Թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան ուղղված է ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի դեմ. Արցախի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Բրյուսելում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը Բրյուսելում տարբեր հարցեր է քննարկել եվրոպացի գործընկերների հետ՝ շեշտելով, որ Արցախի և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան և մշակութային ցեղասպանությունը ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի դեմ է ուղղված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դավիթ Բաբայանը այդ մասին պատմեց լրագրողներին Գիտությունների ազգային ակադեմիայում՝ նշելով, որ Բրյուսելում տեղի ունեցած բոլոր հանդիպումները կարևոր էին, իսկ արդյունքներն ընթացքում պարզ կդառնան:
Եվրամիության կենտրոնական քաղաքում Արցախի պատվիրակությունը բարձրաձայնել է 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած մարդասիրական խնդիրների, գերիների, պատանդների խնդիրների, Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշակութային ցեղասպանության և տարբեր այլ հարցերի մասին:
«Բնականաբար, Եվրոպայում կան առողջ ուժեր, որոնք մտահոգված են այն իրավիճակով, որը ստեղծվել է թուրք-ադրբեջանական-ահաբեկչական հանցավոր եռամիասնության գործունեության հետևանքով: Մենք այնտեղ ընդգծել ենք, որ 2020 թ. տեղի ունեցած ագրեսիան ոչ միայն Արցախի և Հայաստանի, այլև ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի նկատմամբ է: Խնդիրը միայն ժամանակն է. մենք ուղղակի առաջինն էինք, հաջորդը լինելու են ուրիշները: Ե՞րբ դա կլինի՝ ցույց կտա ժամանակը: Բայց եթե քաղաքակիրթ աշխարհը աչք փակի բոլոր այդ գործողությունների վրա, մշակութային ցեղասպանության վրա, որը տեղի է ունենում Արցախի օկուպացված տարածքներում, եթե Ադրբեջանի այդ քաղաքականության նկատմամբ անտարբեր վերաբերմունք լինի, ուրեմն այդ ժամանակը ավելի շուտ է գալու», - մեկնաբանեց Արցախի ԱԳ նախարարը:
Ըստ Բաբայանի՝ այդ հարձակումները քաղաքակիրթ աշխարհի վրա վաղուց են սկսվել: Որպես օրինակ նա հիշեց Էրդողանի վիրավորական խոսքերը Ֆրանսիայի նախագահի հասցեին, որն իր կարծիքով՝ նույնպես ագրեսիայի մի տեսակ է:
«Գիտեք, մենք ազնիվ ենք բոլորի հետ, մենք խաղեր չենք խաղում, մենք ասում ենք այն ինչ կա և շարունակելու ենք ամեն ինչ անել Արցախի շահերը պաշտպանելու համար», - հավելեց Արցախի արտգործնախարարը:
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի և Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ և ջանքերով փետրվարի 7-10-ը տեղի էր ունեցել Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի աշխատանքային այցը Բրյուսել, որը Արցախի ԱԳ նախարարի առաջին այցն էր Բրյուսել պատերազմից հետո:

Турецко-азербайджанская агрессия направлена против всего цивилизованного мира. Министр ИД Арцаха
В Брюсселе министр иностранных дел Республики Арцах обсудил в Брюсселе различные вопросы с европейскими партнерами, подчеркнув, что агрессия и культурный геноцид Азербайджана против Арцаха и Армении направлены в том числе и против всего цивилизованного мира.
Как передает Арменпресс, Давид Бабаян рассказал об этом журналистам в Национальной академии наук, отметив, что все встречи в Брюсселе были важными, а результаты станут известны с течением времени.
В центральном городе Евросоюза делегация Арцаха подняла вопрос о гуманитарных проблемах, возникших вследствие 44-дневной войны, о проблемах пленных, заложников, об осуществляемом Азербайджаном культурном геноциде и других важных вопросах.
«Естественно, в Европе есть здоровые силы, которые обеспокоены ситуацией, создавшейся вследствие деятельности турецко-азербайджанско-террористического преступного триединства. Мы там подчеркнули, что развязанная в 2020 г. агрессия была направлена не только против Арцаха и Армении, но и против всего цивилизованного мира. Проблема только во времени: просто мы оказались первыми, следующими будут другие.
А когда это произойдет - покажет время. Но если цивилизованный мир закроет глаза на все эти деяния, на культурный геноцид, который происходит на оккупированных территориях Арцаха, если к этой политике Азербайджана будет проявлено безразличие, то это время наступит раньше", - отметил глава МИД Арцаха.
По словам Бабаяна, эти атаки на цивилизованный мир начались давно. В качестве примера он вспомнил оскорбительные слова Эрдогана в адрес президента Франции, что, по его мнению, также является одним из проявлений агрессии.
«Знаете, мы честны со всеми, мы не играем в какие-то игры, мы говорим то, что есть, и продолжим делать все – во имя защиты интересов Арцаха", - добавил глава МИД Арцаха
По совместной инициативе и усилиями Европейского офиса Ай Дата АРФД и Министерства иностранных дел Республики Арцах 7-10 февраля состоялся рабочий визит министра иностранных дел Арцаха Давида Бабаяна в Брюссель, который стал первым визитом министра иностранных дел Арцаха в Брюссель после войны.