ՌԴ-ն ողջունում է  հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը ողջունում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստի տարածաշրջանում ընդհանուր իրավիճակի բարելավմանը, կնպաստի բարիդրացիականության և վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը և´ տարածաշրջանում, և´ ժողովուրդների միջև: Այս տեսանկյունից ողջունում ենք Անկարայի և Երևանի կողմից վերջին շրջանում ցուցաբերվող երկկողմ երկխոսությունը սկսելու տրամադրվածությունը՝ հարաբերությունների կարգավորման խնդիրները քննարկելու համար»,- նշեց Զախարովան:
Ինչ վերաբերվում է երկու երկրների կողմից ներկայացուցիչների նշանակմանը, Զախարովան ասաց, որ դա տրամաբանական և ողջամիտ քայլ է:
«Մենք մեր կողմից պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել այդ գործընթացին»,- եզրափակեց Զախարովան:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանը, ինչպես մշտապես նախկինում, այնպես էլ այժմ պատրաստ է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացին, ինչն արձանագրված է ՀՀ կառավարության ծրագրում։«Այս առումով դրական ենք գնահատում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի` հարաբերությունների կարգավորման նպատակով հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու մասին հայտարարությունը, և հաստատում, որ հայկական կողմը ևս երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի»,- նշել էր ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը ԶԼՄ-ների հարցին ի պատասխան:

Russia salutes processes aimed at normalization of Armenian-Turkish relations – Zakharova
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Russia welcomes the processes of normalization of Armenian-Turkish relations, ARMENPRESS reports the representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs Maria Zakharova said at a press conference.
"We assume that the normalization of Armenian-Turkish relations will contribute to the improvement of the general situation in the region, will contribute to the formation of an atmosphere of neighborliness, trust and confidence in the region and among the peoples. From this point of view, we welcome Ankara's and Yerevan’s recent willingness to start a bilateral dialogue to discuss normalization of relations”, Zakharova said.
As for the appointment of representatives by the two countries, Zakharova said it was a logical, reasonable step.
"We are ready to support that process by all means," Zakharova concluded.
Earlier, the Armenian Foreign Ministry stated that Armenia, like always in the past, is now ready for the process of normalization of relations with Turkey without preconditions, which is enshrined in the Armenian Government Action Plan. "In this regard, we welcome the statement of the Turkish Foreign Minister on the appointment of a special envoy for the normalization of relations, confirming that the Armenian side will appoint a special envoy for this dialogue," spokesman of MFA Armenia Vahan Hunanyan said.