ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունն Ադրբեջանին զորքերը հետ քաշելու կոչ է հղել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ շեշտելով, որ մարտի 24-25-ին Ադրբեջանը խախտել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ մարտի 24-ին և 25-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը, խախտելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մտել են Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի պատախսանատվության գոտի և դիտակետ են տեղադրել։ «Bayraktar-TB 2 տեսակի ԱԹՍ-ներից 4 հարված է հասցվել Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավորումների ստորաբաժանումներին Փառուխ գյուղի հատվածում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս պահին ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատարության կողմից միջոցներ են ձեռնարկվում իրավիճակը կարգավորելու և զորքերին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ։ «Ադրբեջանական կողմին զորքերը հետ քաշելու կոչ է արվել»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. The Russian Ministry of Defense accused Azerbaijan in violating the 2020 November 9 trilateral statement on March 24-25.
In a statement released on March 26, the Russian Ministry of Defense said that on March 24 and 25 the Azerbaijani Armed Forces violated the terms of the 2020 November 9 Statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, entered the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh and installed an observation post. “4 strikes were carried out on the armed formations of Nagorno Karabakh with Bayraktar TB2 UAVs in the section of Parukh village,” the Russian military added.
The Russian Ministry of Defense further said that the Russian peacekeeping contingent’s command is taking measures to resolve the situation and return the troops to their initial positions. “The Azerbaijani side was urged to pull back its troops,” the Russian Ministry of Defense said.