Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համար պայմանների ստեղծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման համար պայմաններ ստեղծելու հարցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Լավրովը հայտնեց, որ Հայաստանի գործընկերոջ հետ մանրամասն խոսել են Հարավային Կովկասի իրավիճակի մասին, ընդգծել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի , 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների խստորեն պահպանման, նաև ռուսական խաղաղապահ առաքելության կողմից իր մանդատի հստակ կատարման կարևորությունը:
«Քննարկել ենք հարցեր, որոնք քննարկվել են մեր ղեկավարների մակարդակով, այդ թվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դելիմիտացիայի հարցով և հետագա քայլերը՝ ամրապնդելու վստահությունը, կայունությունը սահմանային գոտում»,-ասաց Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը հույս հայտնեց, որ ամենամոտ ժամանակում այդ հանձնաժողովը կստեղծվի: Ռուսական կողմը այդ ճանապարհին խոչընդոտ չի տեսնում: Լավրովը շեշտեց՝ անշուշտ պետք է շարունակել աշխատանքը՝ հումանիտար խնդիրների լուծման հարցով:
Տրանսպորտային և տնտեսական կապերն ապաշրջափակելու հարցով աշխատանքային խումբը հերթական հանդիպումը կանցկացնի այս ամիս:
«Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել Երևանի և Բաքվի միջև այժմ ծավալվող աշխատանքին`Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման համար պայմանների ստեղծման հարցում»,-ասաց Լավրովը:
Նա հավելեց՝ առարկայական խոսել են, թե ինչպես կարող են օգնել բարեկամներին այդ գործընթացը սկսելու համար:
«Մենք ողջունում ենք Երևանի և Անկարայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Դա պետք է նպաստի ընդհանուր տարածաշրջանում իրավիճակի բարելավմանը»,-ասաց ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Ըստ Լավրովի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը խոսել են նաև 3+3 տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի մասին, որը ներառում է անդրկովկասյան 3 երկրները, ինչպես նաև Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան։ Նրա խոսքով՝ ընդհանուր կարծիք ունեն, որ այս հարթակը լրացուցիչ հնարավորություններ է բացում Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների համար։
«Մենք հաստատեցինք մեր շահագրգռվածությունը, որ մեր վրացի գործընկերները միանան հեռանկարային ձևաչափին»,- եզրափակեց Լավրովը։

Russia ready to support creation of conditions for signing of peace treaty between Armenia and Azerbaijan
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. Russia is ready to support the creation of conditions for the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Moscow.
Lavrov said that during the meeting with Mirzoyan they discussed in detail the situation in South Caucasus, emphasized the importance of strictly adhering to the 2020 November 9, 2021 January 11 and November 26 trilateral agreements and the clear implementation of the Russian peacekeeping mission’s mandate.
“We discussed issues that have been discussedat the level of our leaders, including in terms of the delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan and future steps to strengthen trust and stability on the borderline,” Lavrov said.
Lavrov expressed hope that the commission for delimitation will be created as soon as possible, and noted that Moscow doesn’t see any obstacles for this. He further added that the work for solving humanitarian issues must continue.
The working group for unblocking of transport and economic links will convene its next meeting this month.
“Russia is ready to provide support to the work between Yerevan and Baku for creating conditions for the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan,” FM Lavrov said.
He said there’ve been substantive discussions on how they can support the launch of this process.
Lavrov also spoke about the normalization process between Armenia and Turkey. “We welcome the process of normalization of relations between Yerevan and Ankara. This must contribute to the improvement of the situation in the overall region,” he said.
The Russian FM added that they’ve also talked about the 3+3 regional advisory platform. He said there is a common opinion that this platform opens additional opportunities for all countries in the South Caucasus.