Հայաստանում ԱՁ է հաշվառել 938, ՍՊԸ գրանցել՝ 268 ՌԴ քաղաքացի. իրավաբանը մանրամասնում է, թե ինչ խնդիրների են նրանք բախվում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում փետրվարի 24-ից մարտի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱՁ է հաշվառել Ռուսաստանի Դաշնության 938 քաղաքացի: Նույն ժամանակահատվածում Հայաստանում գրանցվել է 268 ՍՊԸ, որոնցում առկա է իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ ՌԴ քաղաքացի։
Նրանց մեծ մասը ներկայացնում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետ Տաթև Մկրտչյանը:
«Գրանցման պահին որպես տնտեսական գործունեության դասակարգիչ ԱՁ-ների և ՍՊԸ-ների ճնշող մեծամասնությունն ընտրել է ՏՏ և ծրագրային մշակումների դասակարգիչը»,- մանրամասնեց Մկրտչյանը։
Հայաստանում աշխատանք սկսող ՌԴ քաղաքացիները, սակայն, որոշ իրավական խնդիրների են բախվում, որոնք հաղթահարելու համար կարիք է լինում իրավաբանական խորհրդատվության: Իրավաբան Լիլիթ Կարապետյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում մանրամասնել է, թե ինչ խնդիրների են բախվում ՌԴ քաղաքացիները և ինչ հարցերով են դիմում իրավաբանի օգնությանը: «Հիմնական հարցերի շարքում են, թե ինչպես ընկերություն գրանցել, ինչպես ԱՁ հաշառվել, ստանալ կացության կարգավիճակ, արդյոք աշխատանքային թույլտվություն է պետք, ինչպես են կատարվում այդ գործընթացները, հարկերին վերաբերող հարցեր են հաճախ հնչում, ամենատարածված հարցն է՝ Հայաստանում ինչպես բիզնես սկսել»,- նշեց նա։
Կարապետյանը վստահեցրեց, որ Հայաստանում ընկերություն գրանցելու և բիզնես սկսելու համար բավականին հեշտացված տարբերակներ կան։ Այս մասին, նրա պնդմամբ, հասարակությանը պատշաճ ձևով չի տեղեկացվում։
«Իր ընկերությունը Հայաստան տեղափոխել ցանկացողը պետք է վերցնի անձնագիրը, գա Հայաստան, այն թարգմանի նոտարում, գնա ռեգիստր ու կկարողանա ընդամենը կես ժամում իր ընկերությունը գրանցել»,- նշեց նա։
Իրավաբանի կարծիքով՝ պետական միջամտության կարիք ևս կա։ Նրա խոսքով՝ չկան թեժ գծեր, հատուկ հարթակներ, որտեղ օտարերկրացիները կկարողանան ստանալ իրենց հուզող հարցերի պատասխանները։

В Армении граждане РФ зарегистрировали 938 ИП и 268 ООО: юрист уточняет, с какими проблемами они могут столкнуться
В период с 24 февраля по 22 марта в Армении в качестве индивидуальных предпринимателей зарегистрировались 938 граждан Российской Федерации. За тот же период в Армении зарегистрировано 268 ООО, в которых присутствует юридическое или физическое лицо, являющееся гражданином России.
Большинство из них представляют сферу информационных технологий. Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказала начальник Агентства государственного реестра юридических лиц Министерства юстиции Татев Мкртчян.
«При регистрации подавляющее большинство частных ИП и ООО в качестве классификатора экономической деятельности выбрали разработчика ИТ и программирование», - сказала Татев Мкртчян.
Однако граждане России, начинающие предпринимательскую деятельность в Армении, сталкиваются с некоторыми юридическими проблемами, для решения которых требуется юридическая консультация. В беседе с «Арменпресс» адвокат Лилит Карапетян подробно представила, с какими проблемами сталкиваются граждане России и с какими вопросами они обращаются к адвокату за помощью. «Среди основных вопросов - вопросы регистрации фирмы или индивидуального предприятия, получения вида на жительство, разрешения на работу. Часто задают и налоговые вопросы.
Лилит Карапетян заверил, что для регистрации компании и начала бизнеса в Армении есть довольно упрощенные варианты. Об этом, по ее утверждению, нет должной информации.
«Желающий перевезти свою компанию в Армению должен всего лишь взять свой паспорт, приехать в Армению, сделать его перевод у нотариуса, пойти в регистр и всего за полчаса зарегистрировать свою компанию», - отметила она.
По мнению юриста, есть необходимость и в государственном вмешательстве. По ее словам, нет горячих линий, специальных площадок, где иностранцы смогут получать ответы на волнующие их вопросы.