Լեհաստանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել 2021թ․ հունիսի 20-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ նշված է.
«Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունել է Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների դրական գնահատականը, ըստ որի` միջազգային չափանիշները բավարարվել են և ապահովվել է քվեարկության գործընթացի թափանցիկությունը: Լեհաստանի Հանրապետությունը կհամագործակցի Հայաստանի Հանրապետության նոր կառավարության հետ, որը կկազմավորվի արտահերթ ընտրությունների արդյունքում և հույս է կապում երկկողմ լավ հարաբերությունների հետագա զարգացման հետ: Մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների և երկրի արդիականացման գործընթացում, ինչպես նաև համատեղ աշխատել ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների առավել ընդլայնման և հակամարտությունների լիարժեք լուծման ուղղությամբ»:
Հայաստանում 2021 թվականի հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարանում ներկայացված կլինի երեք քաղաքական ուժ: Ընտրությունների արդյունքներով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընտրողների 53.91 տոկոս ձայները, «Հայաստան» դաշինքը՝ 21.09 տոկոսը, իսկ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 5.22 տոկոսը:

Poland ready to support Armenia in process of democratic reforms
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Poland has made a statement over the June 20 snap parliamentary elections held in Armenia.
“Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland welcomed the positive assessment of the parliamentary elections in Armenia, according to which international standards were met and the transparency of the voting process was ensured. The final results of the elections, presented by the Central Election Commission of Armenia, confirm that the will of the voters is to continue the democratic reforms initiated during the Velvet Revolution.
The Republic of Poland will cooperate with the new government of the Republic of Armenia, whichwill emergeas a result of early elections, and counts on the further development of good bilateral relations. We are ready to support Armenia in the process of democratic reforms and modernization of the country, as well as work together to further expand Armenia's relations with the EU and to fully settle conflicts”, the statement says.