ԵԱՏՄ անդամ երկրները վերացրել են խոչընդոտների 80 տոկոսը. Ղազախստանի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները հինգ տարվա ընթացքում վերացրել են Միության խոչընդոտների 80 տոկոսը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին ունեցած ելույթում այս մասին ասաց Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը։
«2016 թվականից առ այսօր ԵԱՏՄ շրջանակներում վերացվել է ներքին շուկայում երբևէ գոյություն ունեցող խոչընդոտների 80 տոկոսը։ Մեծածավալ աշխատանք է կատարվել մի շարք կարևորագույն ոլորտներում առևտրի պայմանների ներդաշնակեցման ուղղությամբ»,- ասաց Ղազախստանի վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այդ ուղղությամբ աշխատանքների հետագա խթանման համար Ղրղզստանում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նախորդ նիստի շրջանակներում կողմերը հաստատել են բացառումների և սահմանափակումների ցանկը, որոնք ենթակա են վերացման մինչև 2023 թվականի հունվարի 1-ը:
Ղազախստանի կառավարության ղեկավարը նաև նշել է, որ արդեն իսկ մեկնարկել է Եվրասիական ապրանքափոխադրման համակարգի հայեցակարգի ձևավորումը։
«Ղազախստանի կողմից նշված ենթակառուցվածքի կառուցման աշխատանքներն արդեն ակտիվորեն ընթանում են։ Ձեռնարկված միջոցառումները դրական ազդեցություն են ունեցել ԵԱՏՄ-ի փոխադարձ առևտրի վրա, որի ծավալը 9 ամսում կազմել է 52 միլիարդ դոլար ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 32,5 տոկոսով եւ 16,5 տոկոսով ՝ 2019 թվականի մինչհամավարակային ցուցանիշի համեմատությամբ»,- հավելեց Ղազախստանի վարչապետը։

Страны-члены ЕАЭС устранили 80% препон: премьер-министр Казахстана
Государства-члены Евразийского экономического союза сняли 80% препон, имевших место в Союзе в течение пяти лет. Как передает «Арменпресс», об этом в своем выступлении на заседании Евразийского межправительственного совета заявил премьер-министр Казахстана Аскар Мамин.
«С 2016 года по сей день были устранены 80% препон, которые когда-то существовали на внутреннем рынке ЕАЭС. Была проделана большая работа по соответствию условий торговли в ряде ключевых областей», - сказал премьер-министр Казахстана.
По его словам, в целях дальнейшего продвижения работы в этом направлении сторонами утвержден перечень исключений и ограничений в Кыргызстане, которые подлежат отмене до 1 января 2023 года.
Глава правительства Казахстана также отметил, что формирование концепции Евразийской грузовой логистической системы уже началось.
«Создание этой инфраструктуры Казахстаном уже ведется. Принятые меры положительно повлияли на товарооборот ЕАЭС, который за девять месяцев составил 52 миллиарда долларов, что на 32,5% больше, чем за тот же период прошлого года, и на 16,5% больше, чем доэпидемический показатель 2019 года», - сказал он.