ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանը կկայանա սեպտեմբերի 16-ին Դուշանբեում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանը տեղի կունենա սեպտեմբերի 16-ին Տաջիկստանի մայրաքաղաքում: Օգոստոսի 23-ին այդ մասին հաղորդել Է Ղազախստանի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաեւի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանը կկայնա 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Դուշանբեում»,- ասված Է կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանին պետության ղեկավարի մասնակցության արդյունքներին նվիրված հաղորդագրության մեջ:
Նստաշրջանը տեղի Է ունեցել տեսակոնֆերանսի ռեժիմով՝ Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի նախագահությամբ: Դրա անցկացման մասին որոշումն ընդունվել Է Աֆղանստանի վերջին իրադարձությունների ֆոնին:
Ղեկավարները քննարկել են ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների անվտանգության ապահովման հարցերն այդ երկրի իրադարձությունների համատեքստում: ՀԱՊԿ-ն անվտանգության հարցերով միջազգային կազմակերպություն Է, ներկայումս որի մասնակիցներն են վեց պետություններ. Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը: Հավաքական անվտանգության պայմանգիրն ստորագրվել Է 1992 թվականին Տաշքենդում: Այս տարի կազմակերպությունում նախագահում Է Տաջիկստանը , հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Очередная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ пройдет 16 сентября в Душанбе
Очередная сессия Совета коллективной безопасности Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) пройдет 16 сентября в столице Таджикистана. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник пресс-служба президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева.
"Очередная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ состоится 16 сентября 2021 года в Душанбе", - говорится в сообщении по итогам участия главы государства во внеочередной сессии Совета коллективной безопасности организации.
Сессия прошла в режиме видеоконференции под председательством президента Таджикистана Эмомали Рахмона. Решение о ее проведении было принято на фоне последних событий в Афганистане. Лидеры обсудили вопросы обеспечения безопасности государств - членов ОДКБ в контексте событий в этой стране.
ОДКБ - международная организация по вопросам безопасности, участниками которой являются в настоящее время шесть государств: Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Таджикистан. Договор о коллективной безопасности был подписан в 1992 году в Ташкенте.В этом году в организации председательствует Таджикистан.