Արցախը որևէ կարգավիճակով Ադրբեջանի կազմում նշանակելու է ցեղասպանություն. Նաիրա Զոհրաբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, «Անվտանգություն եւ ժողովրդավարություն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Նաիրա Զոհրաբյանը շեշտում է՝ Արցախը որևէ կարգավիճակով Ադրբեջանի կազմում նշանակելու է ցեղասպանություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Զոհրաբյանը նման տեսակետ հայտնեց«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ կազմակերպված խորհրդարանական լսումներում:
Զոհրաբյանը նկատեց՝ Ադրբեջանը կրկին սպառնում է: «Երեկ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է, թե Հայաստանը հետևություններ չի անում 44-օրյա պատերազմից»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Ապա նա նշեց՝ Հայաստանում խոսվում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի մասին:
«Որևէ կարգավիճակով՝ կլինի մշակութային ինքնավարություն, թե այլ կարգավիճակով Արցախը Ադրբեջանի կազմում նշանակելու է ցեղասպանություն, արցախասպանություն»,-ընդծգեց Զոհրաբյանը:
Նա հիշեցրեց հայ սպային գլխատած Ռամիլ Սաֆարովին, որը «հայրենասիրության» օրինակ պետք է լինի յուրաքանչյուր ադրբեջանցու համար, ապա հարցրեց՝ ի՞նչ խաղաղության, խաղաղության պայմանագրի մասին կարող է խոսք լինել:
Զոհրաբյանը նախազգուշացրեց Արցախը վերջնականապես կորցնելու վտանգի մասին՝ ընդգծելով, որ ժամանակ չկա, կոնկրետ գործողություններ, քայլեր են պետք:
«Ես շատ ցավում եմ, որ ՌԴ-ն դուրս եկավ Եվրոպայի խորհրդից: Չի բացառվում, որ ՌԴ-ն դուրս կգա նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից, իսկ դա կնշանակի ուղղակիորեն տապալել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքները»,-ասաց Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը հույսը պետք է ինքն իր վրա դնի:

Арцах в составе Азербайджана, в любом статусе - означает геноцид: Наира Зограбян
Наира Зограбян, бывший депутат Национального собрания РА и основатель правозащитной организации «Безопасность и демократия», подчеркнула, что Арцах в составе Азербайджана, в любом статусе будет означать геноцид. Как передает «Арменпресс», такое мнение Наира Зограбян высказала на парламентских слушаниях по законопроекту о внесении поправки в Конституционный закон «Регламент Национального собрания».
Наира Зограбян отметила, что из Азербайджана вновь звучат угрозы. «Вчера официальный представитель МИД Азербайджана заявил, что Армения не сделала выводов после 44-дневной войны», - сказала она, упомянув, что в Армении ведутся разговоры о мирном соглашении с Азербайджаном.
«Любой статус, будь то культурная автономия, или какой-либо другой в составе Азербайджана, будет означать геноцид и убийство Арцаха», - сказала Зограбян.
Она напомнила о Рамиле Сафарове, обезглавившем армянского офицера, который стал примером «патриотизма» для каждого азербайджанца, и задала вопрос: о каком мире и мирном договоре может идти речь?
Наира Зограбян предупредила об опасности потерять Арцах раз и навсегда, подчеркнув, что времени уже не осталось, нужны конкретные действия.
«Я очень сожалею, что Россия вышла из Совета Европы. Не исключено, что Россия покинет и Минскую группу ОБСЕ, что будет означать прямой подрыв работы Минской группы ОБСЕ», - сказала Зограбян, добавив, что Армения уже должна полагаться на себя.