Արցախը որևէ կարգավիճակով Ադրբեջանի կազմում նշանակելու է ցեղասպանություն. Նաիրա Զոհրաբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, «Անվտանգություն եւ ժողովրդավարություն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Նաիրա Զոհրաբյանը շեշտում է՝ Արցախը որևէ կարգավիճակով Ադրբեջանի կազմում նշանակելու է ցեղասպանություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Զոհրաբյանը նման տեսակետ հայտնեց«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ կազմակերպված խորհրդարանական լսումներում:
Զոհրաբյանը նկատեց՝ Ադրբեջանը կրկին սպառնում է: «Երեկ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է, թե Հայաստանը հետևություններ չի անում 44-օրյա պատերազմից»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Ապա նա նշեց՝ Հայաստանում խոսվում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի մասին:
«Որևէ կարգավիճակով՝ կլինի մշակութային ինքնավարություն, թե այլ կարգավիճակով Արցախը Ադրբեջանի կազմում նշանակելու է ցեղասպանություն, արցախասպանություն»,-ընդծգեց Զոհրաբյանը:
Նա հիշեցրեց հայ սպային գլխատած Ռամիլ Սաֆարովին, որը «հայրենասիրության» օրինակ պետք է լինի յուրաքանչյուր ադրբեջանցու համար, ապա հարցրեց՝ ի՞նչ խաղաղության, խաղաղության պայմանագրի մասին կարող է խոսք լինել:
Զոհրաբյանը նախազգուշացրեց Արցախը վերջնականապես կորցնելու վտանգի մասին՝ ընդգծելով, որ ժամանակ չկա, կոնկրետ գործողություններ, քայլեր են պետք:
«Ես շատ ցավում եմ, որ ՌԴ-ն դուրս եկավ Եվրոպայի խորհրդից: Չի բացառվում, որ ՌԴ-ն դուրս կգա նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից, իսկ դա կնշանակի ուղղակիորեն տապալել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքները»,-ասաց Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը հույսը պետք է ինքն իր վրա դնի:

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Former MP, founder of the Security and Democracy Human Rights Organization says any status of Artsakh within Azerbaijan would mean “genocide”.
Zohrabyan pointed out that Azerbaijan is again making threats.
“Yesterday the Azerbaijani foreign ministry spokesperson said that ‘Armenia isn’t drawing conclusions from the 44-day war’”, Zohrabyan said at parliamentary hearings.
“Artsakh as part of Azerbaijan in any status, be it cultural autonomy or any other status, would mean genocide, genocide of Artsakh,” Zohrabyan warned.
She pointed out the Azeri glorification of Ramil Safarov, the convicted murderer who axed to death an Armenian serviceman during a NATO training program in Hungary, whom the Azeri authorities are presenting as an “example of patriotism.” Zohrabyan said there can’t be any talk on a peace treaty in these conditions.
She warned about the danger of a total loss of Artsakh, noting that it is time to act.
“I regret that Russia withdrew from the Council of Europe. It’s not ruled out that Russia could also withdraw from the OSCE Minsk Group, and this would mean to directly fail the OSCE Minsk Group works,” she warned, adding that Armenia must rely on itself.