Ստանիսլավ Զասը հիմնարար սպասելիքներ ունի ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը գոհ է Երևանում հայ գործընկերների հետ ունեցած աշխատանքային հանդիպումներից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ստանիսլավ Զասը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ իր երկօրյա այցի առաջին օրը՝ օգոստոսի 9-ին տեղի ունեցած աշխատանքային հանդիպումները անցել են շատ արդյունավետ և ամենակարևորը՝ վսահության ու անկեղծության մթնոլորտում:
«Իհարկե, քննարկել ենք այն իրավիճակը, որը ստեղծվել է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում և առաջին հերթին այստեղ՝ հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում: Քննարկել ենք այս տարվա միջոցառումների ընթացքը և խոսել առաջիկայում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի նախապատրաստման մասին», - ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը՝ հավելելով, որ այսօր՝ օգոստոսի 10-ին, տեղի կունենա իր հանդիպումը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Ստանիսլավ Զասը ակնկալում է, որ կողմերը կփոխանակվեն ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ գնահատականներով և կքննարկեն ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության հետ կապված հարցերը:
Գլխավոր քարտուղարն ասել է, որ հիմնարար սպասելիքներ ունի ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությունից:
«Հայաստանը ոչ միայն խոսքով, այլև գործով է միշտ ցուցադրել իր շահագրգռությունը զարգացնելու ՀԱՊԿ-ը և բարձրացնելու կառույցի արդյունավետությունը: Դա նկատվում է մեր համատեղ աշխատանքի ողջ ընթացքում: Եվ դրանից ելնելով՝ մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանի նախագահության ընթացքում կոնկրետ քայլեր կարվեն մեր ռոտացիայի արդյունավետության, այդ թվում ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտու տարբեր ուղղություններով, ցավոք սրտի, ի հայտ եկող մարտահրավերներին արձագանքելու օպերատիվության բարձրացման ուղղությամբ: Սպասվող քայլերի և միջոցառումների մասին խոսելն առայժմ վաղ է, քանի որ դեռ տեղի է ունենում Հայաստանի նախագահության մեկ տարվա առաջնահերթությունների ձևավորումը: Ըստ էության, դրանք նպատակային կարգավորումներ են, որոնք կուսումնասիրվեն սեպտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովի ընթացքում, և հետո կառաջարկվի այդ նպատակներին հասնելու մի շարք քայլերի փաթեթ», - նշել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Օգոստոսի 9-ին աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ՀՀ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակում հանդիպել է ԱԽ գրասենյակի ղեկավար Հայկ Պետրոսյանի հետ: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին իրենց գերատեսչություններում ընդունել են նաև Հայաստանի պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը և արտգործնախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանը: Օգոստոսի 10-ին Ստանիսլավ Զասը հայկական կողմի հրավերով այցելել է Արարատի զորամաս՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու նպատակով:

Secretary General Zas has “fundamental expectations” from Armenia’s upcoming presidency at CSTO
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Collective Security Treaty Organization (CSTO) Secretary General Stanislav Zas is satisfied with the meetings he had in Armenia so far. Zas told reporters that his meetings during the first day of his visit passed very effective and most importantly in an atmosphere of trust and sincerity.
“Of course, we discussed the situation in the CSTO responsibility zone and first of all here, in the Caucasus region of the collective security. We discussed the course of actions of this year and spoke about the preparations for the upcoming CSTO summit,” Secretary General Stanislav Zas said, adding that today he will meet with Prime Minister Nikol Pashinyan.
He said he expects exchange of assessments over the situation and discussions regarding issues related to Armenia’s upcoming presidency at the CSTO. Zas said he has fundamental expectations from the Armenian presidency at the organization.
“Armenia has always displayed not only with words but actions its eagerness to develop the CSTO and increase the organization’s effectiveness. This is seen during the entire course of joint work. And proceeding from this, we expect that during Armenia’s presidency concrete steps will be made in direction of our rotation’s effectiveness, including in various directions of the CSTO responsibility zone, unfortunately, in direction of increasing the rapid response to emerging challenges. It is still early to speak about expected steps and actions, because the development of the first year priorities of Armenia’s presidency is still ongoing. Essentially, these are targeted regulations which will be examined during the summit due in September, and afterwards a package of several steps for reaching those goals will be proposed.”