Մինչև 3 մլրդ դրամ անտոկոս վարկ՝ թարմ գյուղմթերք արտահանողների համար. պետությունը կկիսի նաև վարկի երաշխիքի բեռը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից պտուղ-բանջարեղեն արտահանողներն արդեն հնարավորություն ունեն մինչև 3 մլրդ դրամի անտոկոս վարկ ստանալ՝ ֆերմերից գյուղմթերքը ձեռք բերելու նպատակով. բացի այդ՝ պետությունն իր վրա է վերցնում վարկային երաշխիքի բեռի մի մասը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պետական այս ծրագրի մանրամասները ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը:
Պետությունը արտահանողներին ընձեռել է այս հնարավորությունը՝ ընդլայնելով վերջին տարիներին գործող ծրագիրը: Այդ ծրագրի շրջանակում հումք ձեռք բերելու համար անտոկոս վարկ է առաջարկվում վերամշակողներին: Նախորդ տարի ծրագրի շրջանակում վարկային միջոցներով հնարավորություն է ընձեռվել նաև ձեռք բերել ներդրանքներ՝ պահածոյացման համար տարաներ, կափարիչներ, ասեպտիկ փաթեթներ:
«Այս ծրագրի շրջանակներում այս տարի հնարավորություններն ընդլայնվեցին, նախկինում գործող մինչև 1.8 մլրդ դրամ վարկային ծավալը բարձրացվեց մինչև 3 մլրդ դրամի»,-ասաց Խոջոյանը:
Պետությունը նախորդ տարի փորձել է արտահանողներին նույնպես ընդգրկել ծրագրում, բայց միայն մեկ մշակաբույսի՝ խաղողի համար: «Եվ մենք տեսանք, որ դա մեզ հնարավորություն տվեց թարմ խաղողի արտահանումը մոտ 1.7 անգամ՝ շուրջ 10 հազար տոննայով ավելացնել: Այս տարի նույնպես արդեն անցյալ տարվա մթերված խաղողը շուրջ 10 տոննայով ավելի շատ է արտահանվել, քան նախորդ տարի նույն ժամանակաշրջանում: Եվ որոշեցինք արտահանման խթանման այս հաջող ծրագիրը կիրառել նաև բոլոր մշակաբույսերի համար: Այսինքն՝ թարմ պտուղ-բանջարեղեն արտահանողները նույնպես կարող են ծրագրի մաս դառնալ»,-ասաց փոխնախարարը:
Արտահանողը պարզապես բանկ է ներկայացնում իր և ֆերմերի միջև կնքվող պայմանագիրը, ինչի հիման վրա էլ բանկը հաստատում է վարկի չափը, վաճառքն իրականացնելուց հետո բանկը գումար փոխանցում է միանգամից ֆերմերին: «Ֆերմերն իր արտադրածի համար ժամանակին ստանալով գումարը՝ կարողանում է ճիշտ կազմակերպել իր գյուղատնտեսական աշխատանքները»,-ասաց փոխնախարարը:
Բանկերում տնտեսավարողների ունեցած գրավի խնդիրը լուծելու նպատակով պետությունը նաև կիրառում է մեկ այլ դրույթ՝ իր վրա վերցնելով վարկային երաշխիքի բեռի մի մասը: «Դա նախատեսում է 2020 թվականի արտահանման ծավալով, բայց ոչ ավել, քան վարկի գումարի 50 տոկոսի չափով պետական երաշխիքի տրամադրում: Պետությունը ձեռք է մեկնում վերամշակող և արտահանող կազմակերպություններին, որոնք գումարի ներգրավման խնդիր ունեն: Բանկերի կողմից կար զգուշավորություն՝ գույքի գրավադրման, գույքի գնահատման առումով: Կառավարությունը հնարավորություն տվեց, որ այդ գնահատման ռիսկը մեղմվի՝ 50 տոկոս պատասխանատվություն վերցնելով իր վրա»,-ասաց փոխնախարարն ու հավելեց, որ պետական երաշխիքի տրամադրման կարգի հաստատումից հետո արդեն կարող են դիմել նաև պետական երաշխիք ստանալու համար:
Ծրագիրը վերամշակողների համար կիրառելու արդյունքում պետությունը նկատել է վերամշակված ապրանքների բավականին մեծ աճ: Պահածոյացված ապրանքների արտահանման ծավալը նախորդ տարի աճել է շուրջ 27 տոկոսով՝ գումարային արտահայտմամբ, քանակական արտահայտմամբ՝ 43 տոկոս: Հյութերի արտադրության արտահանումը կազմել է շուրջ 36 տոկոս: «Հիմնական գյուղատնտեսական ապրանքների գծով բոլոր առումներով աճ են գրանցել 2020-ին: Այս տարի վերլուծելով 4 ամսվա տեղեկատվությունը՝ արտահանումն աճել է շուրջ 52 տոկոսով: Բայց այդ տեմպը շարունակվում է: Մենք ուզում ենք խթանել այդ տեմպը»,-ասաց Խոջոյանը:
Նա նշեց՝ ուզում են արտադրողներին ապահովել բոլոր հնարավորություններով, վերացնել բոլոր խոչընդոտները, որոնք հնարավորություն կտան էլ ավելի մեծ շուկաներ գրավել և էլ ավելի շատ ապրանք արտահանել: Փոխնախարարի խոսքով՝ արտահանման խթանման այս ծրագրից օգտվողներն արդեն շատ են, թվեր դեռևս չեն հրապարակում, քանի որ ակտիվ գյուղատնտեսական սեզոն է, դրանք ամեն օր փոխվում են: Սակայն, օրինակ, անցյալ տարի վերամշակման, խաղողի արտահանման համար տրամադրվել է շուրջ 22 մլրդ դրամի ընդհանուր ծավալով անտոկոս վարկ:

