ՏՏ ոլորտի կազմակերպություններին նոր աշխատատեղերի համար վերադարձվելու է վճարված եկամտահարկի 50 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պետական աջակցության տրամադրման կարգը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարությունը նախագիծը հաստատեց մարտի 24-ի Կառավարության նիստի ժամանակ։ Նախագիծը ներկայացրեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։
«Այս նախագծով ՏՏ ոլորտի կազմակերպություններին որոշակի պայմաններ բավարարելու դեպքում վերադարձնում ենք նոր ստեղծված աշխատատեղերի համար վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսը։ Նպատակները երկուսն են. նախ ունենք ֆրիլանսերների մեծ խումբ, ովքեր գործում են ստվերում, այսինքն՝ տնային պայմաններում, աշխատում են տարբեր պայմանագրերով դրսի կազմակերպությունների կամ դրսի պատվիրատուների հետ և ստվերում են գտնվում։ Մենք այնպիսի պայմաններ ենք առաջարկում, որպեսզի օրինական գործունեության ժամանակ գրանցված լինելու դեպքում օգտվեն պետական սոցիալական կրեդիտներից և չգրանցված լինելը ավելի ձեռնտու չլինի, քան գրանցված լինելը։ Երկրորդը՝ տարբեր երկրներ պայքարում են բարձր որակավորում ունեցող ՏՏ մասնագետներին երկրի ներսում պահպանելու համար և այստեղ մեծ մրցակցություն է։ Մասնավորապես՝ տարբեր տեսակի արտոնություններ են գործում թե եվրոպական երկրներում, թե ԱՊՀ երկրներում։ Մասնավորապես՝ Ուզբեկստանում, Վրաստանում կան ՏՏ ոլորտի արտոնությունների տարատեսակ լայն մեխանիզմներ»,- ասաց Բադասյանը։
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ ցանկություն ունեն այնպես անել, որպեսզի հայկական ՏՏ ընկերությունները մրցունակ լինեն այս առումով։ Բադասյանը ներկայացրեց, թե ինչ պայմաններ են սահմանել արտոնության տրամադրման համար։
«Գործունեություն պետք է իրականացնեն առևտրային կազմակերպությունները և ԱՁ-ները այնպիսի դասակարգիչներով, որոնք վերաբերելի են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին։ Մարտի 1-ի դրությամբ աշխատատեղերի քանակը պետք է ավելանա առնվազն 50-ով, նկատի ունեմ թե աշխատանքային, թե քաղիրավական պայմանագրերը։ Եվ այդ 50 հոգու աշխատատեղի դեպքում մարտի 1-ին նախորդող վերջին վեց ամսվա ընթացքում իրենք չպետք է եկամտային հարկ վճարած լինեն։ Այսինքն՝ բոլորովին նոր ստեղծված աշխատատեղերի մասին է խոսքը։ Նրանք չպետք է ունենան նաև 100 հազար դրամը գերազանցող հարկային պարտավորություններ։ Այս պայմաններին բավարարելու դեպքում թե գործող, թե նոր ստեղծված ընկերությունները 50 նոր աշխատատեղ ապահովելու դեպքում կստանան պետության կողմից վճարված եկամտային հարկի նոր աշխատատեղերի 50 տոկոսը որպես պետական աջակցություն, ինչը հնարավորություն կտա գործատու-աշխատող մակարդակում կանոնակարգել իրենց հարաբերությունները և լավ պայմաններ ապահովել ՏՏ ոլորտի մասնագետների համար։ Եվ լիազոր մարմինը, որը վերադարձնելու է եկամտահարկը, լինելու է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը»,- եզրափակեց Բադասյանը։

Организациям ИТ сферы за новые рабочие места будет возвращаться 50% уплаченного налога на прибыль
Правительство утвердило порядок оказания государственного содействия ИТ-компаниям и индивидуальным предпринимателям. Как передает «Арменпресс», проект был одобрен правительством на заседании правительства 24 марта. Проект представил председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян.
«Согласно проекту, при выполнении определенных условий ИТ-компаниям, будет возвращаться 50% налога на прибыль, уплаченного за вновь созданные рабочие места. Преследуются две цели. Во-первых, у нас есть большая группа фрилансеров, которые работают в тени, то есть дома, работают по разным договорам с иностранными организациями или иностранными клиентами и находятся в тени. Мы предлагаем такие условия, что в случае регистрации и легальной деятельности они смогут воспользоваться государственными социальными кредитами. Быть зарегистрированным будет выгоднее, чем быть незарегистрированным. Во-вторых, разные страны борются, чтобы удержать высококвалифицированных ИТ-специалистов внутри страны, конкуренция большая. В частности, существуют разные виды льгот как в европейских странах, так и в странах СНГ. В частности, в Узбекистане и Грузии существуют различные механизмы предоставления сфере ИТ льгот», - сказал Бадасян.
Председатель Комитета государственных доходов отметил, что они хотят сделать армянские ИТ-компании конкурентоспособными и в этом отношении. Бадасян представил условия предоставления льготы.
«Деятельность коммерческих организаций и частных предприятий должна осуществляться классификаторами, имеющими отношение к сфере информационных технологий. С 1 марта количество рабочих мест должно увеличиться как минимум на 50, я имею в виду как трудовые, так и юридические контракты. И в этом случае, имея эти 50 рабочих мест, они не заплатят подоходный налог за шесть месяцев, предшествующих 1 марта. Речь идет о новых рабочих местах. У них не должно быть налоговых обязательств, превышающих 100 000 драмов. При выполнении этих условий как действующие, так и вновь создаваемые компании, создающие 50 новых рабочих мест, получат в качестве государственного содействия 50% от налога на прибыль, что позволит им регулировать отношения работодатель-работник и обеспечить хорошие условия для ИТ-специалистов. Уполномоченным органом, который будет возвращать налог на прибыль, будет Министерство высокотехнологичной промышленности», - заключил Бадасян.