Համավարակից հետո առաջին դեպքն է, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը տեղակայել է շուրջ 200 կարճաժամկետ դիտորդների
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների համար հանրապետությունում տեղակայել է շուրջ 200 կարճաժամկետ դիտորդների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում ընտրատեղամասերից մեկում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար ՕուենՄըրֆին:
«Արդեն մեկ ամիս է, որ մեր դիտորդական առաքելությունը այստեղ ծավալում է իր գործունեությունը: Եվ մեր առաքելության համար սա ակնհայտորեն շատ կարևոր օր է: Ավելի քան 100 թիմ ունենք, որոնք տեղակայված են երկրով մեկ և դիտարկում են անցկացնում»,-ասաց Մըրֆին:
Առաքելությունը դիտարկել է բոլոր գործընթացները՝ ընտրողների, թեկնածուների գրանցումը, ԿԸՀ աշխատանքը, ուսումնասիրել է երկրի օրենսդրությունը, ինչպես նաև այն, թե Հայաստանը որքանով է հետևել միջազգային պարտավորություններին:
«Կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումից հետո սա առաջին դիտորդական առաքելությունն է, որի շրջանակներում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը տեղակայում է կարճաժամկետ դիտորդների: Այստեղ արդեն իսկ տեղակայված են շուրջ 200 կարճաժամկետ դիտորդներ: Եվ սա Covid-19 համավարակից հետո աննախադեպ է, առաջին դեպքն է»,- ասաց առաքելության ղեկավարը:
Քվեարկության օրը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը համագործակցում է նաև ԵԱՀԿ խորհրդարանական ասամբլեայի դիտորդների, Եվրախորհրդի դիտորդական առաքելության դիտորդների հետ: «Որպես միջազգային դիտորդության մի մաս՝ կարող ենք ասել, որ այս պահին 300-ից ավելի միջազգային կարճաժամկետ դիտորդներ են տեղակայված երկրում»,- ասաց նա:
Կարճաժամկետ դիտորդները ողջ օրվա ընթացքում այցելելու են ընտրատեղամասեր և դիտարկելու են գործընթացը: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կարճաժամկետ դիտորդները թվային տարբերակով զեկուցել են գործընթացի մասին թիմի հիմնական անդամներին: «Այսպիսով, մեր թիմերը տեղակայված են լինելու ընտրատեղամասերում ամբողջ օրվա ընթացքում և տվյալներ, տեղեկատվություն են հավաքելու ողջ օրվա ընթացքում»,- նշեց Մըրֆին:
Առաքելությունը 4 շաբաթ առաջ տեղակայել էր նաև երկարաժամկետ դիտորդներ:
Առաքելությունը կկարողանա իր նախնական եզրակացությունը ներկայացրել միայն վաղը՝ հունիսի 21-ին:
«Վաղը մենք կկարողանանք մեր նախնական եզրակացությունները ներկայացնել՝ այս ողջ դիտարկման ժամանակահատվածի համար:
4 շաբաթ առաջ մենք երկարատև դիտորդների ենք տեղակայել երկրի բոլոր 10 մարզերում և 2 օր առաջ 100-ից ավելի կարճաժամկետ դիտորդների թիմեր ենք տեղակայել երկրի բոլոր մարզերում: Նրանք հաճախելու են ընտրատեղամասեր և դիտարկելու են գործընթացը: Նրանք իրականացնելու են դիտորդություն և թվային տարբերակով զեկուցել են հիմնական թիմի անդամներին: Եվ երբ մեկ տեղամասում վերջանում է նրանց դիտորդությունը, նրանք անցնում են հաջորդ տեղամաս, սա շարունակվելու է ողջ օրը, մինչև տեղամասերը կփակվեն:
Կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումից հետո սա առաջին դիտորդական առաքելությունն է, որի շրջանակներում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը տեղակայում է կարճաժամկետ դիտորդների: Այստեղ արդեն իսկ տեղակայված են շուրջ 200 կարճաժամկետ դիտորդներ:

ОБСЕ/БДИПЧ впервые после пандемии направила около 200 краткосрочных наблюдателей
ОБСЕ/БДИПЧ на внеочередные парламентские выборы направила в Армению около 200 краткосрочных наблюдателей.
Как сообщает «Арменпресс», об этом журналистам на одном из избирательных участков Еревана заявил глава наблюдательной миссии БДИПЧ/ОБСЕ Оуэн Мерфи.
«Наша наблюдательная миссия работает здесь уже месяц. И это, очевидно, очень важный день для нашей миссии. У нас есть более 100 команд, развернутых по всей стране для проведения мониторинга», - сказал Оуэн Мерфи.
Миссия наблюдала за всеми процессами - за регистрацией избирателей, кандидатов, работой ЦИК, изучила законодательство страны, а также то, насколько Армения следовала международным обязательствам.
«Это первая наблюдательная миссия после пандемии, ОБСЕ/БДИПЧ впервые направила краткосрочных наблюдателей. Здесь уже размещено около 200 краткосрочных наблюдателей. И это первый случай после пандемии Covid-19», - сказал глава миссии.
В день выборов ОБСЕ/БДИПЧ сотрудничает и с наблюдателями ПА ОБСЕ и с наблюдателями от Совета Европы. «Можно сказать, что в настоящее время в рамках международного мониторинга в стране находится более 300 международных краткосрочных наблюдателей», - сказал он.
Краткосрочные наблюдатели в течение дня будут посещать избирательные участки для наблюдения за процессом. Краткосрочные наблюдатели ОБСЕ/БДИПЧ в электронном формате отчитались о процессе ключевым членам группы. «Таким образом, наши команды будут находиться на избирательных участках, собирая в течение дня данные и информацию», - сказал Оуэн Мерфи.
Миссия четыре недели назад направила в Армению долгосрочных наблюдателей.
Свое предварительное заключение миссия сможет представить только завтра, 21 июня.
«Завтра мы сможем представить наши предварительные выводы за весь период мониторинга.
4 недели назад мы разместили долгосрочных наблюдателей во всех 10 регионах страны, 2 дня назад во всех регионах страны мы разместили команды, состоящие из более 100 краткосрочных наблюдателей. Они будут на избирательных участках, и будут наблюдать за всем процессом. Они будут наблюдать, и отчитываться перед основными членами команды в электронном формате. Они будут переходить с одного избирательного участка на следующий избирательный участок, что будет продолжаться в течение всго дня до закрытия избирательных участков.
Впервые после эпидемии ОБСЕ/БДИПЧ направила около 200 краткосрочных наблюдателей. В Армении уже размещено около 200 краткосрочных наблюдателей.