Քարոզարշավին հետևելուց մինչև մեդիա մոնիտորինգ. Մըրֆին ներկայացրեց դիտորդական առաքելության անելիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին հետևելու է իրավական, օրենսդրական դաշտին և դրա կիրարկմանը, ինչպես նաև՝ քարոզարշավի ընթացքին, ընտրական մարմինների և համապատասխան պետական մարմինների աշխատանքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաքելության աշխատանքներից մանրամասներ հայտնեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Օուեն Մըրֆին Երևանում՝ առաքելության աշխատանքի մեկնարկի առիթով հրավիրված ասուլիսում:
Օուեն Մըրֆին տեղեկացրեց, որ իրենց առաքելությունը Հայաստանում է իշխանությունների պաշտոնական հրավերով, որպեսզի հետևեն, թե Հայաստանը, հանդիսանալով Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության մասնակից պետություն, որքանով է կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները:
Առաքելությունը կազմված է լինելու 11 միջազգային փորձագետից, որոնք ներկայացնելու են ԵԱՀԿ 9 մասնակից պետություններ, աշխատելու են Երևանում: «Մենք նաև խնդրել ենք ԵԱՀԿ մասնակից երկրներին, որ իրենք գործուղեն 24 երկարաժամկետ դիտորդներ, որոնք իրենց աշխատանքը երկրում կսկսեն մայիսի 26-ից: Մենք նախատեսում ենք նաև ԵԱՀԿ մասնակից երկրներին խնդրել Հայաստան ուղարկել 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, որոնք ընտրությունների օրը կհետևեն ընտրական գործընթացներին»,-ասաց առաքելության ղեկավարը:
Սակայն, կարճաժամկետ դիտորդներ ուղարկելու հնարավորությունը կախված է լինելու կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակի գնահատականներից, այդ թվում ճամփորդելու և սահմանների հետ կապված սահմանափակումներից, որոնք կգործեն ԵԱՀԿ տարածաշրջանում, ինչպես նաև Հայաստանում գործող առողջապահական կարգավորումներից:
«Մեր առաքելությունը գնահատելու է, թե որքանով են ընտրությունները համապատասխանում ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշներին և այդ մասով ստանձնած միջազգային պարտավորություններին: Դա ենթադրում է նաև ԵԱՀԿ բոլոր երկրների կողմից ստանձնած պարտավորությունները և համապատասխանությունը ազգային օրենսդրությանը: Դիտորդները հետևելու են իրավական, օրենսդրական դաշին և դրա կիրարկմանը, ինչպես նաև հետևելու են քարոզարշավի ընթացքին, ընտրական մարմինների և համապատասխան պետական մարմինների աշխատանքին, այդ թվում՝ անդրադառնալու են ընտրողների հաշվառման, գրանցման հարցերին և ընտրական վեճերի լուծմանը: Մեդիա մոնիտորինգը ևս կազմելու է այս դիտորդական առաքելության անբաժան մաս»,-ասաց Մըրֆին:
Ընտրության օրը առաքելությունը մեկտեղելու է իր ջանքերը՝ ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ուղարկած պատվիրակության հետ: Առաքելությունն աշխատանքի ընթացքում հրապարակելու է միջանկյալ հաշվետվություն, իսկ ընտրությունների հաջորդ օրը կլինի մամուլի ասուլիս, որի ընթացքում կներկայացվի հայտարարությունը՝ նախնական բացահայտումների և եզրահանգումների վերաբերյալ: Իսկ ընտրական գործընթացների ավարտից հետո՝ մոտ 2 ամիս անց կհրապարակվի վերջնական հաշվետվություն, որտեղ կամփոփվեն ողջ ընտրական գործընթացի դիտորդության արդյունքները:

OSCE/ODIHR opens observation mission in Armenia for June 20 snap election
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) today opened an election observation mission for the 20 June early parliamentary elections in Armenia.
Mission leader Eoghan Murphy said at a news conference in Yerevan that the OSCE/ODIHR mission will observe the legal framework and its implementation, the campaign activities, and the work of the election administration and relevant government bodies.
Murphy added that the OSCE/ODIHR mission has arrived upon the invitation of the Armenian authorities to assess to what extent the elections are held in line with OSCE obligations.
The mission consists of 11 international experts from nine OSCE countries. “We’ve also requested OSCE participating states to send 24 long-term observers, to be deployed throughout the country from 26 May. We also plan to request 250 short-term observers from OSCE participating states to follow events on election day,” he said.
However, the possibility of sending the short-term observers remains dependent on developments in connection with the COVID-19 pandemic, including health concerns, travel and border restrictions across the OSCE region, and related regulations within Armenia.
“Our mission will assess to what extent the elections are held in line with international obligations and standards for democratic elections, including the commitments agreed to by all OSCE countries, as well as with national legislation. Observers will look closely at the legal framework and its implementation, and will follow campaign activities, the work of the election administration and relevant government bodies, including voter registration, and the resolution of election disputes. Media monitoring will also form an integral part of the observation.”
Meetings with representatives of federal and state authorities, political parties, as well as with representatives from the judiciary, civil society and the media will take place throughout the observation. On election day itself, the ODIHR mission will join efforts with a delegation from the OSCE Parliamentary Assembly (OSCE PA).
An interim report will be published to update the public and the media during the course of the observation. The day after the elections, a statement of preliminary findings will be presented at a press conference. A final report summing up the observation of the entire electoral process will be published approximately two months after the election process has ended.