Պուտինի և Փաշինյանի բանակցությունների արդյունքում փաստաթղթերի ստորագրում չի նախատեսվում. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ընդգծել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ռուսաստան այցի կարևորությունը՝ նշելով, որ նրա հանդիպումը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ տեղի կունենա օրվա երկրորդ կեսին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Օրվա երկրորդ կեսին նախատեսվում է հանդիպում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ով աշխատանքային այցով Մոսկվայում է: Կլինի շփում Փաշինյանի հետ, իսկ հետո նախագահն ու վարչապետը կշարունակեն շփումը՝ աշխատանքային ճաշի ձևաչափով: Սա կարևոր է, և, ըստ էության, առաջին արտասահմանյան այցն է, որ Փաշինյանը կատարում է խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակից հետո, բավականին վստահ, համոզիչ հաղթանակից հետո», -ասել է Պեսկովը:
Խոսնակը հայտնել է, որ Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի բանակցությունների արդյունքում փաստաթղթերի ստորագրում չի նախատեսվում, նրանք կքննարկեն իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, արդեն տարածաշրջանում գտնվող ռուս զինվորականների տեղակայման և երկկողմ հարաբերությունների մասին հարցեր:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք հանդիպման արդյունքում նախատեսվո՞ւմ է պայմանագրի ստորագրում՝ ռուս խաղաղապահների մեկ այլ խմբի տեղակայման մասին՝ Պեսկովն ասել է. «Ոչ, դա տեղեկություն է, որը չի համապատասխանում իրականությանը: Իհարկե, կքննարկվի Ղարաբաղը, այնտեղ տեղակայված ռուս զինվորականները և ընդհանրապես երկկողմ հարաբերությունները, բայց չի նախատեսվում փաստաթղթերի ստորագրում»:
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ երկու երկրների ղեկավարները նախատեսում են քննարկել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020-ի նոյեմբերի 9-ին և 2021-ի հունվարի 11-ին ստորագրած հայտարարությունների կատարումը: Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու ռազմական գործողություններից տուժած տարածքների բնակչությանը օգնության տրամադրման հարցերին, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանը:

По итогам переговоров Путин-Пашинян подписание документов не планируется: Дмитрий Песков
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подчеркнул значение визита исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна в Россию, отметив, что его встреча с президентом России Владимиром Путиным состоится во второй половине дня. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Агентство «РИА Новости».
«Во второй половине дня запланирована встреча с исполняющим обязанности премьер-министра РА Николаем Пашиняном, находящимся в Москве с рабочим визитом. Будет беседа с Пашиняном, а затем президент и премьер продолжат общение за рабочим обедом. Это важно, ведь это первый зарубежный визит Пашиняна после победы на парламентских выборах, после довольно уверенной, убедительной победы», - сказал Песков.
Спикер сообщил, что по итогам переговоров Владимира Путина и Никола Пашиняна не будет подписания документов, они обсудят ситуацию в Нагорном Карабахе, размещение российских войск в регионе и двусторонние отношения.
Касаясь вопроса, планируется ли по итогам встречи соглашение о размещении еще одной группы российских миротворцев, Песков ответил: «Нет, это информация не соответствует действительности. Конечно, будет обсуждаться Карабах, дислоцированные там российские военные, двусторонние отношения в целом, но подписание документов не предусмотрено».
Ранее пресс-служба Кремля сообщала, что лидеры двух стран планируют обсудить реализацию пунктов заявлений по Нагорному Карабаху, подписанных лидерами России, Армении и Азербайджана 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Особое внимание будет уделено оказанию помощи населению разрушенных войной территорий, а также восстановлению экономических и транспортных связей в регионе.