Առանց ճանաչման չկա հաշտեցում. Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերը կոչ է արել Թուրքիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Այսօր 20-րդ դարի առաջին սիստեմատիկորեն ծրագրավորված ցեղասպանության տարելիցն է, 106 տարի առաջ 1.5 մլն հայեր և այլ քրիստոնյա փոքրամասնություններ դաժանորեն սպանվեցին և տեղահանվեցին իրենց հայրենիքներից: Մինչ օրս Թուրքիան անկեղծորեն չի խոստովանել սեփական, մեր ընդհանուր պատմության մութ էջերը»,- նշել է պատգամավորը:
Վայլերը հիշեցրել է, որ Բունդեսթագն արդեն իսկ պաշտոնապես ճանաչել է Ցեղասպանությունը: «Կոչ եմ անում Թուրքիայի կառավարությանն ընդունել անցյալը: Առանց ճանաչման չկա հաշտեցում»,- ասել է նա:
Պատգամավորը գրառմանը կից հրապարակել է 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Երևանում՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում արված լուսանկարը:

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Member of the German Bundestag Albert Weiler called on the government of Turkey to recognize the Armenian Genocide.
“Today is the anniversary of the first systematically planned genocide of the 20th century. 106 years ago, 1.5 million Armenians and other Christian minorities were brutally killed and deported from their homelands. To date Turkey has not sincerely confessed the dark pages of its own, our common history”, the German lawmaker said on Facebook.
He reminded that the Bundestag has already officially recognized the Armenian Genocide. “I call on the Turkish government to acknowledge the past. There is no reconciliation without recognition”, he said.
The Bundestag MP also posted his photo made during his visit to the Armenian Genocide Memorial in Yerevan ion April 24, 2015.