ԵՄ-ն մտահոգություն է հայտնել Արցախում գազի խնդրի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն իր մտահոգությունն է հայտնել Արցախում կրկին գազի մատակարարումը դադարեցնելու խնդրի առնչությամբ, կոչ արել թույլ տալ վերսկսել գազամատակարարումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոկում գրել է ԵՄ արտաքին հարցերով գլխավոր խոսնակ Պիտեր Ստանոն:
«ԵՄ-ն մտահոգված է Ստեփանակերտի գազամատակարարման վերստին անջատմամբ: Շտապ անհրաժեշտ է վերականգնել մատակարարումը տեղի տուժած բնակչությանը»,-գրել է Ստանոն:
Նա ընդգծել է՝ ԵՄ-ն կոչ է անում իշխանություններին, որոնք վերահսկողություն ունեն, թույլ տալ դա՝ հատկապես ներկայիս եղանակի պայմաններում:
ԱրցախիՀանրապետությունումգազամատակարարումը դադարեցվելէրմարտի7-իլույս8-իգիշերը՝ գազատարխողովակաշարիվնասմանհետևանքով։ Ադրբեջանական կողմը, որի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքով անցնում է գազատարի վնասված հատվածը, թույլ չէր տալիս հայկական կողմին և ռուս խաղաղապահներին մոտենալ խողովակին և վերականգնել գազամատակարարումը: Այնուհետև ՀՀ կառավարության և ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ իրականացվող բանակցությունների շնորհիվ ադրբեջանական կողմը կատարել էր վնասված գազատար խողովակի վերանորոգման աշխատանքներ: Արցախի իշխանություններն այնուհետև հայտնեցին, որ մարտի 21-ից Ադրբեջանի միջամտությամբ Արցախում կրկին դադարեցվել է գազի մատակարարումը: Արցախից հայտարարել են՝ ունեն բավարար հիմքեր պնդելու, որ մարտի 8-ին պայթեցված գազատարի վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում ադրբեջանական կողմը տեղադրել է փական, որի միջոցով էլ դադարեցրել է գազամատակարարումը։

ЕС выразил обеспокоенность в связи с проблемой прекращения подачи газа в Арцах
Европейский союз выразил обеспокоенность по поводу отключения подачи газа в Республику Арцах, призвав к их возобновлению.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в своем микроблоге в Twitter написал спикер ЕС по иностранным делам и политике безопасности Питер Стано.
«ЕС обеспокоен отключением поставки газа в Степанакерт. Необходимо срочно восстановить подачу газа пострадавшему населению», - написал Питер Стано.
Он подчеркнул, что ЕС призывает власти, которые контролируют ситуацию, не допускать этого, особенно при таких погодных условиях.
Подача газа в Республику Арцах была прекращена в ночь с 7 на 8 марта из-за повреждения газопровода. Азербайджанская сторона не позволила армянской стороне и российским миротворцам приблизиться к газопроводу для его восстановления. Затем, в результате переговоров при содействии правительства Армении и российских миротворцев, азербайджанская сторона восстановила поврежденный газопровод. После власти Арцаха сообщили, что с 21 марта из-за вмешательства Азербайджана газ в Арцах вновь не поступает. В Арцахе заявили, что есть достаточные основания утверждать, что при проведении ремонтных работ на газопроводе, азербайджанская сторона установила задвижку, посредством которой подача газа прекращается.