ՊԵԿ-ը հրապարակել է ընթացիկ տարվա 9 ամսվա կտրվածքով 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2021թ. 9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 871 մլրդ 241 մլն դրամ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն:
Նշվում է, որ հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 733 մլրդ 143 մլն դրամ, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 138 մլրդ 98 մլն դրամ։
Ըստ ՊԵԿ-ի հրապարակած ցանկի՝ առաջին տեղում «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն է, որի՝ ՀՀ պետական բյուջե վճարված ընդհանուր մուտքը կազմում է 38 մլրդ 266 մլն 412 հազար դրամ: Երկրորդ տեղում «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ն է 38 մլրդ 249 մլն 247 հազար դրամով, երրորդ տեղում «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության աշխատակազմ»-ն է 34 մլրդ 194 մլն 185 հազար դրամով, որին հաջորդում է «Գրանդ Տոբակո»-ն՝ 24 մլրդ 774 մլն 246 հազար դրամով: Առաջին հնգյակը եզրափակում է «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը՝ 16 մլրդ 415 մլն 197 հազար դրամ ընդհանուր մուտքերով:
Հազար խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում են «Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակ»-ը «ՄՏՍ Հայաստան»-ը, «Թեղուտ»-ը, «ՍԻՓԻԷՍ ՕԻԼ»-ը, «ՖԼԵՇ»-ը:
ՊԵԿ-ը տեղեկացնում է, որ ցանկը հրապարակվել է՝ հիմք ընդունելով ներկայումս գործող ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված չափորոշիչները, մասնավորապես` ցանկում ներառվել են պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկները:
«Հաշվի առնելով, որ հարկ վճարողների կողմից վճարվող հարկերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի է նաև օտարերկրյա ներդրողներին և ներդրումային կազմակերպություններին, իսկ պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկների կողմից վճարվող հարկերը ուղղակիորեն չեն բնութագրում նրանց գործունեության արդյունքները, այլ հանդիսանում են պետական բյուջեով նախատեսված միջոցների վերաբաշխման արդյունք, ուստի ՊԵԿ-ը հանդես է եկել առաջարկությամբ` առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում չներառել ՀՀ պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկները: ՀՀ կառավարության որոշման մեջ համապատասխան փոփոխություն կատարելուց հետո ՊԵԿ-ի պաշտոնական կայքում կտեղադրվեն համապատասխան ժամանակահատվածների համար` հարկ վճարողների վճարումների վերաբերյալ ցանկերը»,-նշված է հաղորդագությունում:

В 2021 году крупные налогоплательщики Армении за 9 месяцев в госбюджет перечислили более 871 млрд 241 млн драмов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Комитет государственных доходов РА.
Отмечается, что сумма платежей в налоговый орган составила более 733 миллиардов 143 миллионов драмов, а сумма платежей в таможенный орган - более 138 миллиардов 98 миллионов драмов.
Согласно списку, опубликованному Комитетом по государственным доходам, на первом месте находится «Газпром Армения» с общим перечислением в госбюджет РА 38 миллиардов 266 миллионов 412 000 драмов. На втором месте Зангезурский медно-молибденовый комбинат с 38 млрд 249 млн 247 000 драмов, на третьем месте Аппарат Министерства обороны РА с 34 млрд 194 млн 185 000 драмов, за ним следует «Гранд Тобакко» с перечислением 24 миллиарда 774 миллиона 246 000 драмов. Замыкает пятерку лидеров «Геопромайнинг Голд» с 16 млрд 415 млн 197 000 драмов.
В десятке крупнейших налогоплательщиков также «Интернешнл Масис Табак», «МТС Армения», «Тегут», «CPS Oil» и «Флэш».
Как сказано в сообщении Комитета государственных доходов, список был опубликован на основании критериев, определенных действующим постановлением правительства РА, а именно, в список включены государственные и муниципальные управленческие учреждения.
«Принимая во внимание, что информация о налогах, уплачиваемых налогоплательщиками, доступна иностранным инвесторам, инвестиционным организациям, а налоги, уплачиваемые государственными и муниципальными учреждениями, напрямую не характеризуют результаты их деятельности, а являются результатом перераспределения государственного бюджета, внесено предложение не включать государственные и муниципальные учреждения РА в список 1 000 крупных налогоплательщиков. После внесения соответствующего изменения в решение правительства РА, списки платежей налогоплательщиков за соответствующие периоды будут размещены на официальном сайте Комитета государственных доходов», - говорится в сообщении КГД.