Беспроцентный кредит в размере до 3 млрд драмов для экспортеров сельхозпродукции
Экспортеры фруктов и овощей из Армении уже имеют возможность получить беспроцентный кредит до 3 млрд драмов на закупку сельхозпродукции у фермеров. Кроме того, государство берет на себя часть бремени кредитной гарантии. В беседе с «Арменпресс» подробности этой госпрограммы представил заместитель министра экономики Республики Армения Арман Ходжоян.
Государство предоставило экспортерам такую возможность, расширив программу, действующую в последние годы. Перерабатывающим предприятиям в рамках данной программы предлагается беспроцентная ссуда на закупку сырья. В прошлом году в рамках программы были предоставлены кредиты на закупку материалов для консервирования, крышек, асептических упаковок.
«В рамках этой программы в этом году возможности расширены, предыдущий объем кредита увеличен с 1,8 млрд драмов до 3 млрд драмов», - сказал Ходжоян.
В прошлом году государство попыталось включить в программу и экспортеров, но только для одной культуры - винограда. «И мы увидели, что это позволило нам увеличить экспорт свежего винограда примерно в 1,7 раза, примерно на 10 000 тонн. И в этом году винограда, заготовленного в прошлом году, уже экспортировано примерно на 10 000 тонн больше, чем за аналогичный период прошлого года. И мы решили применить эту успешную программу продвижения экспорта ко всем культурам. Другими словами, экспортеры свежих овощей и фруктов также могут стать частью этой программы. Экспортер всего лишь представляет в банк договор между ним и фермером, на основании которого банк подтверждает сумму кредита, а после продажи банк сразу же переводит деньги фермеру. Своевременно получая деньги за то, что он производит, фермер может правильно организовать свои сельскохозяйственные работы», - сказал замминистра.
Для решения проблемы залогового обеспечения предприятий в банках государство применяет другое положение, взяв на себя часть бремени кредитной гарантии. «Государство предусматривает предоставление государственной гарантии на такой же объем экспорта как в 2020 году, но не более 50% от суммы кредита. Государство помогает перерабатывающим и экспортирующим компаниям, у которых есть проблемы с привлечением денег. Банки проявляют осторожность в вопросах залога имущества, его оценки. Правительство допустило снижение риска такой оценки, взяв на себя 50% ответственности», - сказал замминистра, добавив, что после утверждения процедуры государственной гарантии они могут обратиться за государственной гарантией.
В результате этой программы наблюдается значительный рост переработанной продукции. Экспорт переработанной продукции в прошлом году в денежном выражении увеличился примерно на 27%. А в количественном - на 43%. Экспорт соков составил около 36 %.
«В 2020 году зафиксирован рост по всем направлениям основных сельскохозяйственных продуктов. Если проанализировать информацию за 4 месяца текущего года, экспорт вырос примерно на 52%. Но этот темп продолжается. Мы хотим его увеличить», - сказал Арман Ходжоян.
Он отметил, что они желают предоставить производителям все возможности, устранить все барьеры, которые позволят им выйти на еще более крупные рынки и экспортировать больше товаров. По словам замминистра, эта программа стимулирования экспорта уже имеет много пользователей, цифры пока не публикуются, так как сейчас активный сельскохозяйственный сезон, и они ежедневно изменяются. Например, в прошлом году на переработку и экспорт винограда был предоставлен беспроцентный кредит в размере около 22 млрд драмов.