Բրյուսելյան հանդիպումը զարգացնում է Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունները. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների բրյուսելյան հանդիպումը զարգացնում է նոյեմբերի 26-ին Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մամուլի ասուլիսին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Զախարովայի խոսքով՝ այդ պայմանավորվածությունների առարկայական քննարկումը շարունակվում է երեք պետությունների փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբում:
«Այդ մեխանիզմի շրջանակներում քննարկվում է Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման հարցերի ողջ համալիրը, այդ թվում` ինչպես երկաթուղային, այնպես էլ ավտոմոբիլային հաղորդակցության վերականգնումը տարածաշրջանում»,- ասել է Զախարովան:
Նա նաև հավելել է, որ աշխատանքներ են տարվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ:
«Մոսկվայում ողջունում են միջազգային ջանքերը, որոնք ուղղված են երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը: Բայց այս դեպքում, շատ կարեւոր է հաշվի առնել տարածաշրջանային իրողությունները, Երեւանի եւ Բաքվի համաձայնությունը»,- ասել է Զախարովան:

Брюссельская встреча развивает трехсторонние договоренности в Сочи: Мария Захарова
Встреча руководителей Армении и Азербайджана в Брюсселе развивает трехсторонние договоренности, достигнутые 26 ноября в Сочи. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
По словам Захаровой, предметное обсуждение этих договоренностей продолжается в трехсторонней рабочей группе под сопредседательством вице-премьеров трех стран.
«В рамках этого механизма обсуждается весь комплекс вопросов разблокирования транспортно-экономических связей на Южном Кавказе, включая восстановление как железнодорожного, так и автомобильного сообщения в регионе», - сказала Захарова.
Она добавила, что при консультационной поддержке России ведется работа по созданию комиссии по делимитации и демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном.
«Москва приветствует международные усилия, направленные на нормализацию двусторонних отношений. Но в этом случае очень важно учитывать региональные реалии, согласие Еревана и Баку», - сказала Мария Захарова.