Այսօրվանից սկսած պետք է ոտքի կանգնեք. Մարուքյանը վստահ է՝ նոր հաղթանակներ լինելու են
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը վստահ է, որ նոր հաղթանակներ լինելու են, դրա համար նաև կարևորում է աշխարհի տարբեր ծայրերում սփռված հայության համախմբումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մարուքյանը նման տեսակետ հայտնեց Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում:
«Այս օրը նշվել է որպես Եռատոն, այսինքն՝ հաղթանակի օր, Մայիսի 9-ը, երբ մեր պապերը ֆաշիզմի դեմ հաղթանակ են տարել, Մայիսի 9-ը՝ Շուշիի ազատագրման օրը և Մայիսի 9-ը՝ Արցախի pաշտպանության բանակի հիմնադրման օրը: Յուրաքանչյուր հաղթանակ պետք է կապիտալիզացնել, այսինք հաղթանակը դարձնել ուժեղ պետություն: Այն մարտահրավերը, որը մեզ նետվեց 2020-ին, ցույց տվեց, որ մենք հաղթանակը չենք կապիտալիզացրել»,-ասաց Մարուքյանը:
Նա նկատեց, որ այս տարի այս օրը ևս մարդիկ իրար շնորհավորում են, բայց տրամադրություն չկա, բոլորը կոտրված են: «Եվ այս իմաստով ես ուզում եմ ասել հետևյալը՝ այսօրվանից սկսած պետք է ոտքի կանգնենք, որովհետև այն, ինչ եղել է, «1:1» է. «1:0» էր, դարձել է «1:1», և դա կարող է դառնալ «2:1», «3:1»՝ ի օգուտ մեզ, եթե մենք կարողանանք ուժեղ պետություն կառուցել: Իսկ մենք կարող ենք ուժեղ պետություն կառուցել, 10 մլն-անոց ազգ ենք»,-ասաց ԼՀԿ ղեկավարը:
Նա շեշտեց, որ հայկական բանակը ամենահզոր կերպով պատերազմել է, կենաց-մահու կռիվ է տվել, տարածաշրջանում տասնյակ տարիներ այսպիսի պատերազմ չի եղել: «Մենք ապացուցել ենք, որ կռվող ազգ ենք, մենք ապացուցել ենք, որ մինչև վերջ կարող ենք կռվել: Բաներ կան, որոնցով պետք է շարունակել հպարտանալ ու դրա վրա կառուցել, ոչ թե հուսահատվել և մտածել, թե ամեն ինչ կորած է և վերջ»,-նշեց նա:
Մարուքյանը վստահ է, որ նոր հաղթանակներ լինելու են, դրա համար կարևորում է համախմբումը: «Մեզ պետք 10 մլն հայի երկիրը դարձնել Հայաստանը»,-ասաց նա ու հայտնեց, որ հայ ազգը դաս կքաղի իր հետ տեղի ունեցածից, ոտքի կանգնի և կշարժվի առաջ:
Հարցին, թե այսօր, ըստ էության, Եռատո՞ն է նշվում՝ Մարուքյանը պատասխանեց. «Այո, Եռատոն ենք նշում, քանի որ վերջին հաշվով Շուշին ազատագրել ենք, հիմա գրավել են Շուշին, բայց Եռատոնն այդ ազատագրելու մասին է, նրա մասին է, որ կարողացել ենք ազատագրել, դա նշանակում է, որ էլի կարող ենք ազատագրել: Եռատոնը չի վերացել: Պետք է մեր ժողովրդին ասել, որ Եռատոնը չի վերացել»:

С сегодняшнего дня мы должны встать на ноги. Марукян уверен, что будут новые победы
Лидер фракции «Просвещенная Армения» Национального Собрания РА Эдмон Марукян уверен, что еще будут новые победы, ждя чего считает необходимым подчеркивает консолидацию армян, разбросанных по миру.
Как передает Арменпресс, такое мнение Марукян выразил в беседе с журналистами в парке Победы.
«Этот день отмечен как Тройной праздник, то есть день Победы, 9 Мая, когда наши предки победили фашизм, 9 Мая - день освобождения Шуши, 9 Мая - день основания Армия обороны Арцаха. Каждую победу нужно капитализировать, то есть победа должна быть превращена в сильное государство. Вызов, брошенный нам в 2020 году, показал, что мы в свое время не капитализировали победу», - сказал Марукян.
Он отметил, что в этот день в этом году люди поздравляют друг друга, но нет настроения, все сломлены. «И в этом смысле я хочу сказать следующее: с сегодняшнего дня мы должны встать на ноги, потому что то, что было 1: 0, стало «1: 1», но может стать «2: 1», «3: 1» в нашу пользу, если мы сможем построить сильное государство. И мы можем построить сильное государство, мы - нация с населением 10 миллионов человек», - сказал лидер партии.
Он подчеркнул, что Армянская армия воевала сильнейшим образом, боролась насмерть, такой войны в регионе не было на протяжении десятилетий. «Мы доказали, что мы боевая нация, мы доказали, что можем сражаться до конца. Есть вещи, которыми можно по-прежнему гордиться и на этой основе развиваться, не отчаиваться, не думать, что все потеряно», - сказал он.
Марукян уверен, что будут новые победы, поэтому консолидация важна. «Мы должны превратить Армению в страну 10 миллионов армян», - сказал он, добавив, что армянский народ извлечет уроки из того, что с ним произошло, встанет на ноги и будет двигаться вперед.
На вопрос, отмечается ли сегодня Тройной праздник, Марукян ответил. «Да, мы празднуем Тройной праздник, потому что мы наконец освободили Шуши, теперь они захватили Шуши, но Тройной праздник – это про освобождение, он про тот факта, что мы смогли освободить его, что мы можем его освободить и очередной раз. Тройной праздник не закончился. Мы должны сказать нашему народу, что Тройной праздник не закончился».