Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համար պայմանների ստեղծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման համար պայմաններ ստեղծելու հարցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Լավրովը հայտնեց, որ Հայաստանի գործընկերոջ հետ մանրամասն խոսել են Հարավային Կովկասի իրավիճակի մասին, ընդգծել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի , 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների խստորեն պահպանման, նաև ռուսական խաղաղապահ առաքելության կողմից իր մանդատի հստակ կատարման կարևորությունը:
«Քննարկել ենք հարցեր, որոնք քննարկվել են մեր ղեկավարների մակարդակով, այդ թվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դելիմիտացիայի հարցով և հետագա քայլերը՝ ամրապնդելու վստահությունը, կայունությունը սահմանային գոտում»,-ասաց Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը հույս հայտնեց, որ ամենամոտ ժամանակում այդ հանձնաժողովը կստեղծվի: Ռուսական կողմը այդ ճանապարհին խոչընդոտ չի տեսնում: Լավրովը շեշտեց՝ անշուշտ պետք է շարունակել աշխատանքը՝ հումանիտար խնդիրների լուծման հարցով:
Տրանսպորտային և տնտեսական կապերն ապաշրջափակելու հարցով աշխատանքային խումբը հերթական հանդիպումը կանցկացնի այս ամիս:
«Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել Երևանի և Բաքվի միջև այժմ ծավալվող աշխատանքին`Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման համար պայմանների ստեղծման հարցում»,-ասաց Լավրովը:
Նա հավելեց՝ առարկայական խոսել են, թե ինչպես կարող են օգնել բարեկամներին այդ գործընթացը սկսելու համար:
«Մենք ողջունում ենք Երևանի և Անկարայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Դա պետք է նպաստի ընդհանուր տարածաշրջանում իրավիճակի բարելավմանը»,-ասաց ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Ըստ Լավրովի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը խոսել են նաև 3+3 տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի մասին, որը ներառում է անդրկովկասյան 3 երկրները, ինչպես նաև Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան։ Նրա խոսքով՝ ընդհանուր կարծիք ունեն, որ այս հարթակը լրացուցիչ հնարավորություններ է բացում Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների համար։
«Մենք հաստատեցինք մեր շահագրգռվածությունը, որ մեր վրացի գործընկերները միանան հեռանկարային ձևաչափին»,- եզրափակեց Լավրովը։

РФ готова содействовать в вопросе подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном
Россия готова содействовать в вопросе создания условий для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает Арменпресс, об этом на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
Лавров сообщил, что с армянский коллегой подробно обсудили ситуацию на Южном Кавказе, подчеркнули важность неукоснительного выполнения договоренностей лидеров Армении, Азербайджана и РФ от 9 ноября 2020 г, 11 января и 26 ноября 2021 года, а также подтвердили значение четкого выполнения российским миротворческим контингентом своего мандата.
«Затронули вопросы, которые обсуждались на уровне наших лидеров, включая создание комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы и дальнейших шагов по укреплению доверия и стабильности в приграничье.
Об этом принципиальная договоренность была достигнута в Сочи в ноябре 2021 г, о чем три лидера объявили на пресс-конференции. Надеемся, что в самое ближайшее время такая комиссия будет создана. По крайней мере, по нашей оценке каких-либо препятствий на этом пути мы не наблюдаем», - сказал глава МИД РФ.
Лавров подчеркнул, что нужно продолжать работу по решению гуманитарных проблем, по возобновлению встреч в рамках трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров РФ, Армении и Азербайджана, которая в предметном, конкретном ключе согласовывает параметры возобновления транспортных и экономических связей. Очередное заседание группы состоится в этом месяце.
«Россия готова оказывать содействие и той работе, которая сейчас развернулась между Ереваном и Баку относительно создания условий для заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Говорили предметно о том, в каком виде мы можем помочь нашим соседям запустить этот процесс», - отметил Лавров.
Он отмерил, что РФ приветствует процесс нормализации связей между Ереваном и Анкарой, что должно способствовать оздоровлению обстановки в общем регионе в целом.
«На встрече был отмечен запуск консультативной региональной платформы 3+3, куда входят 3 закавказских страны, а также Россия, Иран и Турция. У нас общее мнение, что эта площадка открывает дополнительные возможности для налаживания диалога и развития многопланового сотрудничества между всеми странами Южного Кавказа и их соседями. Мы подтвердили нашу заинтересованность, чтобы грузинские коллеги присоединились непосредственно к перспективному формату», – заявил Лавров.