Հայաստանում կստեղծվի արտաքին հետախուզական ծառայություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում կստեղծվի արտաքին հետախուզական ծառայություն:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագիրը:
«Այս ծրագրում ընդգծել ենք, որ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում կստեղծվի արտաքին հետախուզական ծառայություն»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանի համար անվտանգության ապահովման կարևորագույն գործոն է նաև տնտեսական զարգացումը և սոցիալական կայունությունը:
«Այս առումով կարևորում ենք ունենալ զարգացող և հարկունակ տնտեսությունը, որը կգոյացնի այն ռեսուրսները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը ապահովելու համար: Նման ռեսուրսներ կարող է ապահովել միայն բարձր տեխնոլոգիական, արդյունաբերական, արտադրողական, ինչպես նաև բնապահպանական բարձր չափանիշներին համապատասխանող, արտահանմանը միտված, ներառական տնտեսությունը»,- ասաց Փաշինյանը:

В Армении будет создана служба внешней разведки
ЕРЕВАН, 18 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В ближайшие пять лет в Республике Армения будет создана служба внешней разведки.Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, представляя план действий правительства РА на 2021-2026 годы.
«В этой программе мы подчеркнули, что в течение следующих пяти лет в Республике Армения будет создана служба внешней разведки», - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что важнейшим фактором обеспечения безопасности Армении является экономическое развитие и социальная стабильность.
«В этом отношении у нас может быть развивающаяся, платящая налоги экономика, которая будет генерировать ресурсы, необходимые для обеспечения безопасности Армении и Арцаха. Такие ресурсы могут быть предоставлены только высокотехнологичной, промышленной, производительной, ориентированной на экспорт, инклюзивной экономикой, которая соответствует высоким экологическим стандартам», - сказал Пашинян.