Բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են Ուկրաինային սահմանակից երկրների միջոցով ՀՀ վերադառնալու համար. Աղաջանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը վստահեցնում է, որ Ուկրաինայում գտնվող ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար ստեղծված են բոլոր հնարավորությունները՝ Ուկրաինայի հետ սահմանակից պետությունների միջոցով Հայաստան վերադառնալու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Էդուարդ Աղաջանյանն այս մասին ասաց խորհրդարանական ճեպազրույցում:
«Ես կապի մեջ եմ Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանի հետ, մեր դեսպանությունն ակտիվորեն աշխատում է մեր համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջիններիս անվտանգությունն ապահովի: Դեսպանության օգնությամբ Ուկրաինայի ներսում հայ համայնքի ներկայացուցիչները մի տեղից այլ տեղ տեղափոխվել են»,-ասաց Աղաջանյանը:
Հայաստանի դեսպանությունն այս պահին տեղափոխվել է Լվով, քանի որ Կիևը ռազմական գործողությունների կետերից մեկն է:
«Մեր համայնքի ցանկացած ներկայացուցչի համար, որը ցանկություն ունի լքել տարածքը, բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են արևմտյան կողմից Ուկրաինայի հետ սահմանակից պետությունների միջոցով Հայաստան վերադառնալու համար: Եվ Ուկրաինայում մեր դեսպանությունն ամեն ինչ անում է, որ այդ գործընթացը առավել հեշտ տեղի ունենա»,-ասաց պատգամավորը:
Իսկ ինչ վերաբերում է այն մարդկանց, որոնք հանդիսանում են Ուկրաինայի քաղաքացիներ, բայց հայազգի են, չունեն Հայաստանի անձնագիր, Աղաջանյանը նշեց, որ հնարավոր չէ նրանց տվյալները հստակ ունենալ, հնարավոր է ունենալ Ուկրաինայում բնակվող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ հստակ տվյալներ:
Նա վստահեցրեց, որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիների հետ կապված հարցերն ու ընթացիկ խնդիրները համակարգվում և լուծվում են ՀՀ դեսպանության միջոցով. Հայաստանում բոլոր պայմանները կան, որպեսզի այն քաղաքացիներին, որոնք այս կամ այն կերպ այդ գործընթացի արդյունքում տուժել են, համապատասխան օգնություն տրամադրվի:

Созданы все возможности для возвращения в Армению через приграничные с Украиной страны: Эдуард Агаджанян
Депутат от фракции «Гражданский договор» Национального собрания РА Эдуард Агаджанян уверяет, что созданы все возможности для возвращения в Армению всех граждан РА, находящихся в Украине, через приграничные с Украиной страны. Как сообщает «Арменпресс», об этом он сообщил на парламентском брифинге.
«Я на связи с послом Армении в Украине. Наше посольство активно работает с представителями нашей общины для обеспечения их безопасности. При помощи посольства были организованы переезды членов армянской общины Украины из одного города в другой», - сказал Агаджанян.
Посольство Армении на данный момент переведено во Львов, так как Киев является одной из точек боевых действий.
«Для всех членов нашей общины, которые пожелают покинуть территорию, созданы все возможности для возвращения в Армению через страны, граничащие с Украиной. Наше посольство в Украине делает все, чтобы облегчить этот процесс», - сказал он.
Что касается лиц армянского происхождения, которые являются гражданами Украины, и не имеют паспортов Армении, Агаджанян отметил, что точной информации о них нет, есть лишь информация о гражданах Армении, проживающих в Украине.
Он заверил, что вопросы, касающиеся всех граждан РА и текущие проблемы, согласовываются и решаются через посольство РА. В Армении созданы все условия для того, чтобы гражданам, так или иначе пострадавшим в результате этого процесса, была оказана соответствующая помощь.