Փաշինյանն Ադրբեջանի քաղաքականությունը սպառնալիք է համարում ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի անվտանգության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանը փորձում է կեղծ տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանը դեմ է խաղաղ բանակցություններին, խաղաղությանը, սահմանազատմանը, այնինչ՝ իրականությունը բոլորովին այլ է:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ Երևանում կայացած ճեպազրույցին՝ անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի այն հարցին, որը վերաբերում էր տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման հնարավորություններին, Ադրբեջանի նախագահի ապակառուցողական գործողություններին:
«Մենք հստակ դիրքորոշում ունենք սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ, մենք պատրաստ ենք կառուցողական դիրքորոշում ունենալ: Ես անվտանգության խորհրդի նիստում առաջարկ եմ արել, խոսքը զորքերի հայելային դուրսբերման ու մշտական տեղակայման վայրեր վերադառնալու մասին է: Մենք հիմա նաև բանակցում ենք այդ ուղղությամբ, ռուս սահմանապահների և միջազգային դիտորդների տեղակայման, և միջազգային հովանու ներքո սահմանազատման, սահմանագծման աշխատանքներ իրականացնելու համար: Ես պարոն Միշելի հետ հանդիպմանը վերահաստատեցի, որ մենք ողջունում ենք ու պատրաստակամություն ենք հայտնում գործել ըստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ապրիլի 13-ի հայտարարության: Ըստ էության, այստեղ մենք կարող ենք ասել, որ միջազգային հանրության ու մեր պատկերացումները համընկնում են, որովհետև մայիսի 12-ից հետո հայտարարություններով և գնահատականներով հանդես են եկել մի շարք երկրներ, Եվրոպական խորհրդարանն է բանաձև ընդունել այդ թեմայի վերաբերյալ: Ու այդ ձևակերպված մոտեցումները համընկնում են մեր պատկերացումներին»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը, ըստ էության, տարածքային նկրտումներ ունի իր հարևանների մեծամասնության նկատմամբ: Նա ընդգծեց, որ այստեղ հարցը միայն Հայաստան չէ:
«Հիմա նրանք խոսում են արևմտյան Ադրբեջանի, հարավային Ադրբեջանի մասին և այդպես շարունակ: Այդ ադրբեջանների ցանկը լայն է, և ես կարծում եմ, որ սա սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի անվտանգության համար: Այստեղ միայն քաղաքական հռետորաբանության հարց չէ: Երբ մենք ուսումնասիրում ենք, թե ինչ են դասավանդում Ադրբեջանի դպրոցներում, ապա տեսնում ենք, որ հարևանների նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն: Էլ չեմ ասում վերջերս բացված, այսպես կոչված, ավարների խայտառակ պուրակը, որտեղ երեխաներին տանում են էքսկուրսիայի: Դրանով հարևանների ատելության շարքում Ադրբեջանը Հայաստանը և հայությանը դնում է առաջին տեղում: Ես սա բարձրաձայնում եմ՝ ընդգծելու տարածաշրջանում տևական խաղաղություն, կայունություն հաստատելուն ուղղված մեր պատրաստակամությունը: Մենք պատրաստ ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ապրիլի 13-ի հայտարարության համաձայն բանակցություններ սկսել կողմերին հայտնի, ինչպես համանախագահներն են ձևակերպել, սկզբունքների հիման վրա: Եվ ես ուրախ եմ, որ պարոն Միշելն այսօր նույնպես խոսեց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտման և որոշման կարևորության մասին, որովհետև դա է հակամարտության կարգավորման անկյունաքարը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաև նշեց, որ պատրաստ են սկսել աշխատանքը սահմանների սահմանագծման ու սահմանազատման ուղղությամբ համապատասխան պայմանների առկայության դեպքում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ գերիների առկայությունն այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը բոլորին վերադարձնելու գրավոր պարտավորություն ունի, իհարկե, էականորեն խաթարում է համագործակցության մթնոլորտը: Սա կարևոր օրակարգ է, որի շուրջ, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, պետք է ջանքերը մեկտեղել:

Pashinyan assesses Azerbaijani policy threat not only for Armenia's security, but the entire region
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan emphasizes that Azerbaijan tries to create a false illusion that Armenia is against peaceful negotiations, peace and delimitation of borders, but the reality is totally otherwise, Pashinyan said during the briefing with President of the European Council Charles Michel in Yerevan, answering the question of ARMENPRESS about the chances for the establishment of regional peace and the un0constructive activities of the Azerbaijani president.
''We have a clear position on the border situation. We are ready to have a constructive stance. I made a proposal during a Security Council session about the simultaneous withdrawal of forces and returning to permanent locations. We are now negotiating in that direction to deploy Russian border guards and international observers, for carrying out demarcation and demarcation works under international auspices. During the meeting with Mr. Michel, I reaffirmed that we welcome and express our readiness to act in accordance with the April 13 statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. In fact, here we can say that the international community and our views coincide, because after May 12, a number of countries made statements and assessments, the European Parliament adopted a resolution on this issue. And these formulated approaches coincide with our ideas'', Pashinyan said.
Caretaker Prime Minister drew attention to the fact that Azerbaijan, in fact, has territorial ambitions towards most of its neighbors. He stressed that the issue here is not only Armenia.
''We are ready to start negotiations on the basis of the principles known to the parties, in accordance with the April 13 statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. And I am glad that Mr. Michel also spoke today about the importance of clarifying the status of Nagorno Karabakh, because that is the cornerstone of the conflict settlement'', Pashinyan said.
He also noted that they are ready to start work on delimitation and demarcation of borders in case of appropriate conditions. According to Nikol Pashinyan, the presence of war prisoners in the conditions when Azerbaijan has a written obligation to return everyone, of course, significantly disrupts the atmosphere of cooperation. This is an important agenda, around which, according to Nikol Pashinyan, efforts should be united.