Ռուսաստանը հավատարիմ է Հայաստանի անվտանգության ապահովմանը. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը հավատարիմ է իր դաշնակից Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Լավրովն ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում:
«Մենք հավատարիմ ենք մեր դաշնակցի՝ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովմանը: Այդ մասին խոսվել է և՛ նախագահ Պուտինի հետ Ձեր ունեցած զրույցներում, և՛ այն շփումներում, որոնք պարբերական և ինտենսիվ են մեր պաշտպանական գերատեսչությունների միջև: Այստեղ նույնպես որևէ կասկած լինել չի կարող»,- ասել է Լավրովը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ գալիք տարում Հայաստանն ու Ռուսաստանը նշելու են դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության հիմնարար պայմանագրի 25-ամյակը:
«Այն առանցքային փաստաթուղթ է, որը սահմանում է մեր երկարաժամկետ հարաբերությունները, և որն արդեն հետևողականորեն իրագործվում է բոլոր ուղղություններով՝ լինի դա տնտեսություն, քաղաքական կապեր, կամ ռազմական, ռազմատեխնիկական համագործակցություն»,- նշել է Սերգեյ Լավրովը:
Սերգեյ Լավրովը Երևան է ժամանել երկօրյա այցով: ՌԴ ԱԳ նախարարը մայիսի 9-10-ն աշխատանքային այցով կլինի Բաքվում:

YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov emphasizes that Russia is committed to ensuring the security of its allied Armenia, ARMENPRESS reports Lavrov said in a conversation with caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
''We are committed to the ensuring the security of our ally, the Republic of Armenia. This has been confirmed in your talks with President Putin, as well as during the intensive and regular iteractions between our Ministries. There can be no doubts here'', Lavrov said.
The Russian FM noted that next year Armenia and Russia will mark the 30th anniversary of diplomatic relations and the 25th anniversary of the Treaty on Friendship,Cooperation and Mutual Assistance.
''That's a key document that defines our long-term relations and which is already consistently being implemented in all directions – economy, politics, military and military-technical cooperation’', Sergey Lavrov said.