Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը համամարդկային խնդիր է. Արա Այվազյանի հարցազրույցը BBC Weekend ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հարցազրույց է տվել BBC Weekend ծրագրին, որում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ուղերձին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արա Այվազյանն ընդգծել է, որ այդ ուղերձը նշանակալի ներդրում ունի Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում: Արա Այվազյանն անդրադարձել է նաև հարցին, թե ի՞նչպիսի ազդեցություն կունենա Բայդենի հայտարությունը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների վրա:
Հարց.Ո՞րն է ձեր պատասխանը Նախագահ Բայդենի հայտարարությանը: Մի՞թե սա այն էր, ինչ ակնկալում էիք:
Արա Այվազյան. Ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր հայ ժողովուրդը պայքարում է հանուն պատմական արդարության, իր պատմական հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ կյանքի համար: Մենք ողջունում ենք նախագահ Բայդենի հայտարարությունը, ըստ որի ԱՄՆ-ն հստակորեն սահմանում է 20-րդ դարում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված զանգվածային վայրագությունները որպես ցեղասպանություն: Հիշեցնենք, որ 2019թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող համապատասխան բանաձևեր են ընդունել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը և Սենատը:
Երեկ մենք ոգեկոչեցինք Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Ինչպես այստեղ՝ Հայաստանում, այնպես էլ՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում մենք ականատես եղանք միջազգային հանրության հաստատուն համերաշխության, աջակցության բազմաթիվ հզոր ուղերձների , որոնք ոգևորում են մեզ՝ բազմապատկելու մեր համատեղ ջանքերը՝ ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման միջազգային պայքարում:
Հարց.Պարո՛ն Այվազյան, արդյո՞ք կարծում եք, որ այլ երկրներ նույնպես կհետևեն այդ օրինակին:
Արա Այվազյան. Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը համամարդկային խնդիր է: Այս ուղերձը նշանակալի ներդրում ունի Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում: Այսօր ԱՄՆ իշխանությունները միանշանակորեն վերահաստատել են իրենց հանձնառությունըմարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մարդասիրության սկզբունքներին:
Հարց. Պարո՛ն Այվազյան, ըստ Ձեզ՝ ի՞նչպիսի ազդեցություն կունենա Ջո Բայդենի հայտարարությունը Թուրքիայի հետ ձեր հարաբերությունների վրա:
Արա Այվազյան.Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, ապա Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է թշնամական և ագրեսիվ քաղաքականություն` անկախության վերականգնումից ի վեր՝ սկսած 1991 թվականից: Թուրքիան մերժեց Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը, փակեց սահմանը և Հայաստանի դեմ վարեց հետզհետե աճող թշնամական քաղաքականություն։ Ավելին` Թուրքիան ուղղակիորեն ներգրավվեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայում՝ մեր տարածաշրջան ուղարկելով հազարավոր օրաերկրյա զինյալ ահաբեկիչների:
Հուսով ենք, որ ԱՄՆ նախագահի այս շատ կարևոր հայտարարությունը ճանապարհ կհարթի երկխոսության և, ի վերջո, հարաբերությունների կարգավորման համար: Այն նաև կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը:
Հարց. Ինչպիսի՞ դեր սա կխաղա հարաբերությունների հնարավոր կարգավորման գործում: Ոմանք պնդում են, որ այդ հայտարարությունը խաղաքարտ կդառնա նախագահ Էրդողանի ձեռքում, որպեսզի շահի իր հասարակության աջակցությունն ընդդեմ ԱՄՆ-ի:
Արա Այվազյան. Կարծում եմ, որ սա հիմք է ստեղծում Թուրքիայի հասարակության համար՝ առերեսվելու պատմության էջերին։ Այն նաև դրդում է հասարակությանը հարցեր բարձրաձայնել իրենց պատմության ողբերգական էջերի մասին: Կարծում եմ՝ դա նաև հող կստեղծի երկու հարևան երկրների միջև երկխոսության համար: Երկու հարևան երկրների միջև ստեղծվել էր անջրպետ, և կարծում եմ, որ դա շատ կարևոր քայլ կլինի մեր հարաբերությունների կարգավորման համար:

Признание и осуждение Геноцида армян - общечеловеческая задача: интервью Ара Айвазяна BBC Weekend
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян дал интервью программе “BBC Weekend”, в котором обратился к посланию президента США Джо Байдена по случаю 106-й годовщины Геноцида армян. Как сообщает «Арменпресс», Ара Айвазян подчеркнул, что это послание является значительным вкладом в дело признания Геноцида армян и предотвращение геноцидов. Ара Айвазян коснулся также вопроса, какое влияние окажет заявление Байдена на армяно-турецкие отношения.
Вопрос: Как Вы отнеслись к посланию президента Байдена? Вы этого ожидали?
Ара Айвазян: Как 106 лет назад, так и сегодня армянский народ борется за историческую справедливость, за безопасную и достойную жизнь на своей исторической родине. Мы приветствуем заявление президента Байдена о том, что Соединенные Штаты зверства, совершенные против армянского народа в 20 веке, признают геноцидом. Напомним, в 2019 г. соответствующие резолюции о признании и осуждении Геноцида армян были приняты Палатой представителей и Сенатом США.
Вчера мы отметили 106-ю годовщину Геноцида армян. И здесь, в Армении, и во всем мире мы стали свидетелями множества решительных посланий солидарности и поддержки со стороны международного сообщества, вдохновляющих нас удвоить наши совместные усилия в международной борьбе за осуждение и предотвращение геноцидов.
Вопрос: Г-н Айвазян, думаете ли Вы, что другие страны последуют этому примеру?
Ара Айвазян: Признание и осуждение Геноцида армян - вопрос универсальный. Это послание вносит значительный вклад в глобальное признание Геноцида армян и предотвращение геноцидов. Сегодня власти США недвусмысленно подтвердили свою приверженность защите прав человека и принципов гуманности.
Вопрос: Г-н Айвазян, как, по Вашему мнению, повлияет ли послание Джо Байдена на Ваши отношения с Турцией?
Ара Айвазян: Что касается отношений с Турцией, Турция проводит агрессивную и враждебную политику по отношению к Армении с момента восстановления независимости в 1991 году. Турция отказалась установить дипломатические отношения с Арменией, закрыла границу и проводила довольно враждебную политику по отношению к Армении. Более того, Турция принимала непосредственное участие в агрессии Азербайджана против народа Нагорного Карабаха, ежедневно отправляя тысячи иностранных вооруженных террористов в наш регион.
Мы надеемся, что это очень мощное послание президента Соединенных Штатов проложит путь к диалогу и, в конечном итоге, к нормализации отношений. Это также будет способствовать региональному миру и стабильности.
Вопрос: Какую роль это сыграет в возможной нормализации отношений? Некоторые утверждают, что это заявление станет игральной картой в руках президента Эрдогана, чтобы заручиться поддержкой его общественности в противостоянии Соединенным Штатам.
Ара Айвазян: Я думаю, что это создает основу для того, чтобы турецкое общество смогло бы увидеть страницы своей истории. Оно призывает общественность к вопросам о трагических страницах своей истории. Думаю, это также откроет путь к диалогу между двумя соседними странами. Между двумя соседними странами возник разрыв, и я думаю, что это будет очень важным шагом для нормализации наших отношений.