Իշխանությունը Սյունիքում ստեղծված իրավիճակի մասով ԱԺ փակ նիստին ցանկանում է ներկայանալ առաջին դեմքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գորիս-Կապան ճանապարհին ստեղծված իրավիճակի հարցով Ազգային ժողովում ընդդիմության նախաձեռնությամբ անցկացվելիք փակ նիստին իշխանությունը ցանկանում է ներկայանալ առաջին դեմքերով, սակայն դեռ պարզ չէ, թե այն երբ կկայանա, ընդդիմությունը դժգոհում է իշխանության որոշումների կայացման արագությունից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
«Մենք առաջարկել էինք, որ համապատասխան պաշտոնատար անձինք՝ ԱԱԾ-ի, ՊՆ-ի, ԱԳՆ-ի, Դատախազության և ՄԻՊ-ի, գան և ներկայացնեն իրավիճակը և դրանից դուրս գալու իրենց առաջարկությունները: Իշխանություններն ասում են, որ ցանկանում են առաջին դեմքերով ներկայանալ, և համադրման խնդիր կա, տարբեր պատճառներով բացակայողներ կան»,- ասաց Օհանյանը:
Ընդդիմությունն առաջարկել էր սեպտեմբերի 15-ին ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանից առաջ՝ 14:00-ին հավաքվել, քննարկել: «Բայց այսօր մենք տեղեկություն ստացանք, որ նորից համադրման խնդիր կա, և իրենք առաջարկում են, որ վերջնական համադրումն իրականացնեն»,- ասաց Օհանյանն ու հավելեց՝ կարծում է, այսօր չի լինի այդ հանդիպումը:
Թե նիստը երբ կկայանա, նա չգիտի: «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը բողոքեց իշխանության որոշումների ընդունման արագությունից:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Գորիս-Կապան ճանապարհին ստեղծված իրավիճակի հարցով Ազգային ժողովում փակ նիստ անցկացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից տեղեկացրել էին, որ նույն օրը Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան բնակավայրի մոտ Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող բնակավայրերից մեկի մոտակայքում Ադրբեջանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից իրականացվում էր իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների ու բեռի փաստաթղթերի ստուգում։

Правительство на заседании НС по ситуации в Сюнике желает присутствовать в формате первых лиц
Правительство на закрытом заседании НС по ситуации на дороге Горис-Капан, инициированном оппозицией, желает присутствовать в формате первых лиц но пока не ясно, когда оно состоится. Оппозиция недовольна медлительностью правительства в решении этого вопроса.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил глава фракции «Айастан» Сейран Оганян в беседе с журналистами в Национальном собрании.
«Мы предложили, чтобы пришли соответствующие официальные лица из СНБ, Министерства обороны, Министерства иностранных дел, прокуратуры, Офиса Защитник прав человека и представили ситуацию и свои предложения по выходу из нее. Власти говорят, что желают присутствовать в формате первых лиц, но есть проблема, есть отсутствующие по разным причинам», - сказал Сейран Оганян.
Оппозиция предложила обсудить ситуацию с членами правительства в Национальном собрании 15 сентября, до вопросов правительству, в 14:00. «Но сегодня мы получили информацию, что снова возникла проблема согласования, они предлагают провести окончательное согласование», - сказал Оганян и добавил, что, по его мнению, встреча сегодня не состоится.
Он не знает, когда она состоится. Глава фракции «Айастан» был недоволен медлительностью правительства в решении этого вопроса
Ранее стало известно, что достигнута договоренность о проведении в Национальном собрании закрытого заседания по ситуации на дороге Горис-Капан.
12 сентября Служба национальной безопасности Республики Армения сообщила, что возле одного из подконтрольных Азербайджану населенных пунктов в районе поселка Воротан на межгосударственной дороге Горис-Капан Полиция Азербайджана проверяет водителей грузовиков с иранскими номерными знаками и их документы на грузы.