Freedom House-ն Ադրբեջանին հորդորել է կանխել հումանիտար ճգնաժամը և վերականգնել Արցախի գազամատակարարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպությունը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարման խափանումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կազմակերպությունը գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի էջում:
«Ադրբեջանը պետք է կանխի հումանիտար ճգնաժամը՝ վերականգնելով գազի անխափան մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար, որը արդեն շաբաթներ է՝ տառապում է սառնամանիքին՝ առանց ջեռուցման ու տաք ջրի»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Արցախի տարածքում մարտի 8-ից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տեղանքում՝ Շուշիի մոտ տեղի ունեցած գազատարի վթարի հետևանքով գազի մատակարարումը դադարեցված էր: Ադրբեջանական կողմը օրեր շարունակ թույլ չէր տալիս մտնել վթարի վայր ու վերանորոգել խողովակը։ Գազի բացակայությունը բազմաթիվ խնդիրներ էր ստեղծել Արցախի բնակչության համար: Մարտի 18-ին հաղորդվեց գազատարի վերանորոգման աշխատանքների ավարտի մասին, հաջորդ օրվանից գազամատակարարումը վերականգնվեց: Սակայն ավելի ուշ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն տարածեց՝ հայտնելով, որ Արցախի գազամատակարարումը կրկին դադարեցվել է՝ Ադրբեջանի ուղիղ միջամտության հետևրանքով: Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հիմքեր կան ենթադրելու, որ գազատարի վերանորոգման ընթացքում Ադրբեջանը փական է տեղադրել գազատարի վրա, որի միջոցով էլ դադարեցրել է գազամատակարարումը:

Freedom House призвал Азербайджан предотвратить гуманитарный кризис и восстановить газоснабжение Арцаха
Международная правозащитная организация «Freedom House» осудила нарушение со стороны Азербайджана газоснабжения в Арцах. Как передает «Арменпресс», об этом организация заявила на своей странице в Twitter.
«Азербайджан должен предотвратить гуманитарный кризис, восстановить бесперебойные поставки газа жителям Нагорного Карабаха, которые уже в течение недель страдают от холодов, без отопления и горячей воды», - говорится в заявлении.
Подача газа в Республику Арцах была прекращена в ночь с 7 на 8 марта из-за повреждения газопровода. Азербайджанская сторона в течение нескольких суток не позволяла армянской стороне и российским миротворцам приближаться к газопроводу для его восстановления. Отсутствие газа создало много проблем для населения Арцаха. 18 марта было объявлено, что ремонт газопровода завершен, и на следующий день подача газа была восстановлена. Однако позже Информационный штаб Арцаха распространил заявление, в котором говорится, что подача газа в Арцах вновь прекращена вследствие непосредственного вмешательства Азербайджана. В заявлении говорится, что есть основания полагать, что во время ремонта газопровода Азербайджан установил на газопроводе задвижку, посредством которой остановил подачу газа.