Քարոզարշավին հետևելուց մինչև մեդիա մոնիտորինգ. Մըրֆին ներկայացրեց դիտորդական առաքելության անելիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին հետևելու է իրավական, օրենսդրական դաշտին և դրա կիրարկմանը, ինչպես նաև՝ քարոզարշավի ընթացքին, ընտրական մարմինների և համապատասխան պետական մարմինների աշխատանքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաքելության աշխատանքներից մանրամասներ հայտնեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Օուեն Մըրֆին Երևանում՝ առաքելության աշխատանքի մեկնարկի առիթով հրավիրված ասուլիսում:
Օուեն Մըրֆին տեղեկացրեց, որ իրենց առաքելությունը Հայաստանում է իշխանությունների պաշտոնական հրավերով, որպեսզի հետևեն, թե Հայաստանը, հանդիսանալով Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության մասնակից պետություն, որքանով է կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները:
Առաքելությունը կազմված է լինելու 11 միջազգային փորձագետից, որոնք ներկայացնելու են ԵԱՀԿ 9 մասնակից պետություններ, աշխատելու են Երևանում: «Մենք նաև խնդրել ենք ԵԱՀԿ մասնակից երկրներին, որ իրենք գործուղեն 24 երկարաժամկետ դիտորդներ, որոնք իրենց աշխատանքը երկրում կսկսեն մայիսի 26-ից: Մենք նախատեսում ենք նաև ԵԱՀԿ մասնակից երկրներին խնդրել Հայաստան ուղարկել 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, որոնք ընտրությունների օրը կհետևեն ընտրական գործընթացներին»,-ասաց առաքելության ղեկավարը:
Սակայն, կարճաժամկետ դիտորդներ ուղարկելու հնարավորությունը կախված է լինելու կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակի գնահատականներից, այդ թվում ճամփորդելու և սահմանների հետ կապված սահմանափակումներից, որոնք կգործեն ԵԱՀԿ տարածաշրջանում, ինչպես նաև Հայաստանում գործող առողջապահական կարգավորումներից:
«Մեր առաքելությունը գնահատելու է, թե որքանով են ընտրությունները համապատասխանում ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշներին և այդ մասով ստանձնած միջազգային պարտավորություններին: Դա ենթադրում է նաև ԵԱՀԿ բոլոր երկրների կողմից ստանձնած պարտավորությունները և համապատասխանությունը ազգային օրենսդրությանը: Դիտորդները հետևելու են իրավական, օրենսդրական դաշին և դրա կիրարկմանը, ինչպես նաև հետևելու են քարոզարշավի ընթացքին, ընտրական մարմինների և համապատասխան պետական մարմինների աշխատանքին, այդ թվում՝ անդրադառնալու են ընտրողների հաշվառման, գրանցման հարցերին և ընտրական վեճերի լուծմանը: Մեդիա մոնիտորինգը ևս կազմելու է այս դիտորդական առաքելության անբաժան մաս»,-ասաց Մըրֆին:
Ընտրության օրը առաքելությունը մեկտեղելու է իր ջանքերը՝ ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ուղարկած պատվիրակության հետ: Առաքելությունն աշխատանքի ընթացքում հրապարակելու է միջանկյալ հաշվետվություն, իսկ ընտրությունների հաջորդ օրը կլինի մամուլի ասուլիս, որի ընթացքում կներկայացվի հայտարարությունը՝ նախնական բացահայտումների և եզրահանգումների վերաբերյալ: Իսկ ընտրական գործընթացների ավարտից հետո՝ մոտ 2 ամիս անց կհրապարակվի վերջնական հաշվետվություն, որտեղ կամփոփվեն ողջ ընտրական գործընթացի դիտորդության արդյունքները:

От наблюдения за предвыборной кампанией до медиа-мониторинга: Мерфи о наблюдательской миссии
Наблюдательская миссия БДИПЧ/ОБСЕ на внеочередных парламентских выборах в Армении будет следить за правовым, законодательным полем, применением механизмов, работой избирательных органов и соответствующих государственных органов, а также за ходом предвыборной кампании.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в Ереване в связи с началом работы миссии информировал руководитель наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Оуэн Мерфи.
Оуэн Мерфи сообщил, что их миссия находится в Армении по официальному приглашению властей, чтобы проследить, насколько Армения, являясь страной-участницей организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, выполняет взятые на себя обязательства.
Миссия состоит из 11 международных экспертов, которые представляют 9 государств-участников ОБСЕ и будут работать в Ереване. Мы также просили, чтобы государства-участники ОБСЕ прислали 24 долгосрочных наблюдателя, которые приступят к работе в стране уже 26 мая. Мы также планируем попросить у государств-участников ОБСЕ прислать в Армению 250 краткосрочных наблюдателей, которые будут наблюдать за процессом выборов в день выборов”, - сказал глава миссии.
Однако возможность отправки краткосрочных наблюдателей зависит от ситуации, связанной с пандемией, включая и ограничения на въезд и выезд, которые будут в регионе ОБСЕ, а также в медицинских учреждениях в Армении.
“Наша миссия заключается в оценке, насколько выборы соответствуют стандартам демократических выборов и международным обязательствам, взятым в этом отношении. Это подразумевает обязательства, взятые на себя всеми государствами-членами ОБСЕ, и соблюдение национального законодательства. Наблюдатели будут следить за законодательной базой, ее реализацией, а также за ходом предвыборной кампании, работой избирательных органов, соответствующих государственных органов, включая и вопросы регистрации избирателей и урегулирования избирательных споров. Мониторинг СМИ будет неотъемлемой частью этой мониторинговой миссии”, - сказал Мерфи.
В день выборов миссия объединит свои усилия с усилиями делегации Парламентской ассамблеи ОБСЕ. В ходе работы миссия опубликует промежуточный отчет, а на следующий день после выборов состоится пресс-конференция, в ходе которой будет представлено заявление о предварительных выводах и результатах. По окончании избирательного процесса примерно через 2 месяца будет опубликован итоговый отчет, в котором будут подведены итоги наблюдения за всем избирательным процессом.