: Ճշտել սահմանների հարցում Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշումները, պաշտոնապես արձանագրել այդ նույն հարցում Հայաստանի դիրքորոշումները, մեր դիրքորոշումներում լինել մաքսիմալ լեգիտիմ, այսինքն՝ սահմանի ճշգրտման հարցում օգտագործել միայն դե յուրե նշանակություն ունեցող փաստեր ու փաստարկներ, այդ լեգիտիմության ճանաչումը ստանալ միջազգային հանրության շրջանում եւ այս հենքի վրա հասնել համաձայնության Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների վերաբերյալ:
Ինչ է սա նշանակում: Սա նշանակում է դելիմիտացիայի գործընթացում հիմնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքի ճշգրտման համար դե յուրե նշանակություն ունեցող փաստերի եւ ոչ թե ցանկությունների կամ զրույցների վրա, որովհետեւ վերեւում արդեն նշեցի՝ նման գործելակերպի վտանգների մասին»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց՝ Բրյուսելից հետո իր հասցեին շատ ինտենսիվ քննադատություն եղավ, որ հրաժարվել է զորքերի հայելային ետքաշման առաջարկից: «Այս առնչությամբ պիտի ասեմ, որ նախկինում մի քանի անգամ արձանագրել ենք, որ զորքերի հայելային ետքաշումը մեր կողմից նախապայման երբեք չի եղել եւ մենք պարզապես կարծում ենք, որ դելիմիտացիայի բնականոն գործընթաց հնարավոր է միայն այն սահմանների առնչությամբ, որտեղ անվտանգության եւ կայունության որոշակի մակարդակ կա, ինչը, ցավոք, չենք կարող ասել Հայաստան-Ադրբեջան այսօրվա սահմանի մասին:
Մեր մտահոգությունը, թե Ադրբեջանը ցանկանում է դելիմիտացիային զուգահեռ պահպանել ռազմական լարվածությունը սահմանին, Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նկրտումներն արդարացնելու եւ նոր նկրտումներ ձեւակերպելու համար, ի վերջո ընկալված է միջազգային հանրության կողմից, բայց նաեւ մենք արդեն վտանգավոր մի գծի էինք հասել, երբ զորքերի հայելային ետքաշման առաջարկը կարող էր ընկալվել որպես իրադրությունը փակուղի մտցնելու քաղաքականություն: Դրա համար, ինչպես եւ ասել եմ կառավարության մարտի 31-ի նիստում, մենք ճկունություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն ենք հայտնել եւ Բրյուսելում ցուցաբերել այդ ճկունությունը՝ հույս ունենալով, որ միջազգային հանրությունը առավել ուշադիր կլինի սահմանի երկայնքով տիրող անվտանգային միջավայրին»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Նա ընդգծեց, որ Բրյուսելում ոչ թե զրոյից պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանագծման վերաբերյալ, այլ վերջնական հանգրվանի են հասցվել 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, բայց այս ամենը նաեւ հիմք է ստեղծել, որ անհրաժեշտության դեպքում թե Ռուսաստանի Դաշնությունը, թե Արեւմտյան եւ թե մյուս գործընկերները իրենց տեղեկատվությամբ, փորձառությամբ անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերեն սահմանների դելիմիտացիայի աշխատանքներին»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ դելիմիտացիայի եւ սահմանային անվտանգության հարցերով երկկողմ հանձնաժողովը, ինչպես կարելի է կռահել անվանումից, ունենալու է կրկնակի մանդատ: «Առաջինը բուն դելիմիտացիայի, այսինքն՝ սահմանագծման աշխատանքներն են, երկրորդը սահմանի երկայնքով անվտանգության եւ կայունության ապահովումը: Սա նշանակում է, որ հանձնաժողովը սահմանային իրավիճակի մոնիտորինգի որոշակի լիազորություն է ունենալու, նաեւ՝ սահմաններում անվտանգության եւ կայունության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված կոնկրետ առաջարկով հանդես գալու հնարավորություններ: Անհրաժեշտության դեպքում այս գործընթացում հնարավոր կլինի նաեւ միջազգային փորձագիտական ներուժ ներգրավվել:
Տեղեկացնեմ նաեւ, որ հիմա աշխատում ենք հանձնաժողովի ձեւաչափի եւ անհատական կազմի վրա եւ ամենաուշը ապրիլի 30-ին պետք է փորձենք անհատական կազմը հստակեցնել: Այս ընթացքում մեր համապատասխան պաշտոնյաները պետք է աշխատեն ադրբեջանական կողմի հետ եւ ընդհանուր հայտարարի հասնեն կազմակերպչական այս հարցում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

“We displayed flexibility in Brussels” – Pashinyan on abandoning proposal of reciprocal withdrawal of troops
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan presented details about the agreements that were reached during the April 6 trilateral meeting in Brussels.
