ՀՀ արտգործնախարարը խոսել է Ռուսաստանի, Եվրամիության և Իրանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանն ունի դաշնակցային հարաբերություններ, և հայ-ռուսական բազմաշերտ համագործակցության կարևոր բաղկացուցիչ մասն է կազմում ռազմաքաղաքական, անվտանգային, ինչպես նաև տնտեսական, էներգետիկ, ենթակառուցվածքների, հումանիտար ու մշակութային ոլորտները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին «Nouvelles d'Arménie» ամսագրին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը կարևորում է ԵՄ ու ԵՄ անդամ-երկրների հետ տարբեր ձևաչափերում փոխշահավետ և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված համագործակցության զարգացումը:
Այս առումով կցանկանայի առանձնահատուկ ընդգծել Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նշանակությունը։ Այս համընդգրկուն փաստաթուղթը ամուր իրավական հիմք է ստեղծում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության համար։ Համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը կամրապնդի համագործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ արդարադատությունը, անվտանգությունը, տնտեսությունը, գյուղատնտեսությունը և ենթակառուցվածքները, շրջակա միջավայրը և կլիման, կրթությունը և գիտությունը, մշակույթը, առողջապահությունը և այլն»,- ասել է Միրզոյանը։
Նա համագործակցության կարևոր հարթակ է անվանել նաև Արևելյան գործընկերությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը շարունակում է ակտիվ ներգրավվածությունն ու աշխատանքը՝ ձևաչափի ներառականության ամրապնդման և համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
Խոսելով Հայաստան-Իրան հարաբերությունների մասին՝ Հայաստանի արտգործնախարարն ասել է, որ երկու երկրների միջև առկա են փոխվստահության վրա հիմնված պատմական բարեկամական հարաբերություններ:«Կա երկուստեք պատրաստակամություն՝ առավել զարգացնելու և խորացնելու բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-իրանական հարաբերությունները, առևտրատնտեսական, քաղաքական, ինչպես նաև այլ ոլորտներում շահավետ համագործակցությունը»,- շեշտել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է՝ Հայաստանը լիահույս է, որ միջուկային բանակցությունները կվերսկսվեն, կունենան բարեհաջող ընթացք, և հնարավորություն կստեղծեն վերացնելու Իրանի նկատմամբ առկա պատժամիջոցները, ինչը կարևոր խթան կարող է հանդիսանալ Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման համար:

Глава МИД Армении рассказал об отношениях Армении с Россией, Евросоюзом и Ираном
У Армении союзнические отношения с Российской Федерацией, и важной составляющей армяно-российского многопланового сотрудничества является военно-политическая сфера, безопасность, а также экономическая, энергетическая, инфраструктурная, гуманитарная и культурная отрасли. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью журналу Nouvelles d'Arménie сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«В то же время Армения стремится к развитию взаимовыгодного сотрудничества с ЕС и странами-членами ЕС в различных форматах, основываясь на общих демократических ценностях.
В этой связи я хотел бы подчеркнуть важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Этот всеобъемлющий документ создает прочную правовую основу для партнерства Армения-ЕС, а также для сотрудничества со странами-членами ЕС.
Эффективная реализация соглашения укрепит сотрудничество в различных сферах, таких как юстиция, безопасность, экономика, сельское хозяйство, инфраструктура, окружающая среда, климат, образование, наука, культура, здравоохранение и др.», - сказал Мирзоян.
Он назвал Восточное партнерство важной платформой для сотрудничества, отметив, что Армения продолжает активно участвовать и работать над укреплением инклюзивности формата и углублением сотрудничества.
Говоря об отношениях Армения-Иран, министр иностранных дел Армении сказал, что между двумя странами существуют исторически дружеские отношения, основанные на взаимном доверии. «Есть обоюдная готовность к дальнейшему развитию и углублению основанных на дружбе и взаимоуважении армяно-иранских отношений и сотрудничества в торгово-экономическом, политическом и других взаимовыгодных сферах», - подчеркнул Мирзоян.
Он добавил, что Армения надеется, что ядерные переговоры возобновятся и будут успешными, и будут сняты существующие санкции в отношении Ирана, что может стать стимулом для развития экономического сотрудничества между Арменией и Ираном.