“Yes, I gave consent for the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan to start the preparatory works of a peace treaty,” Pashinyan said in parliament. “What does this mean, what timeframes, what format – this has yet to be discussed and decided. But indeed, the signing of a peace treaty with Azerbaijan as soon as possible is in our plans. But I have to say that we don’t have any illusions here because we don’t rule out that Azerbaijan could attempt to bring the peace talks process into a deadlock as soon as possible and make it an occasion for a new aggression, aggressive actions against Armenia and Artsakh. We have the same calculation also regarding the delimitation works, because we don’t rule out that Azerbaijan could use this process to formulate territorial demands against Armenia, by de-jure announcing that it doesn’t have any territorial demands at all,” Pashinyan said.
The Prime Minister said that by understanding and calculating all risks and challenges they reached a conclusion that remaining in the same point and not ensuring some progress in the process would not only not reduce the risks but it would escalate it. “This is the reason why we agreed in Brussels in the delimitation matter as well to form a bilateral Armenia-Azerbaijan commission dealing with delimitation and border security matters by the end of April and launch the work. What is our strategy in this matter? To clarify Azerbaijan’s official positions in the border issue, to officially record Armenia’s positions in the same matter, be maximally legitimate in our positions, meaning to use only the de-jure facts and arguments in clarifying the border, to obtain the acknowledgment of this legitimacy in the international community and based on this achieve an agreement regarding the Armenia-Azerbaijan borders. What does this mean? This means that in the delimitation process we should rely on de-jure significant facts for clarification of the territory of the Republic of Armenia and not on desires or conversations, because I already mentioned the dangers of such conduct.”
The PM added that after his Brussels visit he received strong criticism regarding abandoning the proposal of a reciprocal “mirror-like” withdrawal of troops. “In this regard I have to say that in the past we’ve recorded for several times that the reciprocal withdrawal has never been a pre-condition from our side and we simply believe that a normal delimitation process is possible only regarding the borders where a certain level of security and stability exists, which unfortunately we can’t say about today’s Armenia-Azerbaijan border. Our concern that Azerbaijan wants to maintain military tension on the border parallel with delimitation to justify territorial encroachments against Armenia and formulate new encroachments is eventually perceived by the international community, but we had also reached a dangerous line where the proposal of mirror-like withdrawal of troops could’ve been perceived as a policy of bringing the situation to a deadlock. That’s why, like I said at the March 31 Cabinet meeting, we had expressed readiness to be flexible and we displayed this flexibility in Brussels, hoping that the international community will be more attentive to the security environment along the border,” the PM said.
The PM emphasized that in Brussels they didn’t reach an agreement on delimitation from scratch, but rather completed the 2021 November 26 Sochi agreements, and this has created the basis that in the event of necessity Russia, Western countries or other partners would provide necessary support in the delimitation work with their information and experience.
He added that the bilateral commission will have two mandates: the delimitation of borders and ensuring security and stability along the border. “This means that the commission will have some authority to monitor the border situation, and also the possibility to make concrete proposals for increasing the level of security and stability in the borders. In case of necessity it will be possible to involve an international expert potential in this process,” he said.
The PM added that they are now working on the format and individual composition of the commission and it should be clarified until the end of April. “Our relevant officials in this period must work with the Azerbaijani side and reach common grounds in this organizational matter,” Pashinyan